Głębia skrywa samolot?

samolot - wrak w obrazie sonarowym

JEZIORO TAJEMNIC. Są ustne doniesienia o tym, że w jeziorze Drawsko swój wojenny lot zakończył samolot.

Na razie brak dokumentacji pisemnej, czy fotograficznej samolotu z jeziora Drawsko. Ta tajemnicza historia, podobnie jak opowieść o domniemanej bazie szkoleniowej Kriegsmarine w Czaplinku, może być powiązana nicią tajemnic z inną, związaną z terenem powiatu drawskiego.

Podczas niedawnej prezentacji monografii poligonu drawskiego autorstwa Zbigniewa Mieczkowskiego publiczność usłyszała, że jej druga część mogła nigdy nie powstać. Dotyczy ona bowiem istnienia na tym terenie w latach 1935 – 1945 niemieckiego poligonu lotniczego – Luftwaffenübungsplatz. Niemcy, mając na względzie obwarowania Traktatu Wersalskiego, prowadzili budowę tego ośrodka szkoleniowego w wielkiej tajemnicy. Natomiast w 1945 r. poligon został tak dokładnie ewakuowany, że do dnia dzisiejszego nie pozostał po nim praktycznie żaden ślad.

Na trop autor wpadł dzięki przypadkowi, pomógł też rozgłos nadany sprawie tworzenia książki. Udało się bowiem nawiązać kontakt z Hansem Hubertusem Kochem, wnukiem komendanta niemieckiego poligonu podpułkownika Fritza Thiede. Jak się okazało, Koch dysponował rodzinnymi pamiątkami, wśród których były między innymi zdjęcia, listy i urzędowa korespondencja.

Przypomnijmy, że pod koniec lat 90-tych z jeziora Trzebuń na granicy poligonu drawskiego wydobyto wrak Messerschmitta 109. Samolot został przekazany fundacji lotniczej Polskie Orły, która doprowadziła go do doskonałego stanu. Obecnie to jedyny na świecie samolot tego typu, w którym większość części jest oryginalna. Można go oglądać w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W ówczesnych poszukiwania brał udział obecny Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz – jeden z prelegentów na styczniowej konferencji historycznej w Czaplinku.

Co ciekawe, w tym niewielkim (129 h) jeziorze natknięto się na pozostałości jeszcze jednego samolotu – prawdopodobnie Messerschmitta Me-210. Dla porównania, powierzchnia jeziora Drawsko to aż 1800 ha (!).

Czekamy na doniesienia. Do ich przesyłania służy specjalny formularz na stronie internetowej Akcji Eksploracyjno – Historycznej „Jezioro Tajemnic”, w zakładce pod nazwą „Zgłoś informację”: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/ .

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.iver-auv.com/

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują