Są dwa wraki. Jeden nietypowy.

1-wydobycie-lodzi-z-dna-jez-drawsko-na-brzegJEZIORO TAJEMNIC. W ramach niedawnej XI misji rozpoznawczej wydobyto z jeziora Drawsko wrak łódki. Ten jednak znacząco różni się od poprzednich: burty wykonano z aluminium, a elementy bardzo starannie połączono nitami. Do czego i komu mogła służyć?

Łódka nie jest współczesna, choć XX-wieczna. Ze względu na precyzję wykonania, wygląda na produkt fabryczny. Dno wykonano z drewna. Brakuje niektórych drewnianych elementów wyposażenia i konstrukcyjnych, prawdopodobnie uległy rozkładowi. Natomiast większość łodzi, w tym jej burty są w dobrym stanie. Jest także ślad po montowaniu silnika z tyłu.

W pierwszej chwili podejrzewano, że do jej zrobienia ktoś wykorzystał elementy dotąd nieodnalezionego samolotu, którego skrzydło przed laty wydobyto z jeziora Drawsko. Zachował się nawet numer boczny. Później jednak zwrócono uwagą na jej malowanie. Jest ono intensywnie błękitno-zielone, bardzo zbliżone do innego wraku, który wydobyto kilka miesięcy temu podczas „Misji Siemczyno”. Tamten jednak miał drewnianą konstrukcję. Znalazca Dariusz de Lorm ze szkoły Nurkowania ANDAtek zastanawia się, czy to nie barwy maskujące stosowane przez wojsko niemieckie w czasie II wojny światowej.

Co dalej z wrakiem? Opiekę nad nim zadeklarował właściciel muzeum „Zamek Drahim”, które działa w Starym Drawsku nad jeziorem Drawsko. Łódź ma zostać zakonserwowana na koszt Zbigniewa Mikiciuka i wyeksponowana dla zwiedzających zamek.

Podobnie będzie z łodzią wydobytą z Zatoki Henrykowskiej (Siemczyńskiej). W tym przypadku pokrycie kosztów konserwacji i ekspozycji zadeklarowali właściciele „Pałacu Siemczyno” – Partnera Akcji.

W XI misji poszukiwawczej „Jeziora Tajemnic” w dniach 9 -11 września uczestniczyli: Robert Werner i Aleksandra Sawicka („Potopieńcy Kabana”) – którzy wydobyli łódź na powierzchnię, Mariusz Szymański, Sławomir i Renata Biskupscy, Marcin Szyrwiel (WOPR Rogoźno), Katarzyna Zolerkowska, Hubert Staszak, Marcin Glaub, Bartosz Drzewiecki, Aleksandra i Dariusz de Lorm (ANDAtek) oraz Grzegorz Forysiak i Krzysztof Leon Waśkiewicz (Stowarzyszenie „Wrakersi”).

Przypominamy film z wydobycia łodzi z Zatoki Henrykowskiej przez Szkołę Nurkowania ANDAtek: http://jeziorotajemnic.pl/jezioro-tajemnic-misja-siemczyno-niebieska-lodz-podwodna/

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują