Zagadka 1880 r. Co się wówczas wydarzyło?

Zagadkowy obelisk w małym parku w Czaplinku

JEZIORO TAJEMNIC. Kilkusetletni guzik znaleziony na terenie LO, podwodny plac manewrowy wojska i najbardziej tajemniczy pomnik w Czaplinku. Czy mają jakiś związek?

Podczas prac nurkowych w ramach Akcji w maju ub. roku, do poszukiwaczy zgromadzonych nad jeziorem Drawsko podchodziło wiele osób, dzielących się różnymi historiami. Celem tamtej akcji było przeszukanie pozostałości placu wojskowego, który zapadł się w toń jeziora około dwóch wieków temu. Jedna ze zgromadzonych osób twierdziła, że leżący nieopodal na parkowym wzniesieniu pomiędzy ulicami Zbożową i Jeziorną obelisk, to pomnik upamiętniający tych żołnierzy, którzy wówczas zginęli w jeziornym zapadlisku, zaś w miejscu gdzie stoi – znajduje się ich pochówek.

Jakiś czas temu w Czaplinku odnaleziono guzik, który znalazcom kojarzył się w tamtą epoką. Guzik został przekazany do Muzeum w Koszalinie, jednak jeszcze nie został rozpoznany.

– Gdy go zobaczyłem, od razu skojarzyłem ten fakt z zasłyszaną w maju opowieścią o pomniku pruskich żołnierzy, których pochłonęło jeziorne zapadlisko – relacjonuje Dariusz de Lorm (Szkoła Nurkowania ANDAtek), który kierował w tamtym miejscu pracami nurkowymi. – Czy te wszystkie elementy mogą mieć jakiś związek? – zastanawia się.

Sam głaz okrywa zasłona tajemnicy. Jest na nim data 1880 r. i zamazany napis, którego nie udało się dotąd rozszyfrować. Co ciekawe, pomnika tego nie widać na dawnych mapach.

– Nie wiadomo, czy w roku 1880 wydarzyło się coś, co upamiętnia obelisk, czy też w roku 1880 była rocznica jakiegoś wydarzenia, którą upamiętnia obelisk – zastanawia się regionalista Zbigniew Januszaniec. – Nie wiadomo też, czy data 1880 na obelisku dotyczy wydarzenia ważnego dla całej społeczności Czaplinka, czy też jest to data związana z życiorysem jednej osoby lub rodziny (w tym miejscu był kiedyś cmentarz). Nic nie wiadomo na ten temat. Skuty został umieszczony pod datą napis, który mógłby coś wyjaśnić. Widać tylko, że był to napis bardzo krótki. Prawdopodobnie zaczynał się dużą literą „M”. Na szczycie obelisku jest ślad wskazujący na to, że był tam umieszczony jakiś element, najpewniej metalowy. Mógł to być jakiś symbol. Równie dobrze mógł być to krzyż, jak i na przykład pruski orzeł. Zastanawiający jest brak przedwojennej pocztówki z tym obeliskiem. Inne miejscowe pomniki („pomnik trzech cesarzy” na rynku, „Germania” przed szkołą, pomnik ofiar I wojny światowej w parku koło dzisiejszego LO) były uwiecznione na pocztówkach, a pocztówki z tym obeliskiem nie znamy. Chyba nie było takiej pocztówki. Dlaczego? Dlaczego znaczenie tego obelisku nie przetrwało w pamięci tych przedwojennych mieszkańców Czaplinka, do których zwracałem się w tej sprawie  za pośrednictwem Pana dra Siegfrieda Raddatza? Pytań jest wiele, a odpowiedź może być bardzo prozaiczna. Tylko, niestety, jej nie znamy.

Jak zwykle, prosimy internautów o wsparcie. Wszystkich, którzy chcieliby zabrać głos w tej sprawie zapraszamy do nadsyłania informacji (za pomocą specjalnego formularza), które nagrodzimy specjalnym Certyfikatem: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują