Po jeziorze Drawsko może pływać szalupa z „Batorego”!

1 Marek Halter podczas oględzin szalupyJEZIORO TAJEMNIC. Podczas ekspedycji nurkowej w dniach 11 i 12 czerwca 2016 r. w Zatoce Kluczewskiej jeziora Drawsko natrafiono na bardzo ciekawe znalezisko. I to nie pod wodą.

Po sygnale od mieszkańca gminy Czaplinek Jarosława Łysko, do bazy obozowej Związku Harcerstwa Polskiego na półwyspie Uraz udał się przebywający wówczas na terenie Pojezierza Drawskiego Marek Halter, wieloletni redaktor prestiżowych pism wodniackich i znawca tematyki żeglarskiej.

– Szukałem szalupy ze „Stefana Batorego”, a to jest szalupa z „Batorego”, naszego pierwszego transatlantyka! Szalupa jest aluminiowa, nitowana i w bardzo dobrym stanie. Jest zabytkiem techniki i historii Polski – nie kryje zachwytu pan Marek i zastrzega: – Moje zdanie jest podbudowane emocjami. Dokładnie powinni na ten temat wypowiedzieć się specjaliści z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

To prawdopodobnie jeden z ostatnich reliktów polskiego transatlantyka. Harcerze używają szalupy do transportu większych grup ludzi lub cięższych towarów. Jej wymiary to: długość 7,5 m, szerokości 2,4 m (mierzone centymetrem krawieckim). Pojemność 30 osób. Trudno powiedzieć, skąd wzięła się nad jeziorem Drawsko. Czekamy na sygnały! Być może znajdzie się firma która wejdzie we współpracę z harcerzami i zaproponuje komercyjne rejsy tym unikatem? Chętnie o tym napiszemy!

Zapraszamy do przesłania informacji: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

Więcej o „Batorym” w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/MS_Batory

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują