Biała plama w historii LO

Krótka historia budynku LO w Czaplinku: Nie wiadomo, jaką rolę budynek administrowany obecnie przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych pełnił w czasie II wojny światowej. Słychać głosy, że przynajmniej w ostatnim jej okresie, mieścił się tam tajny ośrodek szkoleniowy żołnierzy i oficerów Krigsmarine. Zagadka ta czeka na rozwiązanie, choć okolica pełna jest poszlak.

Budynek powstał najprawdopodobniej w latach 30 – stych XX wieku, jako schronisko młodzieżowe, przejęte później przez nazistowską organizację młodzieżową „Hitlerjugend”. Czy w latach 39 – 45 pełniło taką samą rolę, tego nie wiadomo. Brakuje źródeł archiwalnych.

Po II Wojnie Światowej budynek służył jako ośrodek kolonijny. W 1962 roku został przejęty przez Szkołę Podstawową. Od września 1965 roku w Czaplinku rozpoczęła działalność filia szczecineckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety. Od 1967 roku filia została przekształcona w samodzielną szkołę – Liceum Ogólnokształcące. W następnych latach budynek szkolny został rozbudowany o nowy pawilon, połączony ze starym budynkiem. W 2005 roku czaplineckie Liceum Ogólnokształcące przyjęło imię 3 Dywizji Strzelców Karpackich.

Kto zapełni białą plamę w historii tego budynku?


Budynek dawnego schroniska, a obecnego LO w Czaplinku, przedstawiony od strony współczesnego boiska. Prawdopodobnie jest to zdjęcie z okresu powojennego, 1948/49 rok. Nadesłał: Kamil Połeć

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują