Kolejne ślady po Kriegsmarine w Tempelburgu (cz. 1)

img_1756JEZIORO TAJEMNIC. Czaplinek, a do 1945 roku – Tempelbug, odsłania kolejne dowody na obecność Kriegsmarine w tym rejonie. Jak się okazuje, wiele z nich może znajdować się po prostu w… domach.

Widniejący na zdjęciu widelec zawiera inskrypcje niemieckiej marynarki wojennej. Został wydobyty z domowych pieleszy przez mieszkańca Czaplinka. Co ciekawe, miał być w normalnym użyciu jeszcze przez długie lata po wojnie w jednej z instytucji publicznych (sic!).

Dlaczego ta informacja jest tak istotna? Ponieważ odnalezienie tego niepozornego widelca oznacza, że w czaplineckich domach, mieszkaniach, na strychach i w piwnicach mogą znajdować się inne przedmioty mogące pomóc w historycznym śledztwie dotyczącym aktywności Kriegsmarine w dawnym Tempelburgu!

Z Dariuszem de Lorm (Szkoła Nurkowania ANDAtek) prowadzącym poszukiwania w ramach Akcji „Jezioro Tajemnic” skontaktowała się także, pragnąca zachować anonimowość, osoba w sprawie  innego znaleziska. Talerz oznaczony jest koroną, nazwą producenta (firma „Jager”), orłem ze swastyką i literą „M” (oznaczającą marynarkę). Zawiera także datę: 1940 rok. Tego rodzaju talerze dedykowane dla konkretnego rodzaju wojsk używano m.in. w kantynach. Widoczny na zdjęciu talerz noszący inskrypcje niemieckiej marynarki wojennej został odkupiony przez Pana Dariusza ze świdwińskiego antykwariatu.

Prosimy o przesłanie wszelkich informacji i zdjęć z domowych znalezisk. Wykorzystamy je do kolejnych publikacji: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują