Ślad wiedzie do Złocieńca

Dwie wieże  w Budowie - obecnej części Złocieńca. Zmniejszające się w perspektywie latarnie oddają przez porównanie rozmiary wieżJEZIORO TAJEMNIC. To niespodziewany zwrot w historycznym śledztwie prowadzonym w ramach Akcji „Jezioro Tajemnic”. Losy dwóch monumentalnych wież z Budowa górujących nad okolicą niczym tolkienowskie „Oko Saurona” mogą zawierać w sobie rozwiązanie jednej z największych zagadek Jeziora Drawsko.

Budów to dawna wieś, włączona obecnie w granice administracyjne Złocieńca. Co łączy to miejsce z „Jeziorem Tajemnic”? Oprócz tego, że odległość między Budowem a jeziorem Drawsko to tylko kilkanaście kilometrów, wśród miejscowej ludności funkcjonuje – podobnie jak w Czaplinku – legenda o bazie szkoleniowej załóg małych łodzi podwodnych. Jak to możliwe, że dwie odrębne społeczności stworzyły identyczną historię? Czy u jej podstaw legły prawdziwe wydarzenia?

W obecnym Budowie mieścił się tzw. Ordensburg (dosł. tł.: „twierdza zakonna”), czyli miejsce kształcenia przyszłych kadr III Rzeszy. Ośrodek położony jest nad niewielkim jeziorem Krosino. O szkolącym się tam w latach 1936–1945 „kwiecie” III Rzeszy- mówiono: Ordensjunkrzy. Ordensburg Crosinsee był jednym z trzech tego rodzaju obiektów, które Niemcy zbudowali w Europie.

Według dr Łukasza Gładysiaka ze Studio Historycznego „Huzar” – współpracującego z powiatem drawskim od początku Akcji – podczas wojny Niemcy w ramach akcji propagandowej przywieźli miniaturową łódź podwodną do Ordensburga, by prezentując najnowszą niemiecką myśl techniczną budować morale młodego narybku NSDAP. Później mogli przywieźć ją nad jezioro Drawsko, by pokazać zastosowanie urządzenia w praktyce, tym bardziej, że stale na nim ćwiczyli żeglarstwo. Stąd mogła wziąć się legenda. Gdy zbliżał się front, okręty mogły zostać ukryte, zatopione lub wysadzone. Wieść o takich działaniach do Studio Historycznego „Huzar” dotarła za sprawą jednego z pasjonatów historii II wojny światowej mieszkającego na terenie Niemiec. Natrafiono na nią podczas gromadzenia materiałów dotyczących złocienieckiego Ordensburga.

Podczas II wojny światowej najważniejszą misją Ordensburga nad Krosinem była organizacja i szkolenie Sztabu Specjalnego „R”. W ramach projektu przeszkolono tu Ordensjunkrów stanowiących władze cywilne na Litwie, Białorusi oraz Ukrainie. O wadze przedsięwzięć realizowanych przez nich m.in. na jeziorze Drawsko świadczy fakt, że Hitler otworzył ośrodek osobiście. Co ciekawe, ośrodek w 1937 roku odwiedził… Edward VIII Windsor, który rok wcześniej abdykował z tronu Wielkiej Brytanii.

Ordensjunkrzy ćwiczyli na jeziorze Drawsko. Pisaliśmy o tym tutaj: http://jeziorotajemnic.pl/jezioro-i-okolice-kolejne-doniesienia/

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują