XV spotkanie z historią, tradycją i kulturą w Siemczynie: 7-8 lipca 2018 roku

JEZIORO TAJEMNIC. Na terenie Pałacu Siemczyno – jednego z uczestników Akcji JT – Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie organizuje jubileuszową, piętnastą edycję Dni Henrykowskich. Impreza będzie miała niezwykły rozmach.

 Tegoroczne wydarzenie będzie w szczególny sposób nastawione na pobudzenie aktywności wsi oraz aktywizację rodzin z regionu i spoza niego.

Od 15 lat rokrocznie w Siemczynie, położonym między Czaplinkiem a Złocieńcem, nad Zatoką Henrykowską Jeziora Drawsko – odbywają się latem Henrykowskie Dni w Siemczynie. Inspiracją jest dawna nazwa Siemczyna, czyli Heinrichsdorf (Wieś Henryka). Nazwę tę nadano wsi na cześć jej legendarnego założyciela Heinricha, który służył w zakonie templariuszy. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z roku 1292. Jeszcze dwa lata po zakończeniu II wojny światowej stosowano jej spolszczoną nazwę i do roku 1947 nazywała się Henrykowo.

Nowi gospodarze pałacu, dla upamiętnienia dawnej nazwy wsi oraz jej założyciela, zorganizowali w 2004 roku festyn, który przyjął nazwę Henrykowskich Dni w Siemczynie. W tym roku są to szczególne, gdyż jubileuszowe, XV Henrykowskie Dni w Siemczynie.

Aspekt wiejski i rodzinny w tegorocznych obchodach Henrykowskich Dni w Siemczynie jest szczególnie ważnym elementem dla organizatorów, stąd też ich podkreślenie w wymiarze zarówno turystycznym społecznym, jak i kulturowym.

Doceniając rolę oraz wagę rodziny i społeczności wiejskich w społeczeństwie polskim tegoroczne obchody Henrykowskich Dni w Siemczynie zawierają wiele elementów zmierzających do integrowania rodzin od najmłodszych do najstarszych ich członków oraz aktywizowania społeczności wiejskich w działaniach pro społecznych. W związku z tym wiele działań podczas Henrykowskich Dni skierowane jest do całych rodzin. Poniżej podajemy kilka przykładów takich działań podczas tego wydarzenia w sobotę i niedzielę:

– konferencja historyczno-naukowa pt.: „BAROK” nawiązująca do epoki, w której wybudowano  pałac w Siemczynie (1722-26),

– otwarte warsztaty tematyczne w kuźni ceramicznej,

– otwarte, plenerowe warsztaty plastyczne,

– otwarte warsztaty tańców barokowych połączone z występem scenicznym na scenie letniej,

– otwarte warsztaty śpiewu chóralnego zaproszonych członków chórów z regionu oraz zespołów śpiewaczych z ościennych sołectw zakończone koncertem scenicznym dla przybyłych gości i uczestników wydarzenia,

– koncerty i występy zaproszonych zespołów na scenie letniej prezentujące formę i repertuar dla odbiorców w różnym wieku i z różnych środowisk,

– interaktywne gry i zabawy wykonywane przez grupy rekonstrukcji historycznych,

– pokazy strojów historycznych z różnych epok i kultur,

– finałowy koncert dnia na scenie głównej pt.: „I Letni Festiwal Operowy” w wykonaniu Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Opery na Zamku w Szczecinie z udziałem trzech solistów tenorów i pięciu solistek,

– msza św. koncelebrowana przez Biskupa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej,

– finał IV Henrykowskich Regat o Pucha Prezesa HSS,

– nieodpłatne wycieczki katamaranem po jeziorze Drawsko,

– pokazy nurkowania i ratownictwa wodnego,

– występ Zespołu „Marianki” na scenie plenerowej,

– biesiada przy ognisku.

Taka dywersyfikacja działań w obrębie jednego wydarzenia zapewnia już od wielu lat rozrywkę połączoną z relaksacyjną nauką dla wszystkich przybyłych. Słowem: dla każdego coś dobrego.

ZAPRASZAMY!!!

Polecamy jeden z odcinków programu ADVENTURE HD „Zanurzenie” o sekretach Pałacu Siemczyno, który jest sponsorem i aktywnym uczestnikiem Akcji „Jezioro Tajemnic”: http://jeziorotajemnic.pl/przygoda-z-palacem/

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują