Nowe odkrycia przy doskonałej wizurze

1 wrakJEZIORO TAJEMNIC. Iście sztormowa pogoda uniemożliwiła w ostatni weekend skanowanie niemal największej głębi w Polsce. Jezioro Drawsko zazdrośnie strzeże swych tajemnic. Na miejscu jest wielu poszukiwaczy, w tym szef Grupy Eksploracyjnej  miesięcznika „Odkrywca” Łukasz Orlicki. Kolejna próba zbadania, czym jest 8-metrowy obiekt na ponad siedemdziesięciu metrach głębokości – już w ten weekend.

            – Pomimo najszczerszych chęci, musieliśmy zawrócić łódź z powodu wiatru, deszczu i wysokiej fali. Ale nie poddajemy się. Do Czaplinka jedzie robot podwodny – relacjonuje Dariusz de Lorm, Kierownik prac podwodnych (Szkoła Nurkowania ANDAtek).

            Poszukiwacze nie marnowali czasu. Lepsza sytuacja była w nieco bardziej osłoniętej Zatoce Przemytników. Jej badanie rozpoczęto kilka tygodni temu. Zbadano sonarem około 1/3 powierzchni. Dostrzeżono kilka wraków. Tym razem do jednego z nich zeszli nurkowie. Widoczność pod wodą osiągała 7-8 metrów. Z zebranych danych wynika, że na dnie spoczywa prawdopodobnie tzw. „Dezeta”. Ma około ośmiu metrów długości, dwa szerokości i jest zachowana w bardzo dobrym stanie. Pod nią jest mnóstwo mułu, nurkowie nie mogli uwierzyć, że nie osiadła w nim głębiej.

            Przypomnijmy, że poszukiwane są aż cztery „Dezety”, na których ćwiczyła przed wojną i być może w jej trakcie kadra z pobliskiego Ordensburga, wielkiego hitlerowskiego ośrodka szkoleniowego pod Złocieńcem. Wiemy to dzięki zdjęciom z przedwojennego foldera reklamującego ówczesny Tempelburg.

            – Ma na burcie widoczne numery boczne – relacjonuje pan Dariusz. – Sądzę, że namalowano je po wojnie. Obiekt zatopiono z rozmysłem. Wewnątrz są duże głazy.

            Później ekipa udała się w kierunku Bielawy, jednej z największych w kraju wysp śródlądowych. Tam, dość płytko, „eksplorersi” natknęli się na bardzo stary wrak łodzi, trudny do identyfikacji ze względu na zły stan. Drewno z którego łódź jest wykonana, zupełnie już rozmiękło.

            Kolejnego dnia lustrowano obszar w pobliżu stanicy harcerskiej na półwyspie Uraz. Tam zbadano jeden z wykrytych jakiś czas temu wraków. Okazało się, że jest to plastikowa łódź. Według oceny nurków, musi spoczywać na dnie już bardzo długo, ponieważ jest dość mocno obrośnięta omułkami.

            Już w najbliższy weekend poszukiwacze sprowadzą nad jezioro Drawsko w gminie Czaplinek specjalnego robota podwodnego. Ma on pomóc w identyfikacji wraku znajdującego się w pobliżu największej głębi jeziora. Samego punktu głębiny, który jest kilkanaście metrów niżej, jeszcze nie udało się odnaleźć.

            Nurkowie składają podziękowanie firmie „Bare” (http://www.bare.pl/) z Drawska Pomorskiego, za możliwość nieodpłatnego wypożyczenia skafandrów. Firma ta jest także Partnerem Akcji „Jezioro Tajemnic”.

            W Misji w dniach 23 – 25 czerwca 2017 roku, uczestniczyli: Honorata Matuszewska, Marek Tomaszewski, Piotr Janicki, Aleksandra De Lorm, Anna De Lorm, Dariusz De Lorm, Anna Nazarenko, Rafał Jaros, Andrzej Kurpiel, Dorota Kurpiel, Julita Cieślewicz, Mariusz Kapczuk, Michał Fociński, Marcin Pluto-Prądzyński, Łukasz Orlicki, Inga Orlicka, Staś Orlicki, Klara Orlicka, Kuba Kipiński, Robert Patrzyński, Sebastian Kukulski, Eryk Mróz, Emil Kozak, Barbara Mieszała, Jacek Renczkowski, Dariusz Kazimierski, Mariusz Koprowski.

            c.d.n….

Do 30 czerwca można głosować na restauracje uczestniczące w „Jeziorze Tajemnic”

logo smaków pomorzaJEZIORO TAJEMNIC. Partnerzy projektu „Jezioro Tajemnic” z branży kulinarnej uczestniczą w kolejnej edycji plebiscytu „Smaki Pomorza 2017”. Organizatorem jest jeden z Patronów Akcji – Głos Koszaliński.

Wśród uczestników obecnej edycji plebiscytu wypatrzyliśmy kilku Partnerów projektu „Jezioro Tajemnic” – Restaurację „Stary Drahim”, Pizzerię „Los Americanos”, „Kebab Bar” oraz „Pałac Siemczyno”.

Smaki Pomorza to plebiscyt, który w drodze sms- owego głosowania wyłania i nagradza najpopularniejsze restauracje, bary, kawiarnie, pizzerie, kebab/burgery, a nawet kelnerów. To już trzecia edycja Smaków, które cieszą się niesłabnącą popularnością.

Serdecznie zachęcamy do głosowania na kandydatów z Powiatu Drawskiego!

Więcej: http://www.gk24.pl/plebiscyty/smaki-pomorza/a/smaki-pomorza-2017-glosuj-na-swoich-kandydatow,12081106/

I Piknik Naukowy „Jezioro Tajemnic” – 8 lipca!

JEZIORO TAJEMNIC. Darmowe rejsy szalupą z Batorego, poszukiwanie „U-Boota”, intrygujące historie opowiadane przez naukowców, drony, podróż do średniowiecza oraz super- niespodzianki dla dzieci – to tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców i turystów na I Pikniku Naukowym „Jezioro Tajemnic”. To wszystko już w sobotnie popołudnie, aż do nocy, 8 lipca 2017 r. na terenie LO, w okolicach parku i plaży w Czaplinku.

Organizatorzy – Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim, Muzeum w Koszalinie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku zapraszają na teren przy ul. Parkowej 2 – przypuszczalnej dawnej siedzibie tajnej niemieckiej jednostki szkoleniowej wojska.

Partnerzy Pikniku to Akademia Morska w Szczecinie, Studio Historyczne Huzar, Sławogród Czaplinek, Stowarzyszenie ANDAtek i 69 Drużyna Wędrownicza Czarne Pantery, której niedawno pomagaliśmy zrealizować bardzo udany Rajd „Magulon”.

Patronat medialny nad „Piknikiem” sprawują: Magazyn Drawski, Powiatowa Gazeta Drawska oraz portale DSI i drawskopomorskie.com.

Zapraszamy!

PLAKAT A4 BIULETYN I PIKNIK

Wydłubią na żywo. Później popłyną

1 STUDENCI Z TRÓJMIASTA ZE SWOIM DZIEŁEMJEZIORO TAJEMNIC. Dłubanki wykonane niedawno nad jeziorem Drawsko przez studentów z trójmiasta przewieziono do warowni „Sławogród” w Czaplinku. Widowiskowe prace nad dokończeniem obu łodzi można będzie oglądać na żywo w ciągu sezonu letniego. Później przepłyną całe jezioro!

– Ta, która już pływała, musi zostać jeszcze odchudzona, żeby nabrała większej wyporności – opisuje Michał Uliński, właściciel „Sławogrodu”. – Druga z dłubanek jest obecnie po fazie wstępnej obróbki, dzięki czemu turyści w sezonie letnim będą mogli oglądać tworzenie łodzi na żywo w naszym skansenie.

Przy ekspozycji z dłubankami powstanie warsztat szkutniczo- ciesielski, gdzie będzie można obejrzeć proces powstawania łodzi i zapoznać się z narzędziami. Studenci Uniwersytetu Gdańskiego zapowiedzieli także napisanie na temat warsztatów, w ramach których tworzono dłubanki, obszernego artykułu do prasy naukowej.

– Wkrótce też zaczną się przygotowania do przepłynięcia jeziora Drawsko. Będzie to forma wyczynowo- sportowa z pełną asekuracją łodzi motorowej, ze względu na wielkość akwenu – dodaje Pan Michał.

Łodzie jednopienne, zwane dłubankami, wykonali w czerwcu 2017 roku studenci z koła naukowego etnologów Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach praktyk oraz Akcji „Jezioro Tajemnic”. Powstały z inicjatywy właścicieli „Sławogrodu” – Anny Adamczyk i Michała Ulińskiego. Dwie podobne, starodawne łodzie, odkryto w toni jeziora Drawsko, gdzie spoczywają do dziś.

„Sławogród” (http://www.slawogrod.eu/cms/) jest rekonstrukcją warowni wczesnośredniowiecznej, wybudowaną w pobliżu jeziora Drawsko. To także jeden ze sponsorów nagrody za odnalezienie i wydobycie wraku historycznego okrętu podwodnego z okresu II wojny światowej lub wcześniejszego, przypuszczalnie spoczywającego na dnie jeziora Drawsko. Warownia przygotowuje kolejne przedsięwzięcia w ramach „Jeziora Tajemnic”, związane m.in. z historią średniowieczną. Będziemy o nich pisać na bieżąco.

UAM, badania i tajemnice

1 Pamiątkowe zdjęcie przedstwicieli instutycji, które podpisały porozumienieJEZIORO TAJEMNIC. Powiat Drawski rozpoczął kolejny etap współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczętej dzięki zaangażowaniu się tej uczelni w projekt” Jezioro Tajemnic”.  

14 czerwca 2017 r. w Wydziale Historii w Poznaniu, podczas uroczystego spotkania Starosta Stanisław Kuczyński i Wicestarosta Jacek Kozłowski podpisali porozumienie dotyczące dalszej współpracy z przedstawicielami Wydziału Historycznego.  Zgodnie z nim, Powiat oraz UAM będą prowadzić współpracę naukową i dydaktyczną oraz realizować wspólne projekty popularnonaukowe związane zwłaszcza z historią regionalną. Współpraca z poznańską uczelnią, którą oba podmioty rozpoczęły w ubiegłym roku w ramach Akcji „Jezioro Tajemnic”, zaowocowała roboczymi wizytami grup studentów Wydziału Historycznego, którzy prowadzili na naszym terenie badania naukowe. Powiat uzyskał także dane dotyczące możliwości poszukiwań archiwalnych, zaś Uniwersytet – prowadzenia praktyk studenckich. Uniwersytet realizuje również projekty edukacyjne z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku, toteż podczas podpisania obecny był także Dyrektor tej szkoły Robert Patrzyński.

Ze strony UAM, porozumienie podpisali: Prorektor, prof. dr hab. Marek Nawrocki, Dziekan Wydziału Historycznego prof. dr hab. Kazimierz Ilski, Dyrektor Instytutu Historii prof. dr hab. Józef Dobosz i Kwestor Agnieszka Palacz.

Co kryje głębia?

JEZIORO TAJEMNIC. Prawie największa głębina w Polsce. To niezbadane miejsce. Czy będą tam zatopione U-booty? A może wrak poszukiwanego Messerschmitta albo legendarne kraby sprzed kilkunastu tysięcy lat? Na te pytania przynajmniej częściowo postarają się odpowiedzieć poszukiwacze którzy wezmą udział w XIV Misji w II Sezonie akcji. Zapisy trwają. To już w ten weekend!

Zapisy dla chętnych do udziału w Misji w dniach 23-25.06.2017 prowadzi Szkoła Nurkowania ANDAtek: https://www.facebook.com/events/111473542797265/?acontext=%7B%22action_history%22%3A%22[%7B%5C%22surface%5C%22%3A%5C%22page%5C%22%2C%5C%22mechanism%5C%22%3A%5C%22page_upcoming_events_card%5C%22%2C%5C%22extra_data%5C%22%3A[]%7D]%22%2C%22has_source%22%3Atrue%7D

PLN NA WEEKEND 23-25.06.2017 – AKCJA HISTORYCZNO EXPLORACYJNA JEZIORO TAJEMNIC – MISJA XIV SEZON II – skanowanie dna jeziora w zatoce Plaża oraz skanowanie największej głębi jeziora.

DZIEŃ I – 23.06.2017

Godz. 17:00 Spotykamy się w Czaplinku, ul. Parkowa 2. Ilość miejsc noclegowych w internacie ograniczona, kto pierwszy ten lepszy.

Godz. od 18:00 przygotowania do akcji.

Godz. 19:00 integracyjne ognisko, ul. Parkowa 2 – internat.

DZIEŃ II – 24.06.2017

Godz. 9:00 śniadanie dla nocujących na ul. Parkowej 2.

Godz. 10:00 rozpoczęcie akcji exploracyjnej – skanowanie dna zatoki Plaża i przemieszczamy się w stronę głębi. Nurkowie schodzą w wyznaczone miejsca jeziora.

Godz. 17:00 zakończenie akcji exploracyjnej.

Godz. 18:00 obiadokolacja.

Godz. 19:00 ognisko i podsumowanie akcji.

Dzień III – 25.06.2017

Godz. 9:00 śniadanie

Godz. 10:00 rozpoczęcie akcji exploracyjnej – skanujemy kolejne partie jeziora. Nurkowie schodzą do wody w okolicy amfiteatru.

Godz. 14:00 zakończenie akcji exploracyjnej.

Godz. 15:00 zmykamy do domów.

Cena noclegu – 30 zł./doba

Śniadanie 15 zł., obiadokolacja 25 zł. /dzień. (tylko dla osób które wcześniej zamówiły)

GODZINY MOGĄ ULEC MINIMALNEJ ZMIANIE.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH.

KONTAKT POD NR TEL. 500-755-362

 

Smaczne U-booty… inspirują artystów

1 RysunekJEZIORO TAJEMNIC. „U-boot z jeziora Drawsko” to oryginalne i zdrowe danie na bazie ryb, o które rozpytują turyści w Starym Drawsku. Bywało, że latem ustawiała się godzinna kolejka. Jeden z gości Restauracji „Stary Drahim”, gdzie są podawane, zostawił po sobie oryginalną pamiątkę z nim związaną…

Jak relacjonował Ryszard Swęd, właściciel „Starego Drahimia”, to prawdziwy hit, dlatego bywa, że trudno nadążyć z produkcją. Tymczasem jeden z gości wykonał bardzo oryginalny rysunek przedstawiający właściciela niosącego rybnego U-boota.

– Najpierw wykonał go na serwetce. Później, gdy córka dała mu kartkę, narysował go jeszcze raz. Widział mnie tylko raz, gdy go zaprowadziłem na pokój noclegowy – opowiada z niedowierzaniem R. Swęd.

Jak widać, chwila wystarczyła, aby wykonać to małe dzieło sztuki. Autor stwierdził skromnie, że nie posiada talentu. Ma go za to jego syn… Wyczekujemy zatem na jeszcze lepsze prace!

„Stary Drahim” – to przedsiębiorstwo turystyczne i restauracja pięknie położona nad jeziorem Drawsko. Drugi raz z rzędu zwyciężyła w plebiscycie na najpopularniejszą restaurację regionu, organizowanym przez jednego z Patronów Akcji „Jezioro Tajemnic” – Głos Koszaliński. Odpowiedzialna za przygotowanie podawanych tam smakołyków Ewa Swęd zwyciężyła z kolei w kategorii Najpopularniejszy Kucharz.

Restauracja zapewnia pełną obsługę gastronomiczną, której podstawą jest dobra polska kuchnia. W menu znajdziemy oprócz tradycyjnych dań kuchni polskiej – dania z dziczyzny (dzik, jeleń, sarna), pyszne ryby z jeziora Drawsko (sielawa, sieja, okoń, lin…), jak również własne pierogi czy ciasta pieczone w restauracji. Firma organizuje także catering oraz imprezy okolicznościowe, w tym chrzciny, komunie, wesela, bankiety, kolacje firmowe i inne przyjęcia rodzinne i biznesowe. http://starydrahim.pl/

Wojenne pamiątki na brzegu

1 Odnaleziona na brzegu łuska- prawdopodobnie czołgowaJEZIORO TAJEMNIC. Jezioro Kacze (pospolicie Pustki) w Gminie Czaplinek to łowisko PZW Czaplinek. Okazuje się, że mogą tam być nie tylko ryby.

Dwudziestego dziewiątego maja br., podczas fotograficznego safari, Jerzy Kuc znalazł na jego brzegu dużą łuskę. W oko wpadł mu także inny przedmiot – prawdopodobnie podpora pod koła samochodu lub gąsienicę czołgu. Oba przedmioty widzimy na zrobionych przez niego zdjęciach. Czy to niewielkie (powierzchnia [ha]: 6.97) jeziorko może skrywać resztę pojazdu?

Wychowawca w internacie ZSP w Czaplinku Jerzy Kuc ma szczęście do nietypowych znalezisk. Niedawno natrafił na róg wymarłego kilkaset lat temu tura. Informowały o tym wszystkie znaczące media.

O tamtym znalezisku pisaliśmy tutaj: http://jeziorotajemnic.pl/odkryto-pozostalosc-po-prehistorycznym-zwierzeciu/

Rąbali, jak za dawnych czasów

JEZIORO TAJEMNIC. Nad jeziorem Drawsko wykonano repliki starodawnych dłubanek w ramach Akcji Jezioro Tajemnic. Dwie takie już odkryto w toni jeziora, gdzie spoczywają do dziś. Wykonali je studencki z koła naukowego etnologów Uniwersytetu Gdańskiego.

Dłubanki przygotowano w kilka dni z inicjatywy Michała Ulińskiego, właściciela znajdującej się w Czaplinku warowni „Sławogród”, Partnera Akcji „Jezioro Tajemnic”.  Dłubanki wykonano na terenie Ośrodka „Drawtur”, dzięki uprzejmości właściciela Roberta Rycerskiego.

– Dziękuję studentom Uniwersytetu Gdańskiego z wydziału Etnologii i odtwórcom historycznym, którzy z wielką pasją i poświęceniem dłubali i rąbali łódź do późnych godzin nocnych przez 4 dni – mówi M. Uliński. – Dziękuję także ekipie Sławogrodu, na czele której stoi Anna Adamczyk oraz moim rodzicom Eli i Wojtkowi. Bez was wszystkich nie udało by się zrealizować tego przedsięwzięcia.

Jak to wyglądało w praktyce? Zapraszamy na film!

Podwodny sekret. Tuż przy największej głębinie

1 Podłużny przedmiot spoczywa na dnie na ponad 70 metrachJEZIORO TAJEMNIC. Ujawniamy: niezidentyfikowany obiekt w kształcie cygara leży w głębinie jeziora Drawsko. Na ponad 70 metrach głębokości sonar wskazuje obecność przedmiotu o długości około 8 metrów.

– To raczej nie jest ten U-Boot, którego szukamy – ma wątpliwości Dariusz de Lorm, kierownik prac podwodnych ze Szkoły Nurkowania ANDAtek. – Długość obiektu bardziej odpowiada tzw. Neggerowi lub Marderowi, czyli „żywej torpedzie” stosowanej przez Niemców pod koniec wojny. Co i tak byłoby sensacją…

Produkcję Marderów rozpoczęto w 1944 roku. Były one rozwinięciem konstrukcji torped typu Neger. Główne ulepszenie, w stosunku do poprzedniej wersji, polegało na możliwości zanurzenia się na głębokość 30 metrów. Konstrukcja ta oparta była na połączeniu dwóch torped jedna pod drugą, gdzie górną przystosowano do kierowania pojazdem (było miejsce dla pilota), zaś dolna była torpedą bojową (za: Wikipedia). Przypomnijmy, że miejska legenda z Czaplinka mówi o dwóch, a jedna z jej wersji – nawet o trzech zatopionych miniaturowych okrętach podwodnych, na których miała się szkolić Kriegsmarine.

Podłużny obiekt na dnie wykryto w piątek, 9 czerwca 2017 roku, w trakcie XII Misji w II sezonie Akcji „Jezioro Tajemnic”. Poszukiwacze postanowili przyjrzeć się bliżej rejonom wielkiej głębi jeziora Drawsko, które jak dotąd pozostają niezbadane.

To drugie co do głębokości jezioro w Polsce ma prawie 90 metrów głębokości, choć od czasu do czasu słychać plotki, że wędkarskie sondy pokazują nawet 100 metrów. To były pierwsze poszukiwania w centralnym rejonie jeziora, zawężone do promienia kilkudziesięciu metrów. Warunki w tamtym miejscu są niezwykle trudne nie tylko ze względu na olbrzymią głębokość, ale także na wysoką falę i wiatr destabilizujący położenie łodzi na której znajduje się sonar.

Poszukiwacze na razie nie penetrowali dna. Do nurkowania na tak dużej głębokości potrzeba specjalnych uprawnień i asysty. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa przy tak trudnej ekspedycji, poszukiwacze chcą sprowadzić robota podwodnego z kamerą. Będziemy informować o szczegółach w miarę postępu prac. Do skanowania innych, również nieeksplorowanych obszarów jeziora Drawsko, wkrótce przystąpić ma także Akademia Morska ze Szczecina, jeden z Patronów Akcji. To będzie kolejna misja akademików nad tym akwenie.

Po zakończeniu akcji na wodzie, ekipa eksploracyjna skorzystała z zaproszenia w okolice Chwarszczan, gdzie uczestniczyła w „Templariadzie”. Warto wspomnieć, że wątki związane z obecnością Templariuszy w Czaplinku – dawnym Tempelburgu – stanowią także wielką zagadkę w Akcji „Jezioro Tajemnic”.

„Mardera” w akcji można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=VAMoMWmWHSQ

W tej misji eksploracyjnej uczestniczyli: Piotr Janicki, Janina Cwielong, Edwin Cwielong, Mariusz Koprowski, Dorota Kurpiel, Andrzej Kurpiel, Mariusz Kapczuk, Adam Bruska, Radosław Malinowski, Anna de Lorm, Aleksandra de Lorm, Dariusz de Lorm.

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują