Co skrywa drawska ziemia

JEZIORO TAJEMNIC. Wczoraj (19.07.2018 r.) po południu w Drawsku Pomorskim przy ul. Złocienieckiej poszukiwano pamiątek przeszłości. Szczegóły wkrótce w Głosie Drawska!

Chodziło o depozyt zakopany w pobliżu domu przez ewakuujących się w 1945 roku Niemców. Wiele osobistych rzeczy ukryto pod ziemią z powodu nadciągającego frontu. Tak wówczas czyniono, pod wpływem apeli hitlerowskich władz. Ówczesna propaganda zapewniała, że w niedługim czasie odwrócą się losy wojny i będzie możliwy powrót na tereny dzisiejszego pomorza zachodniego, a tym samym odzyskanie majątków.

Akcję zorganizowała Ekipa Stowarzyszenia Historyczno – Kulturalnego Tempelburg, pod patronatem Akcji Eksploracyjno – Historycznej „Jezioro Tajemnic”. Na poszukiwania zgodę Konserwatora Zabytków uzyskał Wiesław Piotrowski, znany miłośnik historii ziemi drawskiej, a także Ambasador Akcji „Jezioro Tajemnic”. W pracach udział wzięli również Marek Tomaszewski, Honorata Matuszewska (Dziewczyna Jeziora Tajemnic 2017 ), Grzegorz Olechnowicz i Jakub Styczeń.

– Niemcy przyjeżdżają do Drawska Pomorskiego, odnajdują swoje dawne domy – opowiada W. Piotrowski. – Tak stało się w tym przypadku. Dawni właściciele powierzyli swój sekret obecnym. To od nich dowiedziałem się o ukrytym pod ziemią „skarbie”.

Według przekazanych informacji, pod ziemią w sporych rozmiarów kanie powinny znajdować się różnego rodzaju rzeczy osobiste, prywatne zbiory i pamiątki. Depozytu jednak nie odnaleziono. Poszukiwacze natrafili jednak na pozostałości kany, co oznacza, że depozyt faktycznie tam kiedyś był. Według oceny W. Piotrowskiego, musiał on zostać odkryty albo przez sowietów, tuż po przejściu frontu, albo w późniejszych latach przez robotników zajmujących się kładzeniem rozmaitych instalacji pod ziemią.

Poszukiwacze nie załamują jednak rąk. Są przekonani, że takich depozytów może być w drawskiej ziemi jeszcze bardzo dużo…

Wkrótce kolejna akcja w okolicy Drawska Pomorskiego!

Akcenty w Pałacu

JEZIORO TAJEMNIC. Podczas jubileuszowej piętnastej edycji Dni Henrykowskich w Siemczynie nie zabrakło akcentów związanych z „Jeziorem Tajemnic”.

Na terenie Pałacu Siemczyno – jednego z uczestników Akcji „JT” – Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie zorganizowało imprezę z niezwykłym rozmachem. Od 15 lat, rokrocznie w Siemczynie, położonym między Czaplinkiem a Złocieńcem, nad Zatoką Henrykowską Jeziora Drawsko – odbywają się latem Henrykowskie Dni w Siemczynie. Inspiracją jest dawna nazwa Siemczyna, czyli Heinrichsdorf (Wieś Henryka). Nazwę tę nadano wsi na cześć jej legendarnego założyciela Heinricha, który służył w zakonie templariuszy.

Ostatni dzień imprezy  odbył się na wodach jeziora Drawsko, a dokładnie w Zatoce Henrykowskiej. Ta przypominająca fiord zatoka osiąga głębokość 30 m. Znajdują się tam również dwie wyspy – Lelum i Polelum.

– Na plaży szkoła nurkowania ANDAtek, Firma Divers Service s.c. oraz Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne „Tempelburg” przygotowały pokazy profesjonalnego sprzętu nurkowego oraz rejsy łodzią po zatoce. Można było zapoznać się i przymierzyć zawodowy sprzęt nurkowy, taki jak hełm, skafander, maska pełnotwarzowa – wylicza Dariusz de Lorm, Ambasador Akcji „Jezioro Tajemnic”. – Adam Brzuska opowiadał co do czego służy, pokazał sprzęt do łączności podwodnej. Chętni wrażeń mogli zanurkować w otchłani wód jeziora z doświadczonym instruktorem nurkowania. Członkowie SHK „Tempelburg” łodzią Jeziora Tajemnic pływali po zatoce, opowiadając o Akcji. Była to VIII akcja „Jezioro Tajemnic” w III sezonie.

Polecamy jeden z odcinków programu ADVENTURE HD „Zanurzenie” o sekretach Pałacu Siemczyno, który jest sponsorem i aktywnym uczestnikiem Akcji „Jezioro Tajemnic”: http://jeziorotajemnic.pl/przygoda-z-palacem/

 „Pałac Siemczyno”: http://www.palacsiemczyno.pl/index.php?lang=pl

Doba na Drawie

JEZIORO TAJEMNIC. I wcale nie chodzi nam o spędzenie 24 godzin na spływie kajakowym tą urokliwą rzeką. Tylko o nazwisko kajakarza. Drawa to ulubiona rzeka Aleksandra Doby!

 Mieszkający obecnie w Policach (woj. Zachodniopomorskie) Aleksander Doba to znany na świecie podróżnik. Dokonał między innymi niebywałego wyczynu – jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Mało kto jednak wie, że pływać lubi także po rzece Drawie.

Wiemy o tym m.in. z przekazu zamieszczonego w „Dzienniku Zachodnim”. Pan Aleksander zapytany o swoje i małżonki ulubione miejsce do wspólnego pływania odpowiedział:

– Naszą ulubioną rzeką jest Drawa. Tam debiutowałem na kajaku. Jest bardzo urozmaicona, czysta, płynie przez Drawieński Park Narodowy, są tam trudne miejsca, gdzie ludzie się wywracają, a nam sprawia frajdę, że im możemy pomagać. Ostatni raz byliśmy tam wspólnie we wrześniu ubiegłego roku.

Aleksander Doba opłynął też kajakiem Bałtyk i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.

W Internecie można znaleźć bardzo szeroką ofertę organizacji spływów rzeką Drawą, po której pływał sam Karol Wojtyła – późniejszy Papież. Polecamy!

FILM:

Historia przeżyta na własnej skórze

JEZIORO TAJEMNIC. Odbyła się kolejna, siódma edycja Rajdu im. Edmunda Markiewicza Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D.

Dwudziestu siedmiu uczniów i absolwentów kaliskiego Liceum wraz z opiekunami, Karolem Kaliną, Krzysztofem Wójciakiem i organizatorem imprezy, nauczycielem geografii Pawłem Łuczko, uczestniczyło w pieszym rajdzie w dniach 15-17 czerwca 2018 r. przedsięwzięcie to upamiętnia losy i trasę ewakuacji polskich oficerów z obozu w Gross Born (Borne Sulinowo) do obozu w Sandbostel, zimą 1945 roku. Patronem tegorocznej edycji rajdu był Edmund Markiewicz, nauczyciel spod Bydgoszczy, którego syn, Zbigniew Markiewicz, uczestniczył w pierwszym dniu rajdu. Rajd wsparło również Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim w ramach Akcji Eksploracyjno – Historycznej „Jezioro Tajemnic”.

Uczestnicy rajdu po błogosławieństwie księdza Wojciecha Marcinkiewicza, wyjechali do Trzcianki, by oddać cześć i złożyć wieniec na grobie patrona rajdu. Następnie udali się na teren Oflagu II D w okolicach Bornego Sulinowa, gdzie odbyło się uroczyste posadzenie czerwonego klonu upamiętniającego 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i VII Rajdu. W tej podniosłej chwili udział wzięła także Chełmska Grupa Rowerowa na czele z Wiesławem Wepa, synem jednego z jeńców oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej z Łubowa. W przygotowaniach tego dnia i uroczystości pomogła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych ze Szczecinka. Obecny był rzecznik prasowy tej instytucji Marek Stasiuk.

Po uroczystościach przyszedł czas na pieszą wędrówkę, która rozpoczęła się w Suliszewie koło Drawska Pomorskiego. Uczestnicy pokonując leśne ścieżki, doszli do Drawska Pomorskiego, Jankowa, by w Ginawie zakończyć pierwszy dzień rajdu. Drugiego dnia trasa wiodła przez wyludnione miejscowości Łobzów i Brzeźnicę oraz Brzeźniak, Rogówko, Przytoń i zakończyła się w Szkole Podstawowej w Węgorzynie. W niedzielę, trzeciego dnia rajdu, uczestnicy doszli do Winników, gdzie pod przewodnictwem ojca Honoriusza (cystersa) odbyła się msza święta z udziałem uczestników rajdu. Po wizycie u winnickich cystersów, uczestnicy udali się do Cieszyna nad jeziorem Woświn, gdzie zakończyli wędrówkę ku chwale polskich oficerów, jeńców Oflagu II D.

Obecność Łukasza Lisieckiego, wnuka jednego z jeńców i jego spotkanie z młodzieżą, stało się bardzo ważnym elementem ostatniego dnia rajdu.

Siódma edycja rajdu odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” – Kalisz Pomorski od przeszłości do teraźniejszości i Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim. Rajd wsparł również, jak zawsze gotowy do współpracy Urząd Gminy Węgorzyno na czele z Burmistrzem Moniką Kuźmińską, sołtysi Wiewiecka i Ginawy, Robert Wrzeszcz oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych ze Szczecinka. Wszystkim instytucjom i osobom, które pomogły w organizacji i przeprowadzeniu VII Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D serdecznie dziękujemy.

XV spotkanie z historią, tradycją i kulturą w Siemczynie: 7-8 lipca 2018 roku

JEZIORO TAJEMNIC. Na terenie Pałacu Siemczyno – jednego z uczestników Akcji JT – Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie organizuje jubileuszową, piętnastą edycję Dni Henrykowskich. Impreza będzie miała niezwykły rozmach.

 Tegoroczne wydarzenie będzie w szczególny sposób nastawione na pobudzenie aktywności wsi oraz aktywizację rodzin z regionu i spoza niego.

Od 15 lat rokrocznie w Siemczynie, położonym między Czaplinkiem a Złocieńcem, nad Zatoką Henrykowską Jeziora Drawsko – odbywają się latem Henrykowskie Dni w Siemczynie. Inspiracją jest dawna nazwa Siemczyna, czyli Heinrichsdorf (Wieś Henryka). Nazwę tę nadano wsi na cześć jej legendarnego założyciela Heinricha, który służył w zakonie templariuszy. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z roku 1292. Jeszcze dwa lata po zakończeniu II wojny światowej stosowano jej spolszczoną nazwę i do roku 1947 nazywała się Henrykowo.

Nowi gospodarze pałacu, dla upamiętnienia dawnej nazwy wsi oraz jej założyciela, zorganizowali w 2004 roku festyn, który przyjął nazwę Henrykowskich Dni w Siemczynie. W tym roku są to szczególne, gdyż jubileuszowe, XV Henrykowskie Dni w Siemczynie.

Aspekt wiejski i rodzinny w tegorocznych obchodach Henrykowskich Dni w Siemczynie jest szczególnie ważnym elementem dla organizatorów, stąd też ich podkreślenie w wymiarze zarówno turystycznym społecznym, jak i kulturowym.

Doceniając rolę oraz wagę rodziny i społeczności wiejskich w społeczeństwie polskim tegoroczne obchody Henrykowskich Dni w Siemczynie zawierają wiele elementów zmierzających do integrowania rodzin od najmłodszych do najstarszych ich członków oraz aktywizowania społeczności wiejskich w działaniach pro społecznych. W związku z tym wiele działań podczas Henrykowskich Dni skierowane jest do całych rodzin. Poniżej podajemy kilka przykładów takich działań podczas tego wydarzenia w sobotę i niedzielę:

– konferencja historyczno-naukowa pt.: „BAROK” nawiązująca do epoki, w której wybudowano  pałac w Siemczynie (1722-26),

– otwarte warsztaty tematyczne w kuźni ceramicznej,

– otwarte, plenerowe warsztaty plastyczne,

– otwarte warsztaty tańców barokowych połączone z występem scenicznym na scenie letniej,

– otwarte warsztaty śpiewu chóralnego zaproszonych członków chórów z regionu oraz zespołów śpiewaczych z ościennych sołectw zakończone koncertem scenicznym dla przybyłych gości i uczestników wydarzenia,

– koncerty i występy zaproszonych zespołów na scenie letniej prezentujące formę i repertuar dla odbiorców w różnym wieku i z różnych środowisk,

– interaktywne gry i zabawy wykonywane przez grupy rekonstrukcji historycznych,

– pokazy strojów historycznych z różnych epok i kultur,

– finałowy koncert dnia na scenie głównej pt.: „I Letni Festiwal Operowy” w wykonaniu Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Opery na Zamku w Szczecinie z udziałem trzech solistów tenorów i pięciu solistek,

– msza św. koncelebrowana przez Biskupa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej,

– finał IV Henrykowskich Regat o Pucha Prezesa HSS,

– nieodpłatne wycieczki katamaranem po jeziorze Drawsko,

– pokazy nurkowania i ratownictwa wodnego,

– występ Zespołu „Marianki” na scenie plenerowej,

– biesiada przy ognisku.

Taka dywersyfikacja działań w obrębie jednego wydarzenia zapewnia już od wielu lat rozrywkę połączoną z relaksacyjną nauką dla wszystkich przybyłych. Słowem: dla każdego coś dobrego.

ZAPRASZAMY!!!

Polecamy jeden z odcinków programu ADVENTURE HD „Zanurzenie” o sekretach Pałacu Siemczyno, który jest sponsorem i aktywnym uczestnikiem Akcji „Jezioro Tajemnic”: http://jeziorotajemnic.pl/przygoda-z-palacem/

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują