Kolejny ślad w lotniczej zagadce

Niemiecki-ciężki-myśliwiec-Junkers-Ju-88-zamaskowany-w-pobliżu-DOL-wiosną-1945-rJEZIORO TAJEMNIC. Opowieści o lotniskach wokół Drawska Pomorskiego ciąg dalszy. Po wyjaśnieniu sprawy szybownictwa z lat przedwojennych przyszedł czas na okres wojenny. Zagadkowy fragment dawnej „Berlinki” wyłania się po przeszukaniu map przy pomocy systemu Lidar. Mógł być pasem startowym wykorzystywanym militarnie.

– Bardzo prawdopodobne jest, że odcinek „Berlinki” pomiędzy Zarańskiem a Gajewkiem był wykorzystywany jako pas startowy. Zresztą jedna z akcji dotyczyła jeziora Małe Dołgie i domniemanego samolotu który startował właśnie z tamtego miejsca – pisze do nas Marcin Roszak z Zarańska. I na dowód przesyła zdjęcie ukazujące zadziwiająco regularną prostokątną powierzchnię, wyraźnie odróżniającą się od reszty przygotowywanej trasy.

Rzeczywiście, jeden z epizodów Akcji „Jezioro Tajemnic” skoncentrowany był na tamtym jeziorze. Nurkowie pod kierunkiem Dariusza de Lorm (Szkoła Nurkowania ANDAtek) chcieli sprawdzić opowieść jeńca wojennego, który po wzięciu do niewoli w 1942 brał udział w budowie „berlinki” i, jak twierdził, był naocznym świadkiem startującego samolotu, który wpadł do jeziora. Samolot miał być przeciążony i tuż po wystartowaniu z „berlinki” wpaść do pobliskiego jeziora.

Wówczas nie udało się tego potwierdzić – sprawdzono jedynie mały fragment jeziora. Odnalezienie śladów pasa startowego, tzw. DOL (Drogowego Odcinka Lotniskowego) uprawdopodabnia jednak tę opowieść. Tym bardziej, że jest skierowany wprost na jezioro i ewentualny samolot musiałby nad nim przelatywać.

Jezioro Małe Dołgie znajduje się w pobliżu drogi z Drawska Pomorskiego do Łobza. Po ok. piątym kilometrze przejeżdżamy obok jeziora, na wysokości wsi Gajewko w sołectwie Zagozd. Nieopodal leży też opuszczona osada Golina. Od strony Drawska Pomorskiego miała przebiegać tamtędy autostrada Berlin – Królewiec, czyli tzw. „Berlinka”. Kilka z doniesień o których już pisaliśmy wskazuje także, że na jego dnie może spoczywać również czołg.

Prosimy o wszelkie informacje w tej sprawie.  Nadsyłajcie do nas także Wasze Lidarowe odkrycia: http://jeziorotajemnic.pl/zostan-odkrywca-z-lidarem/

O rozwiązaniu historycznej zagadki związanej z szybownictwem pisaliśmy tutaj: http://jeziorotajemnic.pl/szybowce-nad-drawskiem-rozwiazanie-zagadki/

 

 

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują