Zrzutowiska broni… w stawach

1-wybuchowa-pozostalosc-po-wojnieJEZIORO TAJEMNIC. Po naszych publikacjach dotyczących poszukiwania zrzutowiska broni w jeziorze Drawsko, do Ekipy Jeziora Tajemnic zgłosili się właściciele „Pałacu Siemczyno”. Jakiś czas temu dwukrotnie znaleziono tam duże ilości uzbrojenia. Leżały pod wodą w przypałacowych stawach!

Sprawa wydaje się tym dziwniejsza, że według dostępnej wiedzy przy pałacu nie toczyły się żadne walki podczas II wojny  światowej. Tymczasem zlokalizowano tam istny arsenał!

Pałac Siemczyno zmienił właścicieli w latach 90- tych XX wieku. Zarówno budynek, jak i jego otoczenie, były w opłakanym stanie. Podobnie było z przypałacowymi stawami, które były całkowicie zaniedbane i zarośnięte.

– Równolegle z oczyszczaniem i zabezpieczaniem przed niszczeniem pałacu zajęliśmy się oczyszczaniem stawów – relacjonuje Bogdan Andziak, współwłaściciel posiadłości.

Aby to zrobić należało spuścić ze stawów resztki wody. System odpływu okazał się jednak niedrożny. Po jego oczyszczeniu woda zaczęła dość leniwie odpływać i odsłoniła dno.

– Tam, podczas wstępnego usuwania zanieczyszczeń i ku naszemu ogromnemu zdziwieniu ukazały się zalegające na dnie pociski artyleryjskie – dodaje pan Bogdan.

Były to niewybuchy, a także części broni ręcznej i amunicja. O znalezisku została powiadomiona powiatowa policja. Do pomocy wezwano oddział saperów, który zabezpieczył teren i usunął pozostałości sprzed blisko 60 lat, detonując pociski na drawskim poligonie.

Wydawałoby się, że wszystko zostało usunięte. Jednak kiedy w 2014 roku robotnicy przystąpili do remontu stawów będących częścią zabytkowego parku pałacowego w Siemczynie okazało się, że dno stawu kryje w sobie jeszcze więcej militarnych pamiątek z drugiej wojny światowej – pocisków artyleryjskich, moździerzowych i bomb lotniczych. Ponownie interweniowali saperzy. Ci w sposób usystematyzowany przeszukali dna stawów, wydobyli znaleziska i zdetonowali je na poligonie drawskim.

Jakie jeszcze sekrety może skrywać Pałac Siemczyno?

„Pałac Siemczyno” położony nad zatoką Henrykowską  jeziora Drawsko jest jednym z partnerów Akcji „Jezioro Tajemnic” i sponsorem nagrody za „U-boota”.

http://www.palacsiemczyno.pl/index.php?lang=pl

Zdjęcia: Pałac Siemczyno oraz Adam Myśków.

 

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują