To nie był robot

1 Transformers w jeziorze Drawsko. Fot. Emil KozakJEZIORO TAJEMNIC. Na dnie jeziora Drawsko spoczywa dziwny obiekt zwany „Transformers”. Jak się okazuje, jest to konstrukcja złożona z połączonych fragmentów aut.

Oryginalny „Transformers” to m.in. seria filmów z supernowoczesnymi, zmiennokształtnymi robotami w roli głównej. To „żywe maszyny”, które zmieniają się w samochody. Być może z tego powodu struktura na dnie jeziora została ochrzczona tym właśnie mianem.

– Zdjęcie zostało wykonane zimą br. podczas nurkowania na OW Drawtur nad jez. Drawsko, wraz z Marcinem Szyrwielem i Mariuszem Szymańskim, którzy są już certyfikowanymi uczestnikami akcji JT. To tzw. Transformers. Są to połączone ze sobą karoserie jakichś aut i przymocowane do stelaża. Do czego ta konstrukcja służy – nie wiem. Być może do jakichś ćwiczeń szkoleniowych dla płetwonurków lub po prostu jako kolejna atrakcja nurkowa – mówi Emil Kozak, właściciel czaplineckiej Szkoły Nurkowania „Euforia Dive”.

Zimą tak naprawdę sezon sportów nurkowych wkracza w najkorzystniejszy okres. Pojezierze Drawskie oferuje doskonałe warunki w licznych jeziorach. Dlaczego okres jesienny i zimowy jest atrakcyjnym czasem na nurkowanie? Ponieważ spadające temperatury sprawiają, że przejrzystość wody znacząco wzrasta i sięga czasem kilkunastu metrów. Oczom fanów tego sportu ukazują się widoki niedostępne latem. I tak będzie przez następne miesiące!

Chętnych, aby obejrzeć „Transformersa” z bliska zaprasza „Euforia Dive”: https://www.facebook.com/euforiaDIVE/?hc_ref=PAGES_TIMELINE

Ambasador Wiesław Piotrowski wyróżniony

Wiesław Piotrowski otrzymuje CertyfikatJEZIORO TAJEMNIC. Rada Powiatu Drawskiego podczas niedawnej sesji (1 grudnia 2017 r.) nadała tytuł „Zasłużony dla Powiatu Drawskiego” kilku osobom. Dwie z nich związane są z Akcją „Jezioro Tajemnic”. Dziś prezentacja W. Piotrowskiego – Ambasadora Akcji.

Wniosek o nadanie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Drawskiego” dla Wiesława Piotrowskiego zgłosiła Komisja Oświaty Rady Powiatu Drawskiego. Jego uzasadnieniem jest uznanie zasług Pana Wiesława na rzecz Powiatu Drawskiego. Od 1980 r. pracuje on jako strażak zawodowy. Od 1982 r. pracuje w Jednostce Wojskowej w Olesznie, aktualnie jako strażak- ratownik. Pan W. Piotrowski to miłośnik i pasjonat historii Polski, a w szczególności historii Powiatu Drawskiego. Jest posiadaczem ogromnych zbiorów związanych z historią Powiatu, a także historią wojskowości, życia społecznego i kulturalnego Polski i Europy. Popularyzuje wiedzę historyczną wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych poprzez organizowanie wystaw i warsztatów historycznych, na których eksponuje swoje cenne zbiory.
Współpracuje z wieloma szkołami na terenie powiatu drawskiego, między innymi są to: Szkoła Podstawowa w Drawsku Pom. (obecnie Szkoła Podstawowa Nr 1 w Drawsku Pom.), Gimnazjum w Drawsku Pom. (obecnie Szkoła Podstawowa Nr 2 w Drawsku Pom.), Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pom., Zespół Placówek Edukacyjno- Terapeutycznych w Bobrowie, Szkoła Podstawowa w Czaplinku.

Pan Wiesław Piotrowski utworzył Izbę Regionalną w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pom., która zawiera wiele eksponatów prywatnych sięgających VII wieku. Za działalność społeczną i zawodową Pan W. Piotrowski został odznaczony i wyróżniony odznaczeniami państwowymi oraz lokalnymi m.in. Złotą Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami”; Honorowym Złotym Żaglem; Tytułem „Człowiek Roku 2016” w plebiscycie Głosu Koszalińskiego; Złotym medalem Sił Zbrojnych „W służbie dla Ojczyzny”; Medalem za zasługi dla obronności kraju; Tytułami: „Przyjaciel Szkoły Podstawowej Nr 1w Drawsku Pomorskim” i „Przyjaciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim”.

Statuetka zostanie wręczona podczas spotkania noworocznego ze Starostą Stanisławem Kuczyńskim, które odbędzie się 9 stycznia w Drawsku Pomorskim. Po nowym roku zaprezentujemy także film opowiadający o Panu Wiesławie.

Serdecznie gratulujemy!

Tajemnic poszukają także na lądzie

1 Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia podczas pierwszego zebraniaJEZIORO TAJEMNIC. Pierwszego grudnia 2017 roku zebrała się grupa inicjująca powstanie Stowarzyszenia Historyczno – Kulturalnego TEMPELBURG. Są to eksploratorzy których połączyła działalność w ramach Akcji „Jezioro Tajemnic”.

Tempelburg to dawna (przed 1945 r.) nazwa Czaplinka. W ramach stowarzyszenia działalność i członkostwo zadeklarowało ponad 20 osób. Prezesem na Walnym zgromadzeniu wybrany został Mariusz Kapczuk, posiadacz Certyfikatu uczestnictwa w Akcji „Jezioro Tajemnic” z magicznym numerem 1 (znalazł w okolicy Czaplinka m.in. guzik z płaszcza Kriegsmarine, który stał się asumptem do uruchomienia Akcji). Wiceprezesem został de Lorm, Sekretarzem Marcin Roszak, a Skarbnikiem –Paweł Nowakowski.

Terenem działalności Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności teren województwa zachodniopomorskiego. Relacje z wypraw i odkryć będzie można odnaleźć m.in. na stronach Akcji „Jezioro Tajemnic”.

Celem stowarzyszenia będzie prowadzenie działań na rzecz ochrony i zachowania polskich dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, podtrzymywania i popularyzacji tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, tworzenie pozytywnego wizerunku osób zajmujących się działalnością poszukiwawczą, w tym kreowanie kodeksu eksploracji, zgodnego z istniejącym prawem oraz szerzenie informacji i propagowanie eksploracji zgodnej z prawem. Jednym z celów jest również krzewienie kultury historycznej wśród dzieci i młodzieży. Dokumenty rejestracyjne mają zostać złożone jeszcze w tym toku kalendarzowym.

Aktualna lista członków składa się w dużej mierze z osób mocno zasłużonych dla Akcji. Są to: Dariusz de Lorm, Aleksandra de Lorm, Honorata Matuszewska, Marek Tomaszewski, Mariusz Kapczuk, Monika Kapczuk, Paweł Nowakowski, Robert Sikorski, Artur Cywka, Bartosz Nawara, Andrzej Kurpiel, Dorota Kurpiel, Jarosław Karolczuk, Robert Patrzyński, Piotr Janicki, Alina Cywka, Michał Rymarek, Jacek Nowakowski, Dorota Nawara, Sławomir Kolasiński, Jerzy Kuc, Marcin Roszak i Wiesław Piotrowski. Sympatykiem Stowarzyszenia jest również Starosta Drawski Stanisław Kuczyński, który uczestniczył w zebraniu Stowarzyszenia.

Ukazał się nowy „Nuras Info”!

A w nim… nie tylko podwodne wyprawy. Sporo informacji o śladach drawskich lotnisk z okresu wojny, sekrety jeziora Małe Dołgie, trzynasta wyspa z jeziora Drawsko, rozszyfrowanie historycznej zagadki poległego bohatera, wspomnienia z Bielawy i te, dotyczące Potopu Szwedzkiego, Biskup Krzysztof Włodarczyk chwalący Akcję oraz wiele innych. Polecamy!

nuras95

Transformers w jeziorze Drawsko

Transformers w jeziorze Drawsko. Fot. Emil Kozak

Transformers w jeziorze Drawsko. Fot. Emil Kozak

JEZIORO TAJEMNIC. Czym jest ta dziwna konstrukcja sfotografowana w głębinie przez Emila Kozaka z czaplineckiej szkoły Nurkowania „Euforia Dive”? Wkrótce więcej informacji!

Polecamy dzisiejsze wydanie Głosu Drawska

Polecamy dzisiejsze wydanie Głosu Drawska, dodatku regionalnego do Głosu Koszalińskiego (Patrona Medialnego Akcji). Wewnątrz druga część historii o życiu na wyspie BIelawie!

gk str 1

gk bielawa

Jak powstało jezioro Drawsko?

JEZIORO TAJEMNIC. Ten olbrzymi polodowcowy akwen powstał na skutek zjawisk o niezwykłej sile.

 O tym, jak to się stało opowiada Marek Zygmunt, doktorant ze szczecińskiej Akademii Morskiej (Patrona Akcji Jezioro Tajemnic) , który gościł kilka miesięcy temu na Pojezierzu Drawskim na zaproszenie „Pałacu Siemczyno”, partnera Akcji. Polecamy!

Zagadka siedemdziesiątego szóstego metra nadal nierozwiązana

1 CO TO JEST. ZAGADKA 76 METRAJEZIORO TAJEMNIC. Nadal nie wiadomo, co spoczywa na 76 metrze głębokości jeziora Drawsko. Obiekt uwieczniony na zdjęciu sonarowym przypomina poszukiwanego mini „U-boota” z okresu II wojny światowej. Czeka na śmiałków, którym uda się go sfilmować. Tymczasem warz z ochłodzeniem w jeziorze poprawia się wizura.

Najbezpieczniej wykorzystać do zejścia na taką głębokość robota podwodnego. Próbowano tej sztuki tuż po odkryciu istnienia tajemniczego obiektu, w lipcu 2017 roku. Próby przeciągnęły się także na noc. Uczestniczył w nich m.in. Łukasz Orlicki, szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca”, Patrona Medialnego Akcji. Badania nie przyniosły wówczas rezultatu. Silne prądy podwodne odepchnęły robota podwodnego od celu. Choć badacze wykonali ponad trzydzieści najazdów łodzią z sonarem, przy dużej fali i niesprzyjającej pogodzie na zagadkowy, ośmiometrowy obiekt trafili zaledwie dwa razy. Wrak nadal czeka na zbadanie…

Pojezierze Drawskie zaprasza poszukiwaczy przygód. Nadsyłajcie swoje relacje z przygód na jeziorze Drawsko i Lubie! http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

NABIJANIE BUTLI

Na stronie internetowej Akcji „Jezioro Tajemnic”, w zakładce „Wokół Akcji” wprowadziliśmy rubrykę „Nabijanie butli”. Publikujemy tam informacje o miejscach, które stwarzają taką możliwość. Na razie są trzy: Baza „OCTO” oraz Centrum i Szkoła Nurkowania „Euforia Dive” w Czaplinku, a także Baza Nurkowa Ośrodek „Island Camp” nad j. Siecino w Gminie Złocieniec. Przed przyjazdem należy skontaktować się z obsługą i upewnić, że nabijanie butli jest możliwe danego dnia.

Tych, którzy nie zostali umieszczeni na naszej stronie, a o których po prostu nie wiemy, prosimy o kontakt. We wspomnianej zakładce zupełnie bezpłatnie znajdą się linki do wszystkich miejsc umożliwiających nabijanie butli, a które znajdują się na terenie powiatu drawskiego i na jego obrzeżach (w gminach przyległych do granic powiatu). Zapraszamy do kontaktu: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

SPRZĘT

Niezbędny sprzęt nurkowy można nabyć w drawskiej firmie ECN Systemy Nurkowe (jeden ze Sponsorów nagrody za „U-boota” z jeziora Drawsko).

NOCLEGI

http://www.powiatdrawski.pl/turystyka/baza-noclegowa/

POGODA NA JEZIORACH

http://www.zagle.pogodynka.pl/index.php/pogoda

 Fot. jeziora Drawsko w tonacji niebieskiej: Mirek Kruk

Anomalia na jeziorze Lubie

JEZIORO TAJEMNIC. Ciekawostka: na jeziorze Lubie występuje anomalia w postaci różnicy poziomów lustra wody. Wynosi ona aż 23 centymetry! Nie do końca wiadomo, jak to jest możliwe…

Ze względu na anomalię magnetyczną, pomiędzy krańcem zachodnim i wschodnim jeziora, występuje różnica poziomów lustra wody. Jest to zjawisko bardzo rzadkie i jedyne na Pojezierzu Drawskim. Dotąd nie zostało dokładnie wyjaśnione.

Lubie to drugie po Drawsku największe jezioro tego pojezierza. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 1487,5 ha i znajduje się na wysokości 95,5 m n.p.m. Głębokość sięga 46,2 m, zaś długość przekracza 14 km. Na jeziorze znajduje się 5 wysp. Jego południowy brzeg porasta Puszcza Drawska. Przez Lubie, podobnie jak przez jez. Drawsko, przepływa rzeka Drawa. Południowy brzeg jeziora (od strony Karwic) nie jest dostępny dla osób cywilnych. Znajduje się tam jeden z największych poligonów wojskowych w Europie – Poligon Drawski.

Film z Misji na jeziorze Lubie w ramach Akcji „Jezioro Tajemnic”.

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują