Rysa na dnie. Już wiemy więcej!

Tajemnicze pęknięcie w dnie zat Henrykowskiej

JEZIORO TAJEMNIC. Kilka miesięcy temu podczas „Misji Siemczyno” na zdjęciu sonarowym wykonanym przez Akademię Morską ukazała się olbrzymia rysa na dnie zatoki Henrykowskiej. Nie wypływa z niej gorąca woda, jak przypuszczaliśmy. Wprost przeciwnie.

Nurkowie spenetrowali jezioro Drawsko w miejscu, które wskazał kierujący „Misją Siemczyno” Grzegorz Zaniewicz z Akademii Morskiej w Szczecinie. Studenci i naukowcy z tej uczelni przywieźli ze sobą specjalistyczny sprzęt sonarowy, który zainstalowali na pokładzie stateczku „Perkoz”. Na potrzeby misji został on wynajęty od gminy Czaplinek dla Powiatu Drawskiego i udostępniony badaczom.

Opisywane wgłębienie w dnie ma ok. 40 metrów długości całkowitej i wyróżnia się na otaczającym go płaskim obszarze, dlatego wzbudziło ciekawość poszukiwaczy. Jak się okazuje,  nurkowie penetrujący to miejsce (głębokość 30 m) zdołali obejrzeć jedynie fragment tego tworu, ze względu na panującą tam bardzo niską temperaturę, rzędu jedynie 3 stopni Celsjusza.

Trudno wyjaśnić, dlaczego jest tam tak zimno. Nurkowie, poinstruowani przez Dariusza de Lorm (Szkoła Nurkowania ANDAtek), pobrali do butelki próbkę wody, którą pan Dariusz przekazał Staroście Drawskiemu Stanisławowi Kuczyńskiemu.

Wkrótce w siedzibie Starostwa zorganizowano spotkanie z Leszkiem Andrukiańcem, Wicedyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Drawsku Pomorskim. Celem było m.in. omówienie sposobu zbadania zawartości próbki, między innymi pod kątem zawartości w wodzie zdrowotnych minerałów. Okazało się jednak, że próbka musi zostać pobrana do specjalnego pojemnika, który posiada SANEPID i dostarczona do badań niezwłocznie, jeszcze tego samego dnia.

Zagadka poczeka więc na rozwiązanie, nim nurkowie powrócą w to miejsce ponownie.

W akcji uczestniczyli: Dariusz de Lorm, Bartosz Drzewiecki, Dariusz Kuternowski ze Szkoły ANDAtek, nurkowie ze Świdwina, nurkowie z Programu Adventure HD „Zanurzenie” (Patrona Medialnego Akcji) oraz członkowie stowarzyszenia „Wrakersi” (jednego ze sponsorów nagrody za „U-Boota” z jeziora Drawsko) Grzegorz Forysiak i Sebastian Głowacki. Ekipy zakwaterowane były m.in. w Pałacu Siemczyno.

Filmik z wyprawy w ramach „Misji Siemczyno”:

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują