Odkrywali sekrety albumu

JEZIORO TAJEMNIC. Relacja Ambasadora Akcji Jezioro Tajemnic Dariusza de Lorm z V Misji III Sezonu Akcji Jezioro Tajemnic.

W ostatni weekend zjechaliśmy się, aby zapoznać się ze zdjęciami w albumie, który wpadł nam w ręce tydzień wcześniej oraz poznać tajniki obsługi sonaru. Tradycyjnie ekipa zaczęła się zjeżdżać do Czaplinka już w piątek. Kwaterą główną na czas V Misji JT był internat L.O. przy ul. Parkowej 2. Tegoż dnia o godz. 20:00 odbyła się odprawa i wstępne omówienie zdjęć.

W sobotę osobiście ekipę JT przywitał starosta drawski Stanisław Kuczyński. Na spotkaniu ze Starostą omówiliśmy szczegółowo zdjęcia z pozyskanego albumu. Zdjęcia przedstawiały Tempelburg (dziś Czaplinek) w latach 1942-43. Postanowiliśmy przejść się ulicami Czaplinka i porównać kamienice na zdjęciach z rzeczywistością. Spacer po Czaplinku trwał do późnych godzin wieczornych. Udało nam się rozpoznać większość miejsc, kamienic i ulic. Zrobiliśmy zdjęcia istniejącym do dziś budynkom, aby móc porównać fotografię z przeszłości z fotografią z dziś.

Wieczorem podsumowaliśmy dzień porównując fotografie. Wieczorem, ku naszemu zdziwieni przyszedł do nas starszy pan, który obserwuje Akcję JT od samego początku. Ów pan opowiadał na o Czaplinku z lat 60 i 70. Zapowiedział, że na kolejną akcję również przyjdzie. Kolejnego dnia, czyli w niedzielę, zapoznałem przybyłych z obsługą sonaru bocznego.

Dziękujemy za relację.

Przypomnijmy, że na stary album z niespotykanymi dotąd zdjęciami z dawnego Tempelburga natrafił na internetowej aukcji Dariusz de Lorm. Sprzedawcą okazał się – zastrzegający anonimowość – potomek osoby, która kierowała pracą organizacji RAD w tym mieście (Służba Pracy Rzeszy; w trakcie II wojny światowej pomagała Wehrmachtowi). W zakupionym albumie znalazły się unikalne, nigdzie dotąd niedostępne zdjęcia Tempelburga z okresu wojennego. Większość z nich dotyczy działalności militarnej. Zdjęcia sukcesywnie publikuje na swoim profilu fb Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne Tempelburg. Wśród fotografii szczególną okazało się zdjęcie jeziora Drawsko. Na jego powiększeniu „explorersi” dostrzegli obiekt przypominający poszukiwanego „mini-uboota”.

Śledztwo historyczne trwa…

W V Misji III Sezonu Akcji Jezioro Tajemnic uczestniczyli: Jacek Nowakowski, Sławomir Skonieczny, Szymon Nowakowski, Ola de Lorm, Robert Bieńko, Darek de Lorm, Mariusz Kapczuk, Daniel de Lorm, Norbert Piątkowski, Krystian Piątkowski, Sławomir Kolasiński, Izabella Marchewka, Monika Kapczuk,  Dorota Barbara Kurpiel, Andrzej Kurpiel-Towarnicki, Kamila Majka, Piotr Janicki, Zbigniew Sapikowski, Marek Tomaszewski, Zosia Kapczuk, Honorata Matuszewska, Zbigniew Jędrzejewski, Dariusz Cieszyński i Paweł Nowakowski.

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują