Kriegsmarine w LO. Legenda się ziszcza?

Obecny wygląd LOJEZIORO TAJEMNIC. Łukasz Orlicki – szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca” odnalazł bardzo mocny dowód na aktywność jednostki niemieckiej marynarki wojennej „Kriegsmarine” w Tempelburgu (dawnym Czaplinku). To zdjęcie bandery tej formacji, powiewającej na maszcie przed budynkiem obecnego Liceum. Wiadomość zelektryzowała Ekipę Akcji „Jezioro Tajemnic”.

 

Stare, czarno białe zdjęcie odnaleziono w zbiorach jednego z prywatnych kolekcjonerów mieszkającego w USA. Na odwrocie widnieje data: 1939 rok! Jak tylko przesyłka dotrze do Redakcji „Odkrywcy”, otrzymamy skan zdjęcia i podzielimy się nim z Czytelnikami.

Przypomnijmy: to właśnie budynek obecnego Liceum przy ulicy Parkowej (niemal tuż przy plaży nad jez. Drawsko), był według miejskiej legendy zaadaptowany na siedzibę jednostki szkoleniowej Kriegsmarine, która miała między innymi prowadzić zajęcia na miniaturowych okrętach podwodnych.

Opisywany budynek powstał najprawdopodobniej w latach 30 – stych XX wieku, jako schronisko młodzieżowe, przejęte później przez nazistowską organizację młodzieżową „Hitlerjugend”. Tu ślad się urywa. Brakuje bowiem źródeł archiwalnych z których wynikałoby, co działo się tam w czasie wojny.

Zdjęcie bandery Kriegsmarine wciągniętej na maszt przez budynkiem to pierwszy dowód na prawdziwość legendy. Czy uda się zapełnić białą plamę w historii?

 

Na zdj.: Budynek LO w Czaplinku. Czy to tutaj stacjonowała legendarna jednostka specjalna Kriegsmarine?

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują