Wiemy, skąd wielka śruba

ogromna śruba na osw w CzaplinkuJEZIORO TAJEMNIC. Ekipa Akcji otrzymała zapytanie od zaintrygowanych Czytelników o bardzo dużą śrubę, która leży na terenie obecnego Ośrodka Sportów Wodnych w Czaplinku. Jej rozmiary sugerują, że mogła napędzać dużą jednostkę. Dziś znamy już odpowiedź.

Jak się okazuje, nie jest to dawna historia, choć może nieco mniej znana przez młodszych mieszkańców.

– W 1987 roku wybudowana została Szkoła Podstawowa w Czaplinku przy ul. Wałeckiej. W pierwszych latach swego istnienia szkoła ta współpracowała z Polską Żeglugą Morską w Szczecinie, która pomagała w wyposażaniu jej w meble i inny sprzęt, a także przysyłała tu dzieci swoich pracowników na kolonie letnie – wyjaśnia kompetentnie Zbigniew Januszaniec, miłośnik historii z Czaplinka. – Na pamiątkę tej współpracy czaplinecka Szkoła Podstawowa otrzymała od PŻM kotwicę okrętową (na zdj.) oraz śrubę okrętową.

Jak dalej podaje pan Zbigniew, kotwica i śruba przez szereg lat leżały jako elementy ozdobne, a zarazem edukacyjne, na placu szkolnym przy charakterystycznym pagórku z kasztanowcami. Kotwicę i śrubę okrętową przetransportowano wiosną 2013 roku na teren przystani OSW, gdzie miały być wyeksponowane jako marynistyczne ciekawostki techniczne.

Kotwicę wykorzystano przy instalowaniu tablicy pamiątkowej poświęconej powojennemu pionierowi czaplineckiego (i nie tylko czaplineckiego!) żeglarstwa – Antoniemu Tołłoczce. Na wykorzystanie śruby okrętowej nie ma na razie pomysłu.

Może ktoś z Czytelników będzie go miał? Zapraszamy do przesyłania propozycji!

http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują