Kolejne doniesienie o tajemniczych szynach w okolicy jeziora

1 Widok na Stare Drawsko.. Ruiny zamku widoczne na środku przesmyku.JEZIORO TAJEMNIC. Przy zamku w Starym Drawsku znajdowały się poniemieckie szyny. Zamek stoi na przesmyku pomiędzy jeziorem Drawsko a jeziorem Żerdno. Do czego mogły służyć i co się z nimi stało?

Informację na ten temat otrzymaliśmy od Stanisława Zaręby z Czaplinka, emerytowanego milicjanta.

– W latach 1988-89 podczas prac militarnych w miejscowości Stare Drawsko nad jeziorem Drawsko natknąłem się na resztki szyn w okolicach ruin zamku. Te szyny biegły w kierunku kościoła, a wewnątrz znajdowała się studnia i zwrotnica do małych wagoników. Te informacje potwierdził mieszkaniec tej miejscowości pan Lech (imienia nie pamiętam), który to mieszkał przy rzeczce Drawie – przepływie łączącym jezioro Żerdno z jeziorem Drawsko. Niestety ten mieszkaniec już nie żyje.

To nie pierwsze doniesienie dotyczące tajemniczych szyn w pobliżu jeziora Drawsko, które nie zachowały się do naszych czasów. Poprzednie dotyczyło slipu szynowego mającego prowadzić w głąb jeziora, a mającego początek w okolicy dzisiejszego Ośrodka Sportów Wodnych w Czaplinku. Z kolei wagoniki w Starym Drawsku mogłyby wskazywać na prowadzenie prac kopalnianych. Niestety, nic nie wiadomo o tworzeniu ewentualnych sztolni na tych terenach w czasie wojny…

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują