Misja „Majówka”

JEZIORO TAJEMNIC. Eksploratorzy związany z Akcja Jezioro Tajemnic dowiedli właśnie, że region Pojezierza Drawskiego to idealne – choć jeszcze nie do końca odkryte – miejsce dla turystyki historycznej i świetna baza wypadowa do zwiedzania Pomorza Zachodniego.

Relacja z IV AKCJI „JEZIORO TAJEMNIC” 27.04-6.05.2018 r.

DARIUSZ DE LORM: Akcja rozpoczęła się w piątek 27.04.2018 roku i miała trwać do 30.04.2018 roku. Ludziom tak się spodobało, że postanowili przedłużyć pobyt w Czaplinku aż do 6.05.2018. Tak więc weekendowa IV Akacja „Jeziora Tajemnic” przerodziła się w VII Zlot Poszukiwaczy Skarbów „Jezioro Tajemnic – Kocioł Świdwiński” i trwała 10 dni.

W akcji wzięło udział ponad 60 osób, ale gdyby doliczyć harcerzy i młodzież przybyłą z zagranicy w sobotę 5.05.2016, to w akcji udział wzięło ponad 100 osób (młodzież przybyła z Turcji, Grecji i ?). Ekipa podzieliła się na dwie grupy. Pierwsza grupa zwiedzała podwodny świat jeziora Drawsko, druga ruszyła „Szlakiem Zamków, Pałaców i Majątków Ziemskich Powiatu Drawskiego”. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zamku Drahim w Starym Drawsku, potem ruszyliśmy do Pałaców w Siemczynie, Miłkowie, Broczynie, Bobrowie, Wąsoszu, Trzcińcu, Cianowie oraz Zajezierzu. Odwiedzenie tych majątków zajęło nam dwa dni – sobotę i niedzielę.

Poniedziałek „przeznaczyliśmy” na zwiedzanie Zamku w Świdwinie i odwiedzenie miejsca, gdzie rozpoczęły się Zloty Poszukiwaczy Skarbów „Kocioł Świdwiński”, czyli Pałacu w Słonowicach. Wtorek był dniem Wałcza i Bornego Sulinowa. W tym dniu udało nam się zwiedzić:

– Skansen Bojowy 1 Armii Wojska Polskiego w Zdbicach

– posowiecką atomową bazę rakietową

– poniemieckie i posowieckie miasto garnizonowe w Kłominie

– oflag i stalag

– jaz na Piławie

– poniemieckie i posowieckie miasto garnizonowe w Bornym Sulinowie.

 Środę zarezerwowaliśmy dla Koszalina, gdzie postanowiliśmy zwiedzić muzeum. Większość z nas nigdy tam nie była, a do tego  muzeum były przekazywane w poprzednich latach wszystkie zabytki znalezione podczas Akcji JT (Muzeum w Koszalinie jest Patronem Akcji).

Na miejscy przywitał nas Andrzej Kasprzak, który oprowadził nas po muzeum, opowiadając o zabytkach i planach na przyszłość.

Czwartek był dniem odpoczynku i przekwaterowania. Część ekipy nocleg znalazła w Pałacu w Siemczynie, pozostali zakwaterowali się ośrodku Harcerskim na półwyspie Uraz, gdzie wszyscy spotkaliśmy się wieczorem przy ognisku. Wspominaliśmy poprzednie dni i snuliśmy plany na kolejny weekend.

Piątek to dzień, w którym każdy jechał zwiedzać na własną rękę. Część ludzi udało się nad morze do Kołobrzegu, kilka osób pojechało pozwiedzać Szczecin. Osoby, które zostały, ruszyły samochodami terenowymi wokół jeziora Drawsko, aby podziwiać dziką przyrodę. Oczywiście podsumowanie dnia jak przystało na Akcję i Zlot odbyło się przy ognisku.

Sobota na prośbę Komendanta Hufca Sławomira Kolasińskiego przeznaczona została na spotkanie z młodzieżą przybyłą z zagranicy. Członkowie SHK „Tempelburg” mieli za zadanie zapoznać dzieciaki z Akcją „Jezioro Tajemnic”, pokazać jak prowadzi się poszukiwania z wykrywaczem. Marek Tomaszewski (właściciel Muzeum Broni w Poroście) zaprezentował swą kolekcję muzealną i opowiedział o historii ziem wokół j. Drawsko. Prezentacja i opowiadania trwały do późnych godzin wieczornych.

Nadszedł dzień, w którym musieliśmy się powoli żegnać. Niedziela przyszła tak szybko… Nikt nie chciał wracać do domu. Ale cóż, wszystko co miłe, przyjemne i piękne, szybko się kończy. Pożegnawszy się rozjechaliśmy się do domów. Ale wspomnienia zostaną!

W Misji uczestniczyli m.in.: Jerzy Kuc, Robert Patrzyński, Zbigniew Sapikowski, Piotr Janicki, Alina Cywka, Artur Cywka, Aleksandra de Lorm, Wiesław Piotrowski, Dariusz de Lorm, Monika Kapczuk, Mariusz Kapczuk, Leszek Krywiak, Małgorzata Krywiak, Grzegorz Olechnowicz, Robert Bieńko, Zbigniew Jędrzejewski, Honorata Matuszewska, Marek Tomaszewski, Bartosz Dzrzewiecki, Andrzej Sikorski, Izabela Majka, Ariel Majka, Sławomir Kolasiński, Paweł Nowakowski, Andrzej Kurpiel, Dorota Kurpiel, Mariusz Masłowski, Małgorzata Sikorska, Robert Sikorski, Sławomir Skonieczny, Michał Rymarek, Jacek Nowakowski, Jarosław Karolczyk, Małgorzata Sikorska, Robert Sikorski, Andrzej Koska, Anna de Lorm, Ewa Mucha, Jakub Gumułka, Sławomir Kraska, Jarosław Jarzembowski, Marta Jarzembowska, Dariusz Szczepański, Kamil Gocha, Norbert Piątkowski, Krystian Piątkowski, Andrzej Sikorski, Bruno Krywiak, Joanna Garbaciak, Robert Garbaciak, Paweł Ziętarski, Wioleta Kędzierska, Kazimierz Kulejewski, Szymon Nowakowski, Agnieszka Nowakowska, Borys Karolczuk, Marzena Wielowiejska, Przemysław Glanc, Daniel de Lorm, Agnieszka Cieślewicz i Julita Cieślewicz.

 

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują