Zostań odkrywcą z Lidarem

JEZIORO TAJEMNIC. Okazje się, że bardzo dużo odkryć można dokonać dosłownie zza biurka. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej technice laserowego skanowania gruntu Lidar. Prosimy o nadsyłanie Waszych odkryć!

Lidar to angielska nazwa lotniczego skaningu laserowego (Light Detection and Ranging). Metoda ta umożliwia tworzenie modelu powierzchni terenu dzięki pomiarowi odległości pomiędzy aparaturą pomiarową znajdującą się na pokładzie samolotu, a punktami w terenie. Lidar przenika przez korony drzew i pokazuje poziom gruntu. To dzięki temu można bez problemu lokalizować ziemianki, okopy, a nawet dawne miejsca kultu i grodziska. Technika ta pomogła m.in. w odkryciu kilku wczesnośredniowiecznych grodzisk w okolicach Czaplinka i Złocieńca, a także tysięcy potencjalnych stanowisk archeologicznych na świecie.

Zapraszamy Czytelników do zabawy, ponieważ mapy Lidarowe są już w Internecie – większość oczywiście niesprawdzona. Przeglądajcie zdjęcia terenu wokół jeziora Drawsko i Lubie, które są objęte akcją „Jezioro Tajemnic”. Przy pomocy klawisza „Prt Sc” róbcie zrzuty ekranów i nadsyłajcie je do nas. Możecie przyczynić się do nowych odkryć archeologicznych! Wasze spostrzeżenia postaramy się przekazać archeologom. Na odkrywców czekają Certyfikaty Uczestnictwa w Akcji „Jezioro Tajemnic”.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej projektu: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

O tym jak poradzić sobie z Lidarem przeczytać można m.in. tutaj:

http://zdziennikaodkrywcy.pl/czym-jest-lidar-i-dlaczego-powinnismy-z-niego-korzystac/

Na zdj. Okolice Ośrodka Wypoczynkowego „Kusy Dwór” nad jeziorem Drawsko – na zdjęciu Lidar oraz na zdjęciu satelitarnym.

111111111112222

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują