Narty, na których jeździł Karol Wojtyła są w Czaplinku. Skąd się tam wzięły?

1-kard-_k-_wojtyla_na_nartach_w_tatrachJEZIORO TAJEMNIC. Czaplinek, nad jeziorem Drawsko. To w tutejszej Izbie Muzealnej znajdują się narty na których uczył się jeździć Karol Wojtyła, późniejszy Papież i Święty Jan Paweł II. Przyszła Głowa Kościoła była miłośnikiem nie tylko spływów kajakowych, ale także i narciarstwa. Skąd w Czaplinku te narty?

O związkach Karola Wojtyły z naszym regionem opowiedział nam mieszkaniec Czaplinka, doktor Jerzy Hojdys:

– Mój śp. Ojciec Stanisław Hojdys, pochowany w Czaplinku, pochodził z Wadowic i w młodości uczęszczał do tej samej szkoły, co Karol Wojtyła, tj. do Gimnazjum im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Obydwaj od młodości mieli zamiłowanie do turystyki. Mój ojciec, jako nieco starszy kolega, w grupie gimnazjalistów uczył młodego Karola Wojtyłę zwanego przez kolegów Lolkiem stawiania pierwszych kroków w górach. Potem przyszedł czas na narty. Pierwsze narty w latach trzydziestych w grupie wadowickich gimnazjalistów wykonał mój ojciec. Narty wyciął z jesionowych desek, czuby wygiął gotując końce desek w kotle z wrzątkiem i wyginając je na końcach drabiny. Po połączeniu ich z wiązaniami i dorobieniu kijków sprzęt był gotowy. W ten sposób młody gimnazjalista Karol Wojtyła nie tylko uczył się jeździć na nartach, ale polubił ten sport i uprawiał go tak długo, jak długo stan zdrowia mu pozwolił. Narty, o których mowa, ojciec przywiózł ze sobą do Czaplinka w1945 roku. Na tych samych nartach ja również uczyłem się jeździć. (…)

Po wojnie Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie. Natomiast Stanisław Hojdys jako wojskowy osadnik, trafił na ziemie odzyskane i tak znalazł się w Czaplinku. Historia ta opisana została także w książce z 2010 roku „Czaplinek 1945 -2009. Cz. III. Ku społeczeństwu obywatelskiemu” w rozdziale zatytułowanym „Z Wadowic do Czaplinka” (str. 325- 328) – o czym poinformował nas Zbigniew Januszaniec z Czaplinka zaznaczając, że narty należały właśnie do Stanisława Hojdysa.

O papieskich nartach pisaliśmy także tutaj: http://jeziorotajemnic.pl/papiez-bywal-w-czaplinku-pozostala-niezwykla-pamiatka/ . W artykule wykorzystano fragmenty tekstu pochodzące z artykułu autorstwa Krzysztofa Bednarka, Redaktora Głosu Koszalińskiego. Głos Koszaliński w którym je zamieszczono oraz portal GK24 jest jednym z Patronów Medialnych Akcji Eksploracyjno – Historycznej „Jezioro Tajemnic”.

To nie jedyna ciekawa historia związana z osobami wymienionymi w artykule. C.D.N.

Izba Muzealna w Czaplinku, gdzie wyeksponowane są narty – dni i godziny otwarcia: http://www.czoksir.czaplinek.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=6&Itemid=8

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują