Mozaika na dnie Zatoki Siemczyńskiej. Jak to możliwe?

1 Fot główne - mozaika

JEZIORO TAJEMNIC. Relacji z „Misji Siemczyno” ciąg dalszy. Podczas ubiegłotygodniowych zajęć udało się przebadać całą zatokę Henrykowską (Siemczyńską). Zidentyfikowano ponad 70 obiektów na dnie. Część jednak jest na tyle zaskakująca, że nie została w żaden sposób wyjaśniona. Artefakty czekają na inspekcję nurków. Wśród nich znajduje się tajemniczy obiekt, nazwany roboczo „Mozaiką”.

O zastosowanych technikach prac badawczych opowiada kierujący pracą ochotników z Akademii Morskiej w Szczecinie Grzegorz Zaniewicz z Instytutu Geoinformatyki – Zakładu Geodezji i Hydrografii AM:

Użyto wysokoczęstotliwościowego sonaru bocznego dla określenia pozycji geograficznej, długości, szerokości oraz wysokości ponad dnem odnalezionych obiektów. Zebranych danych jest ogrom, dlatego ich opracowanie potrwać może jeszcze kilka tygodni.

Wykonane zostały wszystkie przewidziane prace, tj. obrazowanie dna sonarem holowanym, obrazowanie dna sonarem stacjonarnym i prace z pojazdem podwodnym ROV.

Całkowite rozmiary zagadkowej „Mozaiki” to około 8 x 8 metrów (każda część z mozaiki ma ok. 2×4 m). Czym może być? To kolejna tajemnica czekająca na rozwiązanie!

c.d.n.

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują