Jezioro Tajemnic bardziej morskie

W najbliższy czwartek, 23 marca 2017 r., Powiat Drawski nawiąże formalną współpracę z Akademią Morską w Szczecinie w ramach Akcji Eksploracyjno–Historycznej „Jezioro Tajemnic”. Dodatkowo, w dwóch szkołach ponadgimnazjalnych powstaną Klasy Patronackie AM.

Uroczystość podpisania wszystkich trzech porozumień odbędzie się w Sali Tradycji Akademii Morskiej, przy ulicy Wały Chrobrego 1-2 w Szczecinie, o godzinie 9.00.

Akademia Morska angażuje się w Akcję „Jezioro Tajemnic” niemal od początku jej trwania. Pracownicy uczelni oraz jej studenci prowadzili badania na wodzie, lądzie, pod wodą i w powietrzu. Podpisanie porozumień i formalny Patronat AM nad „Jeziorem Tajemnic”, najbardziej spektakularną akcją eksploracyjno – historyczną w Polsce,  jest naturalną konsekwencją tych wydarzeń.

– Projekt powołania do życia klas patronackich nawiązujących do uczelni morskiej powstał z marzenia o utworzeniu w naszym powiecie… technikum morskiego – zdradza kulisy Stanisław Kuczyński, Starosta Drawski. – Po analizach okazało się, że droga do powstania takiej szkoły jest bardzo długa, a koszty przekraczają nasze możliwości. Gdy jednak Akademia Morska w Szczecinie włączyła się czynnie w „Jezioro Tajemnic”, pojawiły się nowe inspiracje i perspektywy.

Klasy Patronackie powstaną w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz Czaplinku. Uczniowie już od kilku miesięcy uczestniczą w wykładach prowadzonych w tych placówkach przez naukowców z AM. Po podpisaniu porozumień pojawi się także możliwość wyjazdów uczniów do siedziby tej szczecińskiej uczelni.

Prestiżowym Klasom Patronackim towarzyszyć najprawdopodobniej będzie specjalny wyróżnik w postaci stroju uczniów, nawiązującego w jakiś sposób do Akademii Morskiej, bądź marynarki. Szczecińska Akademia Morska kształci nie tylko przyszłych marynarzy, ale też geodetów, czy informatyków – profesjonalistów, znajdujących z powodzeniem pracę na morzu i lądzie. Uczelnia gwarantuje także dostęp do najnowszych technologii oraz ich praktycznego zastosowania, o czym przekonaliśmy się podczas akcji „Jezioro Tajemnic”.

Film z inauguracji roku:

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują