Operacja: Messerschmidt

SAMOLOTJEZIORO TAJEMNIC. Wracamy do sprawy Messerschmidta którego szczątki leżą w nieustalonym dotąd miejscu jeziora Drawsko. Poszukiwania odbędą się w najbliższy weekend. Prosimy o podpowiedzi dotyczące możliwej lokalizacji wraku!

Zaplanowana na sobotę i niedzielę (20 i 21 sierpnia 2016 r.) „Operacja Messerschmidt” skoncentruje się głównie na kilkumetrowym obiekcie wykrytym podczas czerwcowego sonarowania w zatoce Drahimskiej. Leży on w kompletnej ciemności na głębokości powyżej 50 metrów. Będzie to więc najgłębsze z dotychczasowych nurkowań w ramach Akcji „Jezioro Tajemnic”. Z Gdańska sprowadzony zostanie także magnetometr, którym zbadany ma zostać obszar w okolicy pomnika Jana Pawła II na Nadbrzeżu Drawskim. Jedno z doniesień wskazywało, że w tym miejscu pod warstwą kamieni i piasku może być ukryty pojazd pancerny.

Konwój ze sprzętem oraz specjalistami dotrze do Liceum przy ul. Parkowej w Czaplinku już w piątek, 19 sierpnia. Na te dni szkoła po raz kolejny stanie się siedzibą eksploratorów, wśród których mają być m.in. osoby z Gdańskiego Klubu Nurkowego Rekin z  oraz kierowana przez Natalię Kasowską duża ekipa programu „Zanurzenie” – Patrona Medialnego Akcji. Nie zabraknie także przedstawicieli Szkoły Nurkowania ANDAtek z Dariuszem de Lorm, najlepszym instruktorem nurkowania na świecie Ad. 2013 i 2014, który będzie Kierownikiem prac podwodnych ora kolejnego Patrona – Miesięcznika „Odkrywca”. Do ekipy dołączyć mają także członkowie stowarzyszenia „Wrakersi”.

Obszar poszukiwań został wskazany w jednej z informacji, która dotarła do Ekipy „Jeziora Tajemnic”. Nikt jednak nie ma pewności, że samolot leży właśnie tam. Z tego powodu apelujemy o wszelkie sugestie, mogące wskazać także inne możliwe lokalizacje szczątków.

Na zdjęciu, które otrzymaliśmy z archiwum Jerzego Janczukowicza – legendy poszukiwań podwodnych, widać skrzydło oraz stojącego przy nim chłopca. Zdjęcie to Pan Jerzy otrzymałem od studenta, który w latach 80-tych przyjechał z terenu pojezierza drawskiego do Gdańska na studia.

– Niestety kursu nie skończył, w związku z czym żadnych danych Jego nie posiadam – informuje Pan Jerzy.

Skrzydło zostało wyciągnięte przed laty przez rybaków sieciowych, zatem samolot nie będzie spoczywał na dnie w całości. Jego kształt widziany w sonarze również musi być nietypowy.

W którym rejonie jeziora to się wydarzyło? Apelujemy: może ktoś pamięta tamte wydarzenia, albo rozpoznaje okolicę przedstawioną na zdjęciu? Skrzydło ze względu na opór i ciężar najpewniej ciągnięto po najkrótszej trasie do brzegu. Gdybyśmy wiedzieli, gdzie to było, wówczas w przybliżeniu będzie można określić, gdzie leżą szczątki samego samolotu.

Być może odnajdzie się też chłopiec ze zdjęcia? Prosimy o informacje! http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

 

Skrzydło zostało rozpoznane przez Arkadiusza Siewierskiego z Woodhaven w USA, jako fragment samolotu Messerschmidt Bf 109 F/G.

Pisaliśmy o tym tutaj: http://jeziorotajemnic.pl/w-jeziorze-na-pewno-jest-wrak/

Zdjęcie sonarowe z jez. Drawsko: Akademia Morska w Szczecinie.

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują