JEZIORO TAJEMNIC. O znalezionym na strychu poniemieckiego domu zagadkowym zdjęciu przedstawiającym marynarzy wypowiedział się ekspert z Miesięcznika „Odkrywca”. Informacje udało się zebrać dzięki symbolom widocznym na kole ratunkowym.
– Moim zdaniem jest to pamiątkowe zdjęcie załogi niemieckiego Torpedowca T.149 z lat 20. XX wieku – opisuje fotografię Łukasz Orlicki, szef grupy poszukiwawczej „Odkrywcy”, jednego z Patronów Medialnych Akcji „Jezioro Tajemnic”. – Być może jest to zdjęcie z 1927 roku, gdy okręt wycofano ze służby.
Zagadką pozostaje, z jakiego powodu znalazło się ono na strychu złocienieckiego domu, w którym zamieszkiwać miał oficer służący w pobliskim, okrytym ponurą sławą Ordensburgu (obecnie jednostka wojskowa Budowo). W tym miejscu znów powraca pytanie o przeznaczenie torped, które wydobyto przed laty z jeziora Drawsko. Ciągle poszukujemy ich zdjęcia, co pozwoliłoby wyjaśnić czas produkcji i przeznaczenie tej broni.
Trudno powiedzieć, na ile powiązane są te sprawy, jednak o możliwości prowadzenia ćwiczeń wojsk torpedowych na jeziorze Drawsko wspominał kilka miesięcy temu mieszkaniec Czaplinka Romuald Czapski, z czaplineckiej Izby Muzealnej. Według opowieści pana Romualda, przeszkolonych ludzi przenoszono później do Świnoujścia, gdzie zapoznawali się z kutrami torpedowymi, które tam stacjonowały. Przypomnijmy także, że po publikacji na początku br. informacji o odnalezieniu niewielkiego modelu torpedy, mieszkaniec Czaplinka Maciej Zakrzewski ujawnił znalezisko w postaci odznaki przyznawanej załogom okrętów torpedowych Krigsmarine, tzw. Schnellbootów, w tzw. drugiej wersji wprowadzonej w 1943 r. Odznaka została odkryta w starej poniemieckiej stodole w Czaplinku.
Na inny związek z Ordensburgiem wskazał też dr Łukasz Gładysiak z koszalińskiego Studio Historycznego „Huzar” (Partnera Akcji): podczas wojny Niemcy w ramach akcji propagandowej mieli przywieźć miniaturowy okręt podwodny do Ordensburga, by prezentując najnowszą niemiecką myśl techniczną budować morale młodego narybku NSDAP. Później mogli przywieźć go kilkanaście kilometrów dalej, nad jezioro Drawsko, by pokazać zastosowanie urządzenia w praktyce – tym bardziej, że „Ordensjunkrzy” stale ćwiczyli żeglarstwo na tym liczącym prawie 2 tys. ha potężnym akwenie.
Zdjęcie marynarzy otrzymaliśmy od Wiesława Piotrowskiego, pasjonata historii z Drawska Pomorskiego. Skąd je wziął? Otóż przed laty otrzymał je, wraz z wieloma innymi, od nieżyjącego już pana Szczotki. Mieszkał on w Złocieńcu, w poniemieckim domu przy ul. Czaplineckiej. Pan Szczotka znalazł fotografię na strychu. Według informacji pana Piotrowskiego, w jego, a także sąsiednich i do dziś istniejących domach, mieszkała niemiecka kadra dowódcza z Budowa, dawnego Ordensburga. Widać stamtąd doskonale pozostałe po tamtym hitlerowskim ośrodku dwie wieże.
Od Redaktora „Odkrywcy” wiemy także, że okręt którego załoga została uwieczniona na odnalezionym zdjęciu, jako S. 149 służył w marynarce cesarskiej od 27.07.1908 r., zaś po I wojnie światowej służył w Reichsmarine, czyli powojennej marynarce wojennej Niemiec. W 1916 lub 17 roku wszystkim torpedowcom typu S zmieniono nazwę na T, stąd oficjalnie można go nazywać torpedowcem T.149. Okręt w służbie pozostawał do chwili wprowadzenia sześciu nowych tego typu. Marynarka musiała zgodnie z ograniczeniami traktatu wersalskiego część wycofać. Los padł na starsze okręty, w tym T.149. 16 maja 1927 roku został „zwrakowany” (zezłomowany). Te torpedowce należały do tzw. Grosse Torpedobotte, czyli dużych torpedowców z załogą 77 ludzi i trzech oficerów. Okręt wyposażony był w cztery kotły parowe opalane węglem. Brał udział w bitwie koło Östergarnu.
DANE OKRĘTU: http://www.wiadomosci24.katowice.pl/d/S_149
Obok: inne zdjęcie T.149 z lat 20-tych, z okazji wejścia do portu w Świnoujściu. Fot.: Archiwum „Odkrywcy”.