Zagubiona autostrada

berlinkaPrzez Pojezierze Drawskie przebiega tzw. „Berlinka”, niedokończona przedwojenna autostrada łącząca Berlin ze stolicą Prus Wschodnich – Królewcem (dziś: Kaliningrad). Jakiś czas od rozpoczęcia jej budowy, dokładnie odwrotną trasę mogła pokonać osławiona Bursztynowa Komnata.

W obliczu zbliżającego się frontu ten unikatowy, XVIII-wieczny zabytek, wykonany przez gdańskich mistrzów i podarowany Carowi Piotrowi I Wielkiemu, miał zostać ewakuowany z obleganego przez Armię Czerwoną Królewca w kilkudziesięciu skrzyniach. Prusy Wschodnie opuścić miał najpewniej drogą lotniczą lub zostać wywieziony transportem samochodowym. Zarówno cel tej eskapady, jak również to, czy w ogóle doszła ona do skutku pozostają tajemnicą. Pewnym jest za to, że w chwili, gdy wojska radzieckie zajęły Królewiec, zabytku nie odnaleziono…

Przed kilkoma laty, na zlecenie Powiatu Drawskiego powstał film dokumentujący niektóre z licznych pozostałości „Berlinki”. Rozsiane wśród lasów instalacje nadal działają. Nie wszystkie z nich zostały odkryte; przyroda zazdrośnie strzeże ich sekretów.

Zapraszamy do obejrzenia filmu „Zagubiona autostrada”:

http://powiatdrawski.tv-polska.eu/film/13595-zagubiona-autostrada

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują