JEZIORO TAJEMNIC. Podczas wspólnej konferencji Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim oraz Muzeum w Koszalinie przekazano – oprócz bransolety liczącej ponad 3 tysiące lat – także inne przedmioty. Jak stwierdził podczas konferencji Dyrektor Muzeum Jerzy Buziałkowski, liczba tajemnic tego rejonu jest tak wielka, że potrzeba wielu lat, na wyjaśnienie ich wszystkich.
Wśród przekazanych artefaktów znalazła się kolejna bransoleta, według wstępnej oceny pochodząca z drugiego okresu brązu, a więc mająca ok. 2700 lat. Pozostałe przedmioty to fragmenty zapinek, tzw. fibul. Była to podstawowa ozdoba stroju w okresie wpływów rzymskich. Częste zmiany ich stylistyki pozwalają na dosyć precyzyjne datowanie obiektów archeologicznych w których się znajdują. Zabytki te stanowią pod względem chronologicznym zwarty zespół, który możemy pewnie datować na 2 poł. II w i pocz. III w. n. e.
– Po dokładnych oględzinach jeden zabytek (wcześniej uznany za zapinkę) zaintrygował mnie. Nie wiem do czego mógł służyć. Być może po konserwacji sprawa rozstrzygnie się – opowiada archeolog Andrzej Kasprzak.
Ponadto do muzeum przekazano kamienny przedmiot, o nieustalonej chronologii, z precyzyjnie wywierconym otworem, służący zapewne jako ciężarek do sieci, a także guzik. Nie jest wykluczone, że pochodzi z okresu napoleońskiego. Tu jednak nie ma pewności, dlatego prosimy Czytelników o pomoc w jego rozpoznaniu. Wszelkie sygnały można przesyłać za pośrednictwem tego formularza zgłoszeniowego: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/
W konferencji uczestniczyli naukowcy z dziedziny archeologii, przedstawiciele koszalińskiego muzeum, samorządów z Gminy Czaplinek oraz Powiatu Drawskiego, partnerzy Akcji „Jezioro Tajemnic” i dziennikarze, w tym: Dariusz de Lorm, Ignacy Skrzypek, Andrzej Kasprzak, Andrzej Kuczkowski, Maciej Zakrzewski, Andrzej Polak, Tomasz Jasyk, Marcin Łukasz, Marek Nowak, Adam Kośmider, Jacek Kozłowski, Stanisław Kuczyński oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim.
O konferencji pisaliśmy tutaj: http://jeziorotajemnic.pl/skarb-sprzed-tysiecy-lat/