Jest sygnał na temat znalezisk

1JEZIORO TAJEMNIC. Łuski z Mosina i „dom strzelecki” – mamy odzew odnośnie znalezisk z parku przy czaplineckim LO, nad jeziorem Drawsko. Odnalezienie łusek radzieckich, zamiast oczekiwanych niemieckich, jeszcze bardziej komplikuje zagadkę.

O sprawie pisaliśmy w artykule „Znaleziska z parku”. W czasach niemieckich miała tam być strzelnica, po której do dziś pozostał szeroki rów, zaś ćwiczenia tam się odbywające są nieodłącznym elementem miejskiej legendy dotyczącej działalności Kriegsmarine w dawnym Tempelburgu. I rzeczywiście. Niedawno natrafiono w parku na setki przestrzelonych łusek, choć informacja o ich rozpoznaniu zamiast coś wyjaśniać, tylko komplikuje nasze historyczne śledztwo.

Na podstawie zamieszczonych przez nas zdjęć, o sprawie wypowiedział się Marek Halter, wieloletni redaktor prestiżowych pism wodniackich i znawca tematyki żeglarskiej, a także autor najlepszego tekstu locyjnego o jeziorze Drawsko, oczywiście zamieszczonego na stronie projektu „Jezioro Tajemnic”:

– Łuski wyglądają mi na radzieckiego Mosina, bo mają zewnętrzną kryzę. Niemcy takiej amunicji nie używali, a ponadto skrzętnie zbierali łuski na przerób. Widziałem takie sytuacje jako dziecko. W tym miejscu mogła być po wojnie strzelnica, ale też może w czasie walk było to gniazdo dla ckm lub rkm.

Karabin Mosin (fot. za: Wikipedia) i jego wersje rozwojowe były podstawowym uzbrojeniem piechoty rosyjskiej i Armii Czerwonej od lat 90 XIX w. do lat 50 XX w. Wśród znalezisk były także fragmenty jakichś instalacji hydraulicznych, co również komentuje pan Marek wskazując, że kurek wygląda na część zawory od instalacji piwnej. Co ciekawe, niedaleko od tego miejsca funkcjonował niemiecki browar.

Z kolei Zbigniew Januszaniec, miłośnik historii z Czaplinka wypowiedział się w kwestii tego, jak był zagospodarowany teren w parku w czasach niemieckich. Przesyłał nam trzy przedwojenne fotografie (dwie pocztówki oraz zdjęcie z folderu turystycznego z 1938 roku) przedstawiające „dom strzelecki” w Czaplinku. Tuż przy nim była strzelnica, natomiast we wnętrzu znajdowała się kawiarnia z restauracją. Do dziś spod ziemi przezierają fundamenty po tym obiekcie.

Na pocztówce (1) widzimy wygląd „domu strzeleckiego” od strony jeziora Drawsko, od strony parku oraz wygląd wnętrza. Na pocztówce (2) z 8 lutego 1907 roku widzimy „dom strzelecki” od strony jeziora Drawsko w scenerii zimowej. Fotografia (3) to także widok od strony jeziora. Pochodzi z folderu turystycznego z 1938 roku. Jak wskazuje pan Zbigniew, umieszczenie tego zdjęcia w folderze adresowanym do turystów oznaczało, że obiekt ten uważany był za jedną z atrakcji turystycznych dawnego Tempelburga.

Dziękujemy za te sygnały!

O sprawie pisaliśmy w artykule „Znaleziska z parku”. http://jeziorotajemnic.pl/znaleziska-z-parku/

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują