Zatopione auto rozpoznane!

wanderer-w24-1937-zrodlo-wikipedia-deJEZIORO TAJEMNIC. Rozpoznano markę samochodu, którego maskę odnaleziono w jeziorze Drawsko. To Wanderer W24, prawdopodobnie w wersji kabriolet. Pojazd nadal może być na dnie. Wartość tego modelu osiąga na dzisiejszych aukcjach dziesiątki tysięcy euro. Próba jego odnalezienia już w ten weekend!
Niedawno prosiliśmy Czytelników, aby na podstawie zaprezentowanego fragmentu maski spróbowali rozpoznać markę samochodu, do którego mógł należeć. W tej sprawie napisał do nas Grzegorz Forysiak z łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Nurkowania Wrakowego „Wrakersi”:

– Maska, która została znaleziona w jeziorze pochodzi z samochodu Wanderer W24. Skontaktowałem się z panem Zbigniewem Mikiciukiem, właścicielem Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach koło Warszawy (i jak się okazało zamku Drahim nad jeziorem Drawsko). To on zidentyfikował samochód, z którego pochodzi maska. (…) Ten Wanderer pochodzi prawdopodobnie z pierwszego okresu produkcji, bo powinien mieć dzieloną przednią szybę, stąd wycięcie w górnej części maski.

Auta te produkowano w latach 1937 – 1940 (dane z Wikipedii). Można powiedzieć, że były firmowym protoplastą Audi. Wanderer to niemieckie przedsiębiorstwo będące jedną z marek korporacji samochodowej Auto Union GmbH – nieistniejącej już spółki powstałej w 1932 r. z połączenia czterech niemieckich producentów samochodów: Audi, DKW, Horch i właśnie Wanderer. Logo Auto Union, czyli charakterystyczne cztery przeplatające się pierścienie, jest do dzisiaj używane przez firmę Audi. Natomiast w czasie drugiej wojny światowej w zakładach Auto Union produkowano sprzęt wojskowy.

Przypomnijmy, że odkrycia dokonano podczas próby potwierdzenia doniesienia o pojeździe zatopionym w pobliżu pomnika Świętego Jana Pawła II w Czaplinku. Użyty do tego celu magnetometr nie potwierdził tej informacji, natomiast nieco dalej wskazał na duży metalowy element, który okazał się fragmentem samochodu. Wyłowił go Paweł Chęciński i Agnieszka Magdziak – Chęcińska z gdańskiego klubu nurkowego „Rekin”. Okazało się, że to przednia klapa starego samochodu. Charakterystyczne bąble wskazują, że został on spalony.

Z ostatniej chwili: Otrzymaliśmy zdjęcie niewielkiego fragmentu auta, który został znaleziony w pobliżu brzegu jeziora. To tabliczka z widoczną marką, która potwierdza rozpoznanie samochodu. Odnalazł ją Robert Sikorski.

Zdjęcia: ANDAtek oraz Wikipedia de.

Informacja nt. Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prywatne_Muzeum_Motoryzacji_i_Techniki_w_Otr%C4%99busach

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują