Wyprawa po czołg!

wrak czołgu pod wodąJEZIORO TAJEMNIC. Mamy informację o czołgu, który może spoczywać na dnie jeziora Drawsko. Istnieje także drugie doniesienie o podobnej treści. Dotyczy sąsiedniego jeziora Czaplino. Obie informacje zostaną sprawdzone już w najbliższy weekend.

W „długi” weekend od 14 o 15 sierpnia 2016 r. nurkowie z grupy kierowanej przez Dariusza de Lorm ze szkoły nurkowania ANDAtek, spróbują odnaleźć te pojazdy. Oba doniesienia wynotował przed laty i odnalazł w swoim archiwum Jerzy Janczukowicz, trójmiejska legenda nie tylko polskich poszukiwań podwodnych, który przysłał nam również zdjęcie skrzydła Messerschmitta wydobytego przypadkowo przez rybaków sieciowych oraz informację o wydobyciu dwóch torped z jez. Drawsko. Pan Jerzy kilka dni temu był w Czaplinku i Siemczynie (sic!), wraz z nurkami z Gdańskiego Klubu Płetwonurków „Rekin”, któremu prezesuje: Pawłem Chęcińskim, Mariuszem Czajką, Krzysztofem Niecko i Agnieszką Magdziak-Chęcińską. Za tydzień ponownie odwiedzi jezioro Drawsko. Szczegóły wkrótce.

Oto (dosłowna) treść informacji pochodzącej z 1989 roku: „Jez. Czaplinek – 100 m od brzegu na wprost budynku wylęgarni (obok ujścia rzeki) jest zatopiony czołg, głębokość 11m. Podał pan Zbyszek (miejscowy).” Nurkowanie w tym miejscu rozpocząć się ma w niedzielę, 14.08.2016 r., o godz. 11:30. Czas nurkowania wyniesie ok. 2 godzin, jednak gdyby istnienie obiektu zostało potwierdzone, nurkowie zanurzą się kolejny raz, aby zdobyć jak najwięcej materiałów filmowych.

Druga informacja jest nie mniej enigmatyczna. Cytujemy ją w całości: „Rejestr obiektów z 1990 r, str. 38. poz. 1. Wiadomość podał: mgr inż. Andrzej Słociński, instruktor nurkowania swobodnego PTTK. Latem 1975 r. prowadził obóz płetwonurków nad j. Czaplinek/Drawsko. Idąc od drewnianego dworku w kierunku plaży (baza Politechniki Śląskiej w Czaplinku – kajakowa) przy ośrodku kempingowym (po prawej stronie: domki, restauracja – wejście na plażę) wychodzimy na dużą zatoczkę jeziora. Przed porośniętym trzcinami brzegiem, w odległości około 30 m od brzegu na stoku dna o głębokości 5 m – 7 m – do 12 m znajduje się czołg.”

Uwaga: Ekipa jeziora Tajemnic uznała, że chodzi prawdopodobnie o okolice dzisiejszej plaży miejskiej. Prosimy Czytelników o inne informacje, jeżeli takie mają.

Nurkowanie w tym miejscu odbędzie się w poniedziałek, 15.08.2016 o godz. 11:30 i będzie widoczne z plaży miejskiej w Czaplinku. Czas nurkowania również wyniesie około 2 godzin, jednak w przypadku potwierdzenia obiektu zostanie ono przedłużone, aby nagrać materiał wideo.

Pan Janczukowicz zastrzega jednak, że nigdy nie sprawdzał tych doniesień, toteż nie czuje się odpowiedzialny za ich prawdziwość. Wszystko muszą więc zweryfikować nurkowie.

To nie koniec dobrych wiadomości. Na miejscu będzie także Jerzy Sadowski – ekspert od obiektów obronnych, takich jak schrony bojowe, czy bunkry oraz broni, pojazdów i samolotów z okresu II wojny światowej. Jest również właścicielem i Redaktorem wydawnictwa INFORT, autorem wielu książek o tematyce II W.Ś. oraz przewodników turystycznych, a także kustoszem Polskich Schronów Bojowych w okresu II W.Ś. w Jastarni (m.in. Schron Sabała). Pan J. Sadowski również weźmie udział w eksploracji podwodnej. Warto dodać że Jerzy Sadowski kieruje również działem fortyfikacji miesięcznika „Odkrywca” – patrona medialnego Akcji „Jezioro Tajemnic”.

Zapraszamy do oglądania Akcji!

Zdjęcie czołgu pochodzi ze strony jollydiver.com

Skany sonarowe zostały wykonane przez Akademię Morską ze Szczecina – na jeziorze Drawsko.

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują