Jednak Kriegsmarine w czaplineckim LO?

1-bandera-przed-lo-w-czaplinkuJEZIORO TAJEMNIC. Dotąd nie wiadomo, co działo się w budynku czaplineckiego liceum w latach wojennych. Legenda miejska wskazuje na tajną bazę szkoleniową miniaturowych łodzi podwodnych, prowadzoną przez Kriegsmarine. Zagadka ta czeka na rozwiązanie, choć okolica pełna jest poszlak. Znaleziona w USA fotografia rzuca nowe światło na tę sprawę.

Zdjęcie zostało wykonane, zgodnie z napisem na odwrocie, 5 maja 1939 w Tempelburgu (obecnie Czaplinku). Niedawno zostało namierzone i odkupione przez miesięcznik „Odkrywca” (patrona Medialnego Akcji „Jezioro Tajemnic”) od prywatnego kolekcjonera w USA.

– Na zdjęciu widoczna jest flaga sił zbrojnych III Rzeszy. Mogły jej również używać oddziały lądowe, a nawet Luftwaffe. Z pewnością jednak nie inne organizacje. Oddziały lądowe używały różnych flag. Kriegsmarine tylko tej bandery – wyjaśnia historyczne zawiłości Łukasz Orlicki, Szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca.

Budynek obecnego liceum przy ul. Parkowej (tuż nad jeziorem Drawsko, przy plaży miejskiej) powstał najprawdopodobniej w latach 30 – stych XX wieku. Było to schronisko młodzieżowe, przejęte później przez nazistowską organizację młodzieżową „Hitlerjugend”. Brakuje jednak źródeł archiwalnych, aby stwierdzić jaką rolę budynek pełnił w latach 1939 – 1945. To nie dziwi, jeżeli faktycznie prowadzono tam jakąś niejawną działalność związaną z wojskiem.

Fotografia z banderą to pierwszy ślad, zapełniający białą plamę w historii tego budynku. W dodatku ślad potwierdzający starą czaplinecką legendę miejską…

Fot. z 1939 r. pochodzi z archiwum miesięcznika „Odkrywca”.

Strona internetowa „Odkrywcy”: http://odkrywca.pl/

Na zdj.: Współczesna fotografia LO w Czaplinku.

 

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują