Są podwodne źródła. Raczej chłodne

3-Zastępca-Dyrektora-Sanepidu-włączył-się-do-Akcji-Jezioro-TajemnicJEZIORO TAJEMNIC. Z dna jeziora Drawsko wybijają źródła. Sfilmowano je w pobliżu plaży miejskiej w Czaplinku.

Już kilkukrotnie Czytelnicy zwracali uwagę, że w jeziorze Drawsko mogą być podwodne źródła gorącej wody. Jak dotąd nie udało się tego potwierdzić. Tymczasem na autentyczne podwodne źródła natrafiono w pobliżu czaplineckiej plaży miejskiej. To dość niespotykany i piękny widok.

Przypomnijmy, że w Zatoce Henrykowskiej podczas „Misji Siemczyno” w ub. roku Akademia Morska ze Szczecina podczas sonarowania natrafiła na ok. 40 metrową rysę w dnie. Podczas weryfikacji podwodnej na głębokości ok. 30 m nurkowie ustalili, że to rodzaj szczeliny, z której wydobywa się bardzo zimna woda. Nurkowie zdołali obejrzeć jedynie fragment tego tworu, ze względu na panującą tam bardzo niską temperaturę rzędu jedynie 3 stopni Celsjusza.

Trudno wyjaśnić, dlaczego jest tam tak zimno. Nurkowie, poinstruowani przez Dariusza de Lorm (Szkoła Nurkowania ANDAtek), pobrali do butelki próbkę wody, którą pan Dariusz przekazał Staroście Drawskiemu Stanisławowi Kuczyńskiemu. Wkrótce w siedzibie Starostwa zorganizowano spotkanie z Leszkiem Andrukiańcem, Wicedyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Drawsku Pomorskim. Celem było m.in. omówienie sposobu zbadania zawartości próbki, między innymi pod kątem zawartości w wodzie zdrowotnych minerałów. Okazało się jednak, że próbka musi zostać pobrana do specjalnego pojemnika, który posiada SANEPID i dostarczona do badań niezwłocznie, jeszcze tego samego dnia. Zagadka poczeka więc na rozwiązanie, nim nurkowie powrócą w to miejsce ponownie.

Gdyby odnaleziono złoża solankowe, Czaplinek miałby szansę zostać w przyszłości uzdrowiskiem, podobnie jak pobliski Połczyn Zdrój.

Polecamy film:

 Film otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Szkoły Nurkowania ANDAtek.

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują