Jezioro Tajemnic na szczycie

JEZIORO TAJEMNIC. Serdecznie zapraszamy do nadsyłania zdjęć z symbolami Akcji Jezioro Tajemnic. Pokażcie, dokąd zawędrowało to przedsięwzięcie. Po Londynie, Bad Schwartau, Rzymie, Warszawie, Liwerpoolu, Karpaczu, Francji i Austrii, przyszła kolej na Kasprowy Wierch.

W polskich górach Akcję promowała przy pomocy koszulki z jej logo Katarzyna Pękalska, mieszkanka gminy Czaplinek.

Ci, którzy będą chcieli opublikować u nas swoje zdjęcie i otrzymać Certyfikat uczestnictwa w Akcji JT, powinni przesłać fotografię poprzez specjalny formularz: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/ (w przypadku większej liczby zdjęć – prosimy o przesyłanie ich pojedynczo). Są tam odpowiednie formuły zgód, których trzeba udzielić.

Dziękujemy za te fotografie. Prosimy Czytelników o więcej!

Gadżety z logo Akcji można nabyć w drawskiej firmie „Emen” oraz w czaplineckim „Sławogrodzie”.

Pojezierze Drawskie. Kraina miodem płynąca

JEZIORO TAJEMNIC. Są już smaczne „U-booty” w Restauracji Stary Drahim, jest i pizza „U-boot” w pizzerii Los Americanos w Czaplinku. Jednak region Pojezierza Drawskiego ma też swoje „rdzenne” smaki. Jednym z nich jest przepyszny, certyfikowany Miód Drahimski.

Polecamy Państwa uwadze świetny materiał wyemitowany niedawno w programie „Pytanie na śniadanie”. Jak mówił Konrad Fujarski, mieszkaniec gminy Czaplinek i jego główny bohater, nagrania trwały wiele godzin. Podczas nich poruszył sporo kwestii dotyczących promocji tego pięknego miejsca na Ziemi. Oczywiście nie wszystkie z nich zostały tam przekazane, ponieważ telewizja ma swoje prawa, a materiały muszą zostać przycięte by zmieściły się w odpowiednich ramach czasowych. Mimo to i tak uważamy, że jest to najsłodsza promocja na świecie. Gratulujemy!

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/38713581/promocja-regionow-i-regionalnej-zywnosci-cz-3

Jezioro Tajemnic w Austrii

JEZIORO TAJEMNIC. Serdecznie zapraszamy do nadsyłania zdjęć z symbolami Akcji Jezioro Tajemnic. Pokażcie, dokąd zawędrowało to przedsięwzięcie. Po Londynie, Bad Schwartau, Rzymie, Warszawie, Liwerpoolu, Karpaczu i Francji, przyszła kolej na Bludenz.

W austriackich górach Akcję promował przy pomocy czapki z jej logo pochodzący z Czaplinka Mariusz Roszuk.

Ci, którzy będą chcieli opublikować u nas swoje zdjęcie i otrzymać Certyfikat uczestnictwa w Akcji JT, powinni przesłać fotografię poprzez specjalny formularz: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/ (w przypadku większej liczby zdjęć – prosimy o przesyłanie ich pojedynczo). Są tam odpowiednie formuły zgód, których trzeba udzielić.

Dziękujemy za te fotografie. Prosimy Czytelników o więcej!

Gadżety z logo Akcji można nabyć w drawskiej firmie „Emen” oraz w czaplineckim „Sławogrodzie”.

Dadzą Nura!

XLVI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Łowiectwie Podwodnym oraz XVIII Memoriał Fotografii Podwodnej im. Jerzego Macke – pod Patronatem Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego.

https://www.facebook.com/events/328520817676253/

XLVI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Łowiectwie Podwodnym oraz XVIII Memoriał Fotografii Podwodnej im. Jerzego Macke, Czaplinek 21-23 września 2018.

W tym roku po raz pierwszy w historii Klub Płetwonurków Mares z Koszalina oraz Stowarzyszenie Spearfishing Poland połączą swoje siły. Stanie się to na XLVI Mistrzostwach Polski w Łowiectwie Podwodnym oraz XVIII Memoriale Fotografii Podwodnej im. Jerzego Macke, które w bieżącym roku przeniesione zostały na miesiąc wrzesień.

Mistrzostwa te będą ostatnimi zawodami w tym roku, w związku z czym to właśnie na nich zostanie wyłoniony najlepszy zawodnik tego sezonu – zdobywca prestiżowej nagrody – Super Pucharu Łowcy Podwodnego 2018.

Bazą noclegową tegorocznych zawodów będzie ośrodek Wypoczynkowy OMEGA w CZAPLINKU – http://www.omega-wypoczynek.pl.

Wszelkie pytania prosimy kierować bezpośrednio do przedstawiciela głównego Organizatora:

Marian Kurtiak

tel. 605 351 574

email:marian@kurtiak.pl

Sprzątanie Drawy!

08 – 09 WRZEŚNIA XVI SPRZĄTANIE RZEKI DRAWY w 2018 r.

MIEJSCE SPOTKANIA LINK
Spotykamy się w Ośrodku Sportów wodnych w Czaplinku o godzinie 9:00.

ZGŁOSZENIA
Zapisy na spływ prowadzi Biuro Turystyczne Mrówka do którego należy zgłaszać imienne listy uczestników (imię, nazwisko, PESEL) na adres czysta_drawa@mrowka.pl lub osobiście w biurze przy ulicy Wałeckiej 3 w Czaplinku.

ORGANIZATOR ZAPEWNIA
– Transport: sprzętu biwakowego i kajaków.
– Kajaki.
– Posiłki: zupa gulaszowa, grill, śniadanie.
– Miejsce noclegowe na polu namiotowym.
– Parking da samochodów.

DODATKOWE INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW SPLYWU
KONIECZNE ZABIEŻ SWÓJ SERWIS OBIADOWY, plastikom mówimy STANOWCZE NIE!!! i 5 zł. Każdy uczestnik indywidualnie zabezpiecza dla siebie namiot i inny sprzęt turystyczny. Osoby niepełnoletnie uczestniczyć mogą tylko pod opieką rodziców lub innej osoby dorosłej.

ORGANIZATOR: Biuro Turstyczne „MRÓWKA” http://www.mrowka.pl

https://www.facebook.com/events/2180172095588497/

Po gadżety do Sławogrodu

JEZIORO TAJEMNIC. „Sławogród” to jedyne miejsce w Czaplinku, gdzie można nabyć gadżety związane z Akcją „Jezioro Tajemnic”. Polecamy!

Niedawno, w trakcie trwania Misji na głębi jeziora Drawsko, Starosta Stanisław Kuczyński miał okazję pogratulować dobrych pomysłów współwłaścicielce „Sławogrodu” Annie Adamczyk. To właśnie tam, w rekonstrukcji warowni wczesnośredniowiecznej, znajduje się Centrum Informacji o Akcji Jezioro Tajemnic.

Współwłaściciel tego interesującego miejsca, Michał Uliński zapowiada też stworzenie repliki Komandorii Templariuszy, która kiedyś działała w Czaplinku. Jak wiadomo to miasto do 1945 r. nazywało się Tempelburg, ponieważ założone zostało właśnie przez rycerzy tego tajemniczego zakonu.

Otwarcie „Centrum” odbyło się w ramach „I Pikniku Naukowego – Jezioro Tajemnic”. Centrum znajduje się w Czaplinku, w obrębie „Sławogrodu”. Dostępne są tam wszelkie informacje o „Jeziorze Tajemnic”. Można obejrzeć specjalny film, a do dyspozycji są wykwalifikowani przewodnicy, którzy służą informacją. Na miejscu można oczywiście zaopatrzyć się w gadżety z unikalnym logo Akcji.

„Sławogród” jest aktywnym partnerem Akcji „Jezioro Tajemnic” i jednym ze sponsorów nagrody głównej za „U-boota” z jeziora Drawsko, wynoszącej obecnie aż 105 000 zł! http://www.slawogrod.eu/cms/

Przypominamy, że logo Akcji dostępne jest za darmo, po wypełnieniu prostego wniosku znajdującego się na stronie internetowej tego projektu ( http://jeziorotajemnic.pl/pobierz-logo/). Można z niego swobodnie i bez opłat korzystać do celów biznesowych, w tym do oznaczania różnego rodzaju produktów. Gadżety związane z „Jeziorem Tajemnic” można obecnie kupić także w firmie „Emen” w Drawsku Pomorskim, która również jest jednym ze sponsorów nagrody głównej w Akcji.

Rozmowa z Michałem Ulińskim:

 https://www.facebook.com/jeziorotajemnic/videos/2072933656059773/?t=6

Lato z Odkrywcą

JEZIORO TAJEMNIC. W Polsce jedną z ciekawszych inicjatyw są poszukiwania na Jeziorze Drawsko, gdzie za odnalezienie wraku u-boota wyznaczono sto tysięcy złotych nagrody. Polecamy materiał filmowy RMF!

Tajemnica 76 metra – IX misja Jeziora Tajemnic

JEZIORO TAJEMNIC. Najważniejszym odkryciem tej misji okazało się potwierdzenie przez nurków głębokości jeziora Drawsko powyżej 85 metrów. To niespodzianka która skróciła czas nurkowania. W promieniu 50 metrów jest kilka obiektów. Explorersi dotarli tylko do jednego z nich. Nie był to poszukiwany „U-boot”.

Pisze Dariusz de Lorm, Szkoła Nurkowania ANDAtek: Przygotowania do IX misji rozpoczęły się w piątek 17.08.2018. Jeszcze wieczorem zostały zwodowane 3 łodzie wyposażone w sonary. Na akcję początkowo zapowiedziały się 42 osoby, jednak szybko okazało się, że na pomoc w odkryciu „Tajemnicy 76 metra” przybyło 58 osób. Prócz osób pomagających w przedsięwzięciu było jeszcze mnóstwo obserwatorów nie związanych bezpośrednio z Akcją JT.

          W sobotę rano po śniadaniu wyruszyliśmy łodziami w kierunku prawdopodobnie najgłębszego miejsca j. Drawsko, a dokładnie w punkt, gdzie rok wcześniej sonar zarejestrował jakiś obiekt na głębokości 76 metrów. Ów obiekt wymiarami i kształtem przypominał legendarnego mini U-boot’a, którego od trzech lat poszukiwaliśmy w otchłani jeziora.

          Wspólnie z członkami z S.H.K. „Tempelburg”, ekipą miesięcznika „Odkrywca”, grupą „GEMO”, harcerzami ze stanicy „Uraz” i prywatnymi osobami skanowaliśmy dno jeziora przez całą sobotę, niedzielę i poniedziałek. We wtorek oznaczyliśmy bojką najgłębsze miejsce jeziora (sonary wskazywały głębokość ponad 80 metrów). Rzucony przez nas „prosiak” spadł idealnie w najgłębsze miejsce, które wskazywał sonar, a po namiarach bojki przywiązanej do kotwicy wiedzieliśmy, że interesujące nas miejsca są w promieniu 50 metrów od zamarkowanego punktu.

          Wieczorem we wtorek rozpoczęliśmy przygotowania sprzętu nurkowego do zaplanowanego na środę nurkowania. W tym dniu omówiliśmy też szczegóły całego zdarzenia. Pogoda do wtorku była wspaniała, ale prognoza na środę nie była obiecująca.

          Środa, jak zapowiadały portale pogodowe, przywitała nas chmurami i sporą falą na jeziorze. Po krótkiej odprawie stwierdziliśmy, że akcja „Tajemnicy 76 metra” zostanie przesunięta na czwartek, a w środę zanurkowaliśmy na innych pozycjach zanotowanych na sonarach. Na wtorek wybraliśmy zatokę Kluczewską, gdzie rok wcześniej sonar pokazał wraki kilku łodzi. Nie będę rozpisywał się na temat nurkowania w środę, bo powstał z tego ciekawy film i będzie można go obejrzeć na stronie www.jeziorotajemnic.pl. Po powrocie do bazy, jak zwykle omówiliśmy nurkowania i oczywiście rozpoczęliśmy przygotowania do nurkowania w głębię na 76 metrów.

          Decyzja o przełożeniu nurkowania była słuszna, jeszcze w środę ok. godz. 12 rozpętała się niezła wichura, a z nieba lała się woda jak z wiadra. Za to czwartek okazał się słoneczny i bezwietrzny. Na wodę wyruszyliśmy zgodnie z planem o godz. 11:00, do pozycji dopłynęliśmy tuż przed 12:00. Przygotowania nurków do zejść w otchłań jeziora można było oglądać na żywo na fanpage strony ANDAtek. Relacja na żywo prowadzona była do momentu zniknięcia nurków pod wodą i oczywiście tuż przed ich wynurzeniem się z wody (po prawie dwóch godzinach). W w.w. transmisji można było posłuchać o sukcesie akcji. Jak się okazało nurkowie w miejscu gdzie osiadł „prosiak” zanotowali na komputerach głębokość 85,5 i 84,6 metra (pierwszy sukces!).

          Niestety taka głębokość skróciła czas denny nurkowania z 25 do 15 minut. Oczywiście nurkom udało się dopłynąć do interesującej nas pozycji, czyli „cygara”. Okazało się, że na pozycji, którą wskazał sonar na dnie jeziora znajdowała się kłoda drzewa (drugi sukces). Przy powrocie do opustówki nurkowie natknęli się na ciekawy obiekt, który po wydobyciu z wody okazał się destruktem niemieckiego karabinu Mauser (trzeci sukces). Ze względu na głębokość nurkowie nie byli w stanie sprawdzić dwóch pozostałych pozycji.

          Z IX akcja JT powstało kilka ciekawych relacji filmowych, zapraszam na stronę fanpage „Jezioro tajemnic”, gdzie można zapoznać się z przeżyciami nurków i osób wspierających całą akcję.

          Nie wymieniam z imienia każdej osoby, która wspierała nas osobiście w tej akcji, bo część osób sobie tego nie życzyła. Bardzo wszystkim dziękuję za pomoc i dobre słowa podczas tej i wielu innych, wcześniejszych akcji. Podziękowania należą się też sponsorom, firmie GRALmarine za użyczenie sprzętu oświetleniowego i kamer, firmie E.C.N. Systemy Nurkowe – „BARE” za sprzęt nurkowy, w który nas wyposażyła oraz miesięcznikowi „Odkrywca” za wsparcie fizyczne, merytoryczne i finansowe. Dziękuję osobom prywatnym, które wsparły nas swoimi łodziami i jachtami silnikowymi. Oczywiście cała akcja nie odbyłaby się gdyby nie zaangażowanie Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego oraz pracowników Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim.

          Pomimo, iż nie udało się w tej akcji potwierdzić obecności na dnie jeziora Drawsko mini u-boot’a, nie zamierzamy się poddać. Wkrótce kolejne akcje, zapraszamy!

Darek de Lorm

Fot. ANDAtek

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują