JEZIORO TAJEMNIC. Oto złowrogie miejsce, gdzie wg legend von der Goltz dzierżąc nad okolicą i poddanymi sobie chłopami władzę sądowniczą i wykonawczą wykonywał wyroki: Góry Szubieniczne w okolicy Siemczyna.
– Wspomniane Góry znajdują się nieopodal traktu, którym do Rzeczpospolitej wkroczyły wojska Potopu Szwedzkiego – wskazuje Robert A. Dyduła z „Pałacu Siemczyno” nad jeziorem Drawsko, który jest Partnerem Akcji (pisaliśmy o tym w artykule „Potop szwedzki zaczął się w Siemczynie”). – Z mapy Reymana z połowy XIX stulecia dodatkowo dowiadujemy się, że na którymś ze wzgórz towarzyszących ustawiony był niegdyś wiatrak.
Historycznie, na podstawie królewskiego przywileju, von Goltzowie sprawowali władzę sądowniczą na terenie swojej domeny. Bardzo prawdopodobne, że właśnie na tych wzgórzach znajdowało się miejsce wymierzania sprawiedliwości złoczyńcom. Seniorzy rodu utrzymywali ścisłe związki z Rzeczpospolitą. Stanęli po stronie króla Jana Kazimierza podczas potopu szwedzkiego. Legenda głosi, że w Siemczynie znalazł schronienie Andrzej Kmicic, gdy posądzono go o zdradę ojczyzny.
Góry Szubieniczne (Galgenberge) zlokalizowane są na rozstaju drogi do Głęboczka i dawnej drogi do Złocieńca. Drogę obecnie biegnącą z Siemczyna do Złocieńca wybudowano dopiero w połowie XIX w. Wcześniej, przez wieki, droga z Heinrichsdorf (dawna Rzeczpospolita) do Falkenburga (dawna Marchia Brandenburska) biegła traktem gruntowym między jeziorami Krosino i Wilczkowo, a sama granica między tymi państwami przebiegała wzdłuż rzeki Drawy, dzieląc również na połowę jeziora Krosino i Wilczkowo. Tym właśnie traktem przemaszerowała armia szwedzka.
Opisywane miejsce stanowi Przystanek 21. Henrykowskiego Szlaku w Siemczynie, który został przygotowany przez „Pałac” w ramach promocji tej historycznej wsi. O atrakcjach szlaku można przeczytać m.in. tutaj:
http://www.palacsiemczyno.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=136&Itemid=256&lang=pl
Tutaj natomiast obejrzeć można film o Pałacu i jego sekretach: