Jezioro jak morze? To możliwe!

JEZIORO TAJEMNIC. Niedawno jezioro Drawsko, podobnie jak Bałtyk, przechodziło problemy z zakwitem sinic. Od jakiegoś czasu jednak alarm został odwołany. Można się kąpać!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Drawsku Pomorskim w dn. 26 lipca 2018 stwierdził ustąpienie zanieczyszczeń na kąpielisku nad jeziorem Drawsko przy ulicy Drahimskiej w Czaplinku i ocenił wodę jako przydatną do kąpieli. Wszelkie informacje o stanie kąpielisk znaleźć można tutaj: https://sk.gis.gov.pl/

Obserwowany niedawno zakwit nadał wodzie bardzo charakterystyczną barwę i oczywiście uczynił ją nieprzejrzystą. Czy można poradzić sobie z tym problemem w jakiś niestandardowy sposób? Owszem.

Takiej sztuki dokonano m.in. w Littoinen na zachodzie Finlandii, zmieniając jezioro w turkusowe i przejrzyste. Do akwenu wpuszczono 160 ton chemikaliów, m.in. chlorku poliglinu używanego do uzdatniania wody pitnej. Zanieczyszczona glonami woda w kilka dni zaczęła stawać się przejrzysta i turkusowa. Celem oczyszczania chemicznego było wytrącenie fosforu sprzyjającego wzrostowi sinic. Co ciekawe, po zniknięciu glonów woda przybrała nienaturalne turkusowe barwy, a jezioro stało się najpopularniejszym zbiornikiem w kraju!

Doskonała przejrzystość wody ściągnęła licznych turystów i nurków. Z powierzchni widać było zatopione wraki, czy podwodne zbocza wysp. Sceneria tego 150 ha akwenu przypominała inną strefę klimatyczną.

Z powodu naturalnych procesów, po kilku tygodniach woda zaczęła mętnieć. Obecnie nie jest już tak przejrzysta, jednak jej przebadana jakość pozostała na dobrym poziomie.

Film – oczyszczone jezioro:

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują