JEZIORO TAJEMNIC. Kolejna wizyta delegacji z poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Współpraca w ramach Akcji „Jezioro Tajemnic” została nawiązana z uczelnią w ubiegłym roku. Tym razem rozmowy dotyczyły m.in. pomocy w poszukiwaniach archiwalnych. Był też cykl wykładów w czaplineckim LO dotyczących historii i turystyki militarnej.
Także w ubiegłym roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku nawiązał współpracę z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w ramach klas patronackich. Uczniowie mieli już okazję uczestniczyć w zajęciach realizowanych na Wydziale Historii w Poznaniu i słuchać wykładów prowadzonych cyklicznie przez pracowników naukowych uczelni w Liceum Ogólnokształcącym.
Współpraca pomiędzy UAM a ZSP Czaplinek rozwija się na wielu płaszczyznach. Przykładem tego może być wizyta grupy studentów wraz z opiekunem dr Karolem Kościelniakiem. Trwała ona trzy dni, a jej głównym punktem był przeprowadzony 24 kwietnia 2017 r. cykl wykładów powiązanych tematycznie z okresem II wojny światowej:
- Błażej Kiciński – „Niemieckie bataliony czołgów ciężkich SS w końcowym okresie wojny”
- Tomasz Duszyński – „Bitwa na Łuku Kurskim”
- Błażej Jankowski – „Walki o Szczecinek w 1945 r.”
- Szymon Meller – „Rajd pod Dieppe”
- Wiktor Stypczyński – „Amerykańskie wojska powietrzno-desantowe”
- Michał Król – „Radzieckie lotnictwo”
- Mateusz Kanak – „Radzieckie wojska pancerne”
- dr Karol Kościelniak (adiunkt w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM w Poznaniu) – „Turystyka obiektów militarnych”
Prezentacje miały charakter multimedialny. Uczestniczyli w nich uczniowie klas licealnych i technikum. Po zakończeniu wykładów studenci mieli jeszcze okazję zwiedzić pałac w Siemczynie, dzięki uprzejmości Bogdana Andziaka.
Trzeciego dnia swojego pobytu goście spotkali się ze Starostą Drawskim Stanisławem Kuczyńskim. Tematem rozmowy była dalsza współpraca z ZSP w Czaplinku, oraz możliwości zaangażowania się w prace badawcze związane z Akcją Jezioro Tajemnic. Pojawiły się nowe pomysły i propozycje, zaplanowano też kolejną wizytę.