To już 75 tysięcy zł za U-boota! Wrakersi dołożyli 5 tysięcy. Dlaczego?

Podpisanie deklaracji sponsorskiej Starosta Stanisław Kuczyński i Grzegorz ForysiakJEZIORO TAJEMNIC. Członkowie „Wrakersów” osobiście wspierają Akcję już od jakiegoś czasu, nurkując i zdobywając kolejne tropy w naszym wielkim historycznym śledztwie. Jego zadaniem jest sprawdzenie, ile prawdy kryje się w starej czaplineckiej legendzie miejskiej o mającej tajny charakter działalności szkoleniowej żołnierzy Kriegsmarine w dawnym Tempelburgu.

Według jednej z wersji tej opowieści, przyszli podwodniacy niemieckiej marynarki wojennej z czasów II wojny światowej ćwiczyli na jeziorze Drawsko, później zaś przenoszono ich na Bałtyk. Jednym z powodów wyboru tego akwenu miała być jego głębokość, oficjalnie przekraczająca 80 metrów (choć istnieją doniesienia o ponad 100 metrach). Aby zanurzyć się na taki pułap, trzeba wypłynąć wiele kilometrów w głąb Bałtyku (np. w okolice Bornholmu), ponieważ jest on morzem stosunkowo płytkim – na dużych obszarach ma zaledwie 10-30 m! Tymczasem zasięg miniaturowych, dwuosobowych okrętów podwodnych był stosunkowo niewielki, ze względu na ograniczone zapasy paliwa i pojemność ówczesnych akumulatorów.

To waśnie chęć rozwiązania tej nietypowej zagadki skłoniła Stowarzyszenie Miłośników Nurkowania Wrakowego „Wrakersi” z Łodzi do zostania kolejnym Partnerem Akcji, który zadeklarował zwiększenie puli nagrody za odnalezienie, wydobycie i przekazanie Starostwu Powiatowemu w Drawsku Pomorskim wraku historycznego miniaturowego okrętu podwodnego (tzw. U-Boota) prawdopodobnie zatopionego w jeziorze Drawsko.

Tak o wrażeniach płynących z nurkowania na wrakach opowiada członek Stowarzyszenia Grzegorz Forysiak:

Razem z nimi zatopione zostały historie i tragedie ludzkie , których wraki stały się milczącymi świadkami. Zagłębiając się we wnętrzu wraku przenosimy się do świata, który broni swych tajemnic plątaniną przewodów ,pogiętych blach, ciemnością i niekiedy przenikliwym zimnem i narkozą azotową. Nagrodą za pokonanie tych strażników rzadko są skarby ,  najczęściej są to niezapomniane emocje, chwile  które na zawsze pozostają w pamięci a wszystko to jest okupione niesamowicie dłużącą się dekompresją. Fascynacja tym światem pcha nas do pokonywania granic swoich możliwości wciąż głębiej, głębiej, głębiej…

Strona internetowa „Wrakersów”: http://wrakersi.pl/index.php/o-nas

Podpisanie deklaracji odbyło się w gościnnych wnętrzach „Pałacu Siemczyno” – również Partnera Akcji „Jezioro Tajemnic”.

Dotychczasowymi sponsorami głównej nagrody za odnalezienie i wydobycie wraku historycznego okrętu podwodnego z okresu II wojny światowej lub wcześniejszego, przypuszczalnie spoczywającego na dnie jeziora Drawsko, są: Powiat Drawski, Gmina Czaplinek, Kabel Technik Polska sp. z.o.o., Hotel „Pałac Siemczyno” wraz z Henrykowskim Stowarzyszeniem w Siemczynie, ECN – Systemy Nurkowe z Drawska Pomorskiego, World Technix ze Złocieńca, Centrum Reklamy Emen z Drawska Pomorskiego, supermarket Intermarché z Drawska Pom., firma „Moto –Styl” z Czaplinka, Przedsiębiorstwo Turystyczne wraz z Restauracją „Stary Drahim” w Starym Drawsku, Zakład Mięsny „Niedźwiedź” z Kalisza Pomorskiego, Pomorski Bank Spółdzielczy Świdwin, Diver Service s.c. ze Stargardu, „Sławogród” z Czaplinka oraz Stowarzyszenie „Wrakersi” z Łodzi.

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują