Kolejne artefakty powędrowały do Muzeum

1 Przekazanie znalezisk pozlotowych w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim przez Starostę Stanisława KuczyńskiegoJEZIORO TAJEMNIC. Na ostatni weekend kwietnia 2017 roku wstępnie zaplanowano kolejny Zlot Poszukiwaczy Skarbów. Ostatni, pod nazwą „Kocioł Świdwiński – Jezioro Tajemnic” przyciągnął stu dwudziestu uczestników z całej Polski. Odnaleziony podziemny tunel na terenie Pałacu Siemczyno pokazywał m.in. Teleexpress. Znaleziska pozlotowe przekazano w drawskim Starostwie do Patrona Akcji – Muzeum w Koszalinie.

Odnalezione rzeczy, to materialne ślady po ludziach zamieszkujących Siemczyno (gm. Czaplinek) przez ostatnie dwa stulecia.

– Prawie wszystkie przedmioty to rzeczy o bardzo późnej chronologii (z naszego punktu widzenia), związane zapewne z czasami, kiedy funkcjonował już Pałac – wskazuje archeolog Andrzej Kuczkowski z Muzeum w Koszalinie. – Dla nas najistotniejsze są fragmenty brązowego nagolennika (lub naramiennika) pustego w środku. Szkoda, że zachował się w tak kiepskim stanie. Mimo to jego chronologię można dosyć pewnie określić na wczesny okres epoki żelaza (okres halsztacki – HaC), co odpowiada ok. 750 – 600 r. p.n.e.

Wśród odnalezionych artefaktów znalazły się m.in. monety, guziki metalowe, kule, sprzączki do pasa, okucie książki, plomba towarowa, żelazne kłódki, łuski i ich elementy, obrączka ornitologiczna, brązowa siekierka i wiele innych.

Jakie odkrycia przyniesie kolejny Zlot Poszukiwaczy Skarbów w arcyciekawym historycznie Siemczynie nad jeziorem Drawsko? Zobaczymy już w kwietniu!

Zlot Poszukiwaczy Skarbów w Siemczynie „Kocioł Świdwiński – Jezioro Tajemnic” widziany kamerą Teleexpresu: http://teleexpress.tvp.pl/27259419/dorownuje-zlotemu-pociagowi%20http://

NA ZDJ.: Przekazanie znalezisk pozlotowych w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim przez Starostę Stanisława Kuczyńskiego. Na zdjęciu widoczna jest także ekipa koszalińskiego muzeum oraz Dariusz de Lorm, główny organizator Zlotu oraz Bogdan Andziak, współwłaściciel Pałacu Siemczyno – miejsca Zlotu.

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują