UAM o historii

1 Wykład w ZSP w CzaplinkuJEZIORO TAJEMNIC. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku kontynuuje współpracę z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To jeden z elementów porozumienia zawartego w ramach Akcji „Jezioro Tajemnic”.

– Uczniowie LO w Czaplinku mieli już okazję uczestniczyć w zajęciach realizowanych na Wydziale Historii w Poznaniu, jak również wysłuchać wykładów prowadzonych cyklicznie przez pracowników naukowych uczelni w Liceum Ogólnokształcącym – relacjonuje Robert Patrzyński, Dyrektor ZSP w Czaplinku. – Po raz drugi miała też miejsce wizyta grupy studentów wraz z opiekunem dr Karolem Kościelniakiem.

W grudniu ub. roku w czaplineckim liceum odbył się w związku z tym cykl wykładów powiązanych tematycznie z historią wojskowości. Wykłady prowadzili: Wiktor Stypczyński95 regiment strzelców w latach 1800 – 1815, Hubert Nowak Joachim Murat – brawurowy marszałek Napoleona, Maksymilian KrasońZarys wojskowości republiki rzymskiej, Krzysztof CzebreszukOperacja „Oluja”, czyli ostatni blitzkrieg Europy, Mateusz KanakWalka z czterema plagami w ChRL w latach 1958 – 1962, Ivo Werwicki –  Niemieckie lotnictwo myśliwskie okresu II wojny światowej oraz Błażej JankowskiWalki o Czaplinek w 1945 r.

Oprócz poszerzania swojej wiedzy i zapoznania się z akademickimi metodami jej prezentowania, młodzież miała również okazję do pozyskania informacji na temat kierunków studiów oraz przebiegu rekrutacji na poznańskiej uczelni.

Liceum w Czaplinku nieprzypadkowo jest w centrum zainteresowania Akcji. To przypuszczalna dawna siedziba tajnej jednostki szkoleniowej Kriegsmarine, w której szkolić się miały załogi miniaturowych okrętów podwodnych, jakie – według bardzo popularnej w Czaplinku legendy miejskiej – zatopiono w jeziorze Drawsko. 2 października 2017 r. zaczęło tam też działać Szkolne Biuro Turystyczne, w którym można tam wynająć przewodnika który opowie m.in. o „Jeziorze Tajemnic”. W celu wynajęcia przewodnika prosimy skontaktować się ze Szkolnym Biurem Turystycznym, pod adresem e-mail: szkolnebt@wp.pl oraz numerem telefonu 783 566 556 (czynne w dniach od poniedziałku do piątku, w godzinach od 08.00 – 14.00.

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują