JEZIORO TAJEMNIC. Podajemy szczegóły odkrycia nad jeziorem Drawsko struktury o wymiarach 114×75 m. To wczesnośredniowieczne grodzisko znajdujące w rejonie wsi Siemczyno. Co więcej, w pobliżu odnaleziono jeszcze osadę i cmentarzysko z epoki. To zupełnie nieznany w obiegu naukowym mikroregion osadniczy!
Odkrycie zostanie objęte ochroną konserwatorską oraz wpisane w plan badawczy Muzeum w Koszalinie, Patrona Akcji „Jezioro Tajemnic”.
Być może jest ono związane z innym odkryciem dokonanym w ramach Akcji Jezioro Tajemnic, podczas ubiegłorocznej „Misji Siemczyno”. Ekipa Akademii Morskiej ze Szczecina kierowana przez Grzegorza Zaniewicza na płytkich wodach zatoki Siemczyńsiej (Henrykowskiej) natrafiła i wykonała sonarową fotografię podwodnego obiektu, który nazwano „mozaiką”. Całkowite rozmiary zagadkowej „Mozaiki” to około 8 x 8 metrów (każda część z mozaiki ma ok. 2×4 m). Znajduje się ona w pobliżu grodziska. Pod wodą widoczne są także resztki drewnianych pali. Oznaczać to może, że „mozaika” to w rzeczywistości resztki pradawnego mostu. O sprawie pisaliśmy już tutaj: http://jeziorotajemnic.pl/mozaika-na-dnie-zatoki-siemczynskiej-jak-to-mozliwe/

Zagadkowa „mozaika” na dnie Zatoki Siemczyńskiej jeziora Drawsko. Zdjęcie sonarowe Akademii Morskiej.
Prace badawcze na miejscu prowadzi Muzeum w Koszalinie.
– Obiekt położony jest około 2 km na północny wschód od skraju zabudowań wsi Siemczyno – relacjonuje Andrzej Kuczkowski, pracownik Muzeum. – Natrafiliśmy na niego dzięki systemowi laserowego skaningu gruntu LIDAR oraz analizując doniesienia uczestników akcji „Jezioro Tajemnic”. – Położony jest on w bezpośrednim kontekście zbiornika wodnego. Leży na półwyspie tworzącego południową linię brzegową Zatoki Henrykowskiej, stanowiącej odnogę Jeziora Drawsko, w około 1/3 długości zatoki.
Domniemywać można, iż pierwotnie ten jednoczłonowy gród znajdował się na wyspie oddalonej od stałego lądu o około 70 m w linii prostej (powierzchnia lustra wody znajdowała się kiedyś kilka metrów wyżej; została sztucznie obniżona kilkaset lat temu – dop. Red.).
Grodzisko jest zachowane w dość dobrym stanie. Ma wymiary całkowite 114×75 m, a jego powierzchnia wraz z wałami wynosi około 67 arów. Wały są stosunkowo słabo zachowane, ich wysokość wynosi maksymalnie około 2 m. Najbardziej czytelne są one od strony jeziora, gdzie znajdują się także dość duże kamienie narzutowe widoczne na powierzchni, a pochodzące zapewne z konstrukcji umocnień.
Z północno-wschodniej części obiektu biegnie grobla wiodąca w głąb obecnego półwyspu, ciągnącego się wzdłuż południowego brzegu Zatoki Henrykowskiej. Składa się ono z trzech niewielkich, ale wyraźnych wypiętrzeń terenowych, które są oddzielone od siebie silnie podmokłymi dolinkami. Wskazuje to, iż w okresie istnienia grodu stanowiły one łańcuch kilku niewielkich wysepek. Na środkowej z nich w trakcie prospekcji odkryto niewielki zespół ułamków ceramiki.

Siemczyno (gm. Czaplinek). Ułamki przykrawędne wczesnośredniowiecznych naczyń z osady przygrodowej (fot./rys. A. Kuczkowski)
Z uwagi na brak czytelnych obecnie śladów po umocnieniach można uznać, iż mamy tu do czynienia z jakąś formą otwartego osadnictwa powiązanego funkcjonalnie z pobliskim grodem. Ogółem zebrano 15 niewielkich fragmentów ceramiki, z których cztery to ułamki przykrawędne, trzy przydenne oraz osiem fragmentów brzuśców. Pochodzą one z naczyń obtaczanych, wypalonych w atmosferze utleniającej, dzięki czemu nabrały one barwy brunatnej. Niewielki stopień zachowania znacznie utrudnia przyporządkowanie typologiczne, a tym samym uściślenie chronologii. Mamy tu najprawdopodobniej do czynienia z fragmentami naczyń, które określane są mianem rodziny typów D lub typem Menkendorf. W dobrze datowanych nawarstwieniach wczesnośredniowiecznego Szczecina materiał ten jest powszechny w II połowie IX-X w.[1], Zauważyć należy jednak, że występują one również w niewielkich ilościach we wszystkich nawarstwieniach wczesnośredniowiecznego grodu szczecińskiego[2]. Dlatego też ściślejsze datowanie będzie możliwe dopiero po uzyskaniu większego zespołu źródeł.
[1] W. Łosiński, R. Rogosz, Zasady klasyfikacji i schemat taksonomiczny ceramiki, [w:] Szczecin we wczesnym średniowieczu. Wzgórze Zamkowe, red. E. Cnotliwy, L. Leciejewicz, W. Łosiński, Szczecin, 1983, s. 205-208.
[2] E. Cnotliwy, W. Łosiński, Chronologia absolutna, w:] Szczecin we wczesnym średniowieczu. Wzgórze Zamkowe, red. E. Cnotliwy, L. Leciejewicz, W. Łosiński, Szczecin, 1983, s. 235, ryc. 205.

Siemczyno (gm. Czaplinek). Ułamki brzuśców naczyń wczesnośredniowiecznych z osady przygrodowej (fot. A. Kuczkowski)
Atrakcyjność tego miejsca powiększa również odkrycie cmentarzyska kurhanowego, które znajduje się około 300 m na południowy wschód od grodziska. Leży ono na stoku wyniesienia terenowego, bezpośrednio nad szeroką podmokłą doliną. Składa się ze skupiska kilku (najprawdopodobniej dziewięciu kopców) oraz pojedynczej mogiły oddalonej od nich o 20 m. Na tym etapie rozpoznania nie jest możliwe ustalenie chronologii pochówków. Nie można jednak wykluczyć, iż są one równoczasowe grodzisku oraz osadzie, tworząc z nimi bardzo ciekawy i jak do tej pory zupełnie nieznany w obiegu naukowym mikroregion osadniczy.
Andrzej Kuczkowski (ur. 1981) – pracownik Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie. Zainteresowania badawcze koncentrują się na dziejach Pomorza Środkowego w średniowieczu i czasach nowożytnych. Szczególnie interesuje się nowożytną ceramiką pomorską, procesami osadniczymi w średniowieczu oraz zagadnieniem krajobrazu kulturowego w ujęciu dynamicznym.

Struktura odkryta nad jez. Drawsko to wczesnośredniowieczne grodzisko. Kiedyś była to wyspa. Fot. LIDAR.