Apel do kolekcjonerów czasopisma „Żołnierz Polski”

aJEZIORO TAJEMNIC. Jest trop w sprawie torped wydobytych przed laty z jeziora Drawsko. Można nam pomóc!

To może być bardzo istotna informacja z punktu widzenia wyjaśnienia charakteru działalności Kriegsmarine w rejonie jeziora Drawsko. Od jakiegoś czasu mieliśmy informację, że wydobycie torped opisała współczesna zdarzeniu prasa. Dotąd nie wiedzieliśmy jaka. Dziś mamy już ślad. Chodziło prawdopodobnie o „Żołnierza Polskiego” lub „Polskę Zbrojną”.

Pierwszy sygnał o torpedach pochodził od Jerzego Janczukowicza, legendy polskich poszukiwań podwodnych z Gdańska. Nurkował on w latach 80-tych w jeziorze Drawsko na zlecenie Uniwersytetu Gdańskiego. To w tamtym czasie otrzymał zdjęcie, które było wycinkiem prasowym. W artykule opisywano wydobycie dwóch torped z „Jeziora Tajemnic”.

– To, dość kiepskiej jakości zdjęcie, mam do dziś w swoich zbiorach. Niestety, nie pamiętam z jakiej pochodziło gazety – opisywał sprawę pan Jerzy.

Teraz nastąpił zwrot w sprawie, dający nadzieję na przynajmniej częściowe ustalenie przebiegu zdarzeń i przybliżenie się do tajemnicy jeziora.

– Otrzymaliśmy od pasjonatów historii informację, że czasopisma o tematyce wojskowej opisywały fakt wydobycia torped. Z punktu widzenia naszej akcji, są to informacje bezcenne – podkreśla Starosta Drawski Stanisław Kuczyński.

Problem w tym, że nie wiemy, o jaki konkretnie numer „Żołnierza Polskiego” lub „Polski Zbrojnej” może chodzić. Czasopisma bowiem ukazywały się przez wiele dekad. Z przekazanych informacji wynika, że mogło to być najprawdopodobniej w latach 60-tych lub 70-tych, choć ze względu na długi okres czasu – pewności nie ma.

Wiemy, że w Polsce jest wielu kolekcjonerów. Niektórzy z nich posiadają wszystkie roczniki i są dobrze zorientowani w ich treści. Dlatego zwracamy się z prośbą o udostępnienie nam zeskanowanych artykułów na ten ważny dla nas temat. Odsłońmy po latach jedną z tajemnic jeziora Drawsko!

Prosimy o przesyłanie informacji za pomocą formularza: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

Nagrodzimy je Certyfikatami Uczestnictwa w Akcji!

Zdjęcia z archiwum Szkoły Nurkowania ANDAtek. https://pl-pl.facebook.com/ANDAtek.Polska/

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują