Sprawy zamku – ciąg dalszy

JEZIORO TAJEMNIC. Artykuł dotyczący tajemniczego zamku pośród bagien nieopodal jeziora Drawsko zapoczątkował poszukiwania w systemie Lidar. Efekt? Interesujący!

– Jako miłośnik historii i Pojezierza Drawskiego obserwuję akcję Jezioro Tajemnic. W nawiązaniu do ostatnich tekstów dotyczących Piaseczna i Rzepowa udało mi się odnaleźć na współczesnych mapach internetowych miejsca opisywanych zamków – napisał do nas Paweł Bajer z Polic i przesłał zdjęcie. – To mapka z Geoportalu, na której wyraźnie widać zarys dawnego zamku położonego na północ od Piaseczna.

Sprawa poruszana była w ramach Akcji Jezioro tajemnic w artykule „Zdobyty zamek i opuszczony kościół” autorstwa Jarosława Leszczełowskiego.

Jak się okazje, wielu odkryć można dokonać dosłownie zza biurka. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej technice laserowego skanowania gruntu Lidar, dostępnej właśnie przy pomocy wspomnianego Geoportalu. Lidar to angielska nazwa lotniczego skaningu laserowego (Light Detection and Ranging). Lidar przenika przez korony drzew i pokazuje poziom gruntu. Dzięki temu można bez problemu lokalizować ziemianki, okopy, a nawet dawne miejsca kultu i grodziska. Technika ta pomogła m.in. w odkryciu kilku wczesnośredniowiecznych grodzisk w okolicach Czaplinka i Złocieńca, a także tysięcy potencjalnych stanowisk archeologicznych na świecie.

Zapraszamy Czytelników do zabawy, ponieważ mapy Lidarowe są w Internecie – większość oczywiście niesprawdzona pod kątem archeologicznym. Przeglądajcie zdjęcia terenu wokół jeziora Drawsko, Lubie i Powiatu Drawskiego. Przy pomocy klawisza „Prt Sc” róbcie zrzuty ekranów i nadsyłajcie je do nas. Możecie przyczynić się do nowych odkryć archeologicznych! Wasze spostrzeżenia postaramy się przekazać archeologom. Na odkrywców czekają Certyfikaty Uczestnictwa w Akcji „Jezioro Tajemnic”.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej projektu: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

O tym jak poradzić sobie z Lidarem przeczytać można m.in. tutaj:

http://zdziennikaodkrywcy.pl/czym-jest-lidar-i-dlaczego-powinnismy-z-niego-korzystac/

Ile jeszcze tajemnic skrywają okoliczne tereny? Zapraszamy do włączenia się w poszukiwania!

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują