Czy w Siemczynie jest tajemniczy podziemny tunel?

Podziemia w SiemczynieJEZIORO TAJEMNIC. Legendy o nim słychać od wielu lat. Miał podobno łączyć obecną zabytkową zabudowę „Pałacu Siemczyno” z kościołem w tej miejscowości. Wskazywano też na inne lokalizacje. Czy w tych opowieściach może być ziarno prawdy?

Przez wiele lat krążyła w Siemczynie i regionie legenda o tajemniczym podziemnym tunelu, równa niemal legendzie o czaplineckim „U-boocie”. Nikt jednak nie wskazał, gdzie ów tunel miałby być zlokalizowany. Zabudowa „Pałacu Siemczyno” powstała w 1726 r. Jak wskazuje jego właściciel Bogdan Andziak , fundamenty mogą być jednak starsze. To w czasie ich budowy mógłby powstać zagadkowy tunel. Po co?

         Wieś Siemczyno zaskakuje swoją ciekawą i burzliwą historią. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1292 roku. Obecna nazwa wsi funkcjonuje od połowy XX wieku. Niemcom Siemczyno znane jest jako Heinrichsdorf, od imienia legendarnego założyciela, rycerza Heinricha (Henryka), przybyłego na te tereny wraz z templariuszami w XIII wieku. Tuż po wkroczeniu wojsk polskich i sowieckich w 1945 r. Siemczyno zmieniło nazwę na Henrykowo (spolszczenie nazwy niemieckiej), a w roku 1947 w ramach zmian ideologicznych przemianowano je na obecnie używane Siemczyno.

         Zarówno wieś jak i pałac były świadkami wielu historycznych wydarzeń. To tutaj na ziemie polskie wkroczyły wojska „Potopu Szwedzkiego”. Siemczyno było także miejscem ich wyjścia z naszego kraju. W Pałacu były także wojska napoleońskie. Teoretycznie więc, w hipotetycznym podziemnym przejściu mogłyby zostać ukryte cenne depozyty.

Gdyby istnienie tunelu z legend – prowadzącego do kościółka – potwierdziło się, musiałby on przebiegać pod obecną drogą krajową nr 20, która oddziela Kościół od Pałacu. Czy natrafimy na jego ślad?

„Pałac Siemczyno” jest Partnerem Akcji „Jezioro Tajemnic”.

http://www.palacsiemczyno.pl/index.php?lang=pl

fot. Adam Myśków

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują