Kolejne ślady po Kriegsmarine w Tempelburgu (cz. 2)

JEZIORO TAJEMNIC. Dotąd nie zrobiono czegoś, co było zbyt oczywiste – nie przeszukano najbliższego otoczenia okolic budynku LO, podejrzewanego o siedzibę lub miejsce kwaterunku tajnej jednostki szkoleniowej Kriegsmarine w dawnym Tempelburgu. Wyręczyła nas Ekipa Miesięcznika „Odkrywca”. Na co natrafili?

Najciemniej pod latarnią. Tak w skrócie można ocenić efekty rekonesansu wokół obecnego Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Parkowej 2 w zachodniopomorskim Czaplinku. To tutaj, według miejskiej legendy, stacjonować mieli oficerowie marynarki wojennej III rzeszy. Niedawno pojawił się pierwszy konkretny dowód na jej potwierdzenie: odnaleziona przez Redakcję „Odkrywcy” fotografia z wizerunkiem bandery tej formacji, zatkniętej na maszcie przed budynkiem współczesnego LO.

Obecnie, pod pytką warstwą ziemi wokół budynku odnaleziono m.in. różne poniemieckie artefakty  z czasów II wojny światowej. W śród nich znalazł się kolejny guzik z płaszcza Kriegsmarine (fotografię zamieszczono we wrześniowym numerze „Odkrywcy”). Jest także okrągła pokrywa, którą identyfikujemy jako element kuchni polowej, odznaczenia wojenne z 1939 r. ze swastyką, kołowrotek na kabel telefoniczny, łuski, monety i wiele innych.

Być może Czytelnicy zidentyfikują na podstawie załączonego zdjęcia, za jakiego rodzaju zasługi przyznawano znalezione odznaczenie? Albo zidentyfikują nierozpoznane dotąd przedmioty? Prosimy o informacje: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/ Każdy nadsyłający, który jeszcze go nie ma, otrzyma Certyfikat Uczestnictwa w Akcji „Jezioro Tajemnic!

Ogólnopolski miesięcznik „Odkrywca” jest jednym z Patronów Medialnych Akcji „Jezioro Tajemnic” oraz jej aktywnym uczestnikiem w terenie. Fanpage Odkrywcy: https://www.facebook.com/Odkrywca/

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują