JEZIORO TAJEMNIC. Od 6 do 8 kwietnia br. trwał IV Festiwal Podróżniczy 16 Południk w Złocieńcu. Na tej wspaniałej cyklicznej imprezie aż prosiło się o akcenty z Akcji Jezioro Tajemnic. Tak też się stało.
Uczestnicy Akcji, których przedstawił Burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski (gmina Złocieniec również uczestniczy w Jeziorze Tajemnic), podczas prelekcji opowiadali o jej istocie, a także o ostatnich głośnych epizodach, m.in. ekstremalnej podróży w głąb ziemi do „Podziemnej Metropolii Królowej Luizy”.
Prowadzący prelekcję Dariusz de Lorm (Ambasador Akcji oraz organizator kilkudziesięciu ekspedycji w jej ramach) zrelacjonował też historię powstania i plany Stowarzyszenia Historyczno – Kulturalnego TEMPELBURG oraz przedstawił jego Prezesa Mariusza Kapczuka (uczestnika Akcji, posiadacza Certyfikatu nr 1). W Stowarzyszeniu działają eksploratorzy, których połączyła działalność w ramach Akcji „Jezioro Tajemnic” oraz pasja detektywów historii. Niebawem relację z jednej z ich wypraw przedstawi Patron Medialny Akcji „JT” – miesięcznik „Odkrywca”. W festiwalu uczestniczyły też Monika Kapczuk, Aleksandra de Lorm i Andrzej Kurpiel.
„16 Południk” to festiwal podróżniczy z udziałem gwiazd mediów. W powiecie drawskim przebiega przez jezioro Lubie w gminie Złocieniec. Przecina powiat niemal na pół i mija o 100 metrów jego środek. Szesnasty południk wiedzie przez teren powiatu drawskiego, patrząc od północy, w okolicach Szczycienka, Dobrosławia, Siecina, poprzez Złocieniec, okolice Stawna i Lisówko. Dalej wchodzi na teren sąsiedniej gminy Mirosławiec.
Co ciekawe, szesnasty południk przebiega zaledwie o 100 metrów od miejsca będącego Środkiem Powiatu Drawskiego, które znajduje się w gminie Złocieniec, w okolica Stawna. To punkt, który stanowi matematycznie obliczony środek powiatu, gdzie na pamiątkę w listopadzie 2014 roku postawiono granitowy słup o wadze 1000 kg. Na jego górze znajduje się tzw. „róża wiatrów”, precyzyjnie wskazująca strony świata. Pod kamieniem umieszczona została kapsuła czasu zawierająca m.in. akt erekcyjny. W tym miejscu zbudowano również geodezyjne stanowisko edukacyjne oraz wieżę triangulacyjną- widokową. Miejsce to zostało atrakcją lokalnej turystyki pieszej i rowerowej. W pobliżu można też skorzystać z ławki i stołu.