Pod wodą jest dłubanka!

JEZIORO TAJEMNIC. To sensacja. Nurkowali by odnaleźć samolot. Zamiast tego potwierdzili istnienie najprawdopodobniej średniowiecznej dłubanki. Mamy unikalne nagranie!

Dłubanki to łodzie wyżłobione z pni drzew. Były jednymi z pierwszych pojazdów używanych przez człowieka do pływania po powierzchni wody. Wymyślono je w ósmym tysiącleciu przed naszą erą. Jedną udało się nagrać w jeziorze Drawsko podczas weekendowej „Operacji: Messerschmitt”.

Odkrywcą tego zabytku jest Patrick Krzemień, który wziął udział w tej Operacji razem z Łukaszem Ogińskim. Obaj reprezentują Bazę Nurkową OCTO funkcjonującą nad jeziorem Drawsko.

Dariusz de Lorm (Szkoła Nurkowania ANDAtek), który kierował pracami podwodnymi, zgłosił już znalezisko Dyrektorowi Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Wojciechowi Chudziakowi. Wstępne oględziny wskazują na to, że artefakt zachował się w doskonałym stanie. Jest on w większości przykryty warstwą piasku.

To zaskakujący finał weekendowej Operacji, zwłaszcza że „eksplorersi” nastawili się na odnalezienie wraku myśliwca z okresu II wojny światowej. Tego, jak się okazuje, przyjdzie jeszcze poszukać…

W „Operacji: Messerschmitt”, oprócz przedstawicieli lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich mediów, udział wzięli ponadto: członkowie Klubu Nurkowego „Rekin” – Jerzy Janczukowicz, Paweł Chęciński, Agnieszka Magdziak – Chęcińska, Krzysztof Niecko z żoną,  Mariusz i Joanna Czajka, operator magnetometru protonowego dr Michał Penkowski z Akademii Medycznej w Gdańsku, Adam Brzuska i Radosław Malinowski z firmy Diver Service s.c., Sebastian Głowacki i Grzegorz Forysiak ze Stowarzyszenia „Wrakersi”,  ekipa programu „Zanurzenie” – Natalia Kasowska, Adam Myśków, Robert Wielowiejski oraz Beata Bending, nurkowie z Akademii Nurkowania Animus – Artur Kieruzel, Rafał Żurawski i Elżbieta Dziołak, przedstawiciele Powiatu Drawskiego – Jacek Brzozowski, Robert Patrzyński, Izabela Krężołek i Jolanta Banaszek oraz przedstawiciele szkoły Nurkowania ANDAtek: Dariusz Kuternowski, Aleksandra de Lorm, Daniel de Lorm, Anna Kuternowska, Ryszard Pikuła, a także Patryk, Marek i Bartosz Tomaszewscy, Honorata Matuszewska, Piotr Janicki, Mariusz i Piotr Makowscy.

Wśród sponsorów Operacji był Miesięcznik „Odkrywca” oraz firma Grall Marine. Akcji osobiście doglądał Starosta Drawski Stanisław Kuczyński.
Na tym filmie widać dłubankę w całej okazałości (film: ANDAtek):

Clipboard02

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują