Historia przeżyta na własnej skórze

JEZIORO TAJEMNIC. Odbyła się kolejna, siódma edycja Rajdu im. Edmunda Markiewicza Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D.

Dwudziestu siedmiu uczniów i absolwentów kaliskiego Liceum wraz z opiekunami, Karolem Kaliną, Krzysztofem Wójciakiem i organizatorem imprezy, nauczycielem geografii Pawłem Łuczko, uczestniczyło w pieszym rajdzie w dniach 15-17 czerwca 2018 r. przedsięwzięcie to upamiętnia losy i trasę ewakuacji polskich oficerów z obozu w Gross Born (Borne Sulinowo) do obozu w Sandbostel, zimą 1945 roku. Patronem tegorocznej edycji rajdu był Edmund Markiewicz, nauczyciel spod Bydgoszczy, którego syn, Zbigniew Markiewicz, uczestniczył w pierwszym dniu rajdu. Rajd wsparło również Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim w ramach Akcji Eksploracyjno – Historycznej „Jezioro Tajemnic”.

Uczestnicy rajdu po błogosławieństwie księdza Wojciecha Marcinkiewicza, wyjechali do Trzcianki, by oddać cześć i złożyć wieniec na grobie patrona rajdu. Następnie udali się na teren Oflagu II D w okolicach Bornego Sulinowa, gdzie odbyło się uroczyste posadzenie czerwonego klonu upamiętniającego 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i VII Rajdu. W tej podniosłej chwili udział wzięła także Chełmska Grupa Rowerowa na czele z Wiesławem Wepa, synem jednego z jeńców oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej z Łubowa. W przygotowaniach tego dnia i uroczystości pomogła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych ze Szczecinka. Obecny był rzecznik prasowy tej instytucji Marek Stasiuk.

Po uroczystościach przyszedł czas na pieszą wędrówkę, która rozpoczęła się w Suliszewie koło Drawska Pomorskiego. Uczestnicy pokonując leśne ścieżki, doszli do Drawska Pomorskiego, Jankowa, by w Ginawie zakończyć pierwszy dzień rajdu. Drugiego dnia trasa wiodła przez wyludnione miejscowości Łobzów i Brzeźnicę oraz Brzeźniak, Rogówko, Przytoń i zakończyła się w Szkole Podstawowej w Węgorzynie. W niedzielę, trzeciego dnia rajdu, uczestnicy doszli do Winników, gdzie pod przewodnictwem ojca Honoriusza (cystersa) odbyła się msza święta z udziałem uczestników rajdu. Po wizycie u winnickich cystersów, uczestnicy udali się do Cieszyna nad jeziorem Woświn, gdzie zakończyli wędrówkę ku chwale polskich oficerów, jeńców Oflagu II D.

Obecność Łukasza Lisieckiego, wnuka jednego z jeńców i jego spotkanie z młodzieżą, stało się bardzo ważnym elementem ostatniego dnia rajdu.

Siódma edycja rajdu odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” – Kalisz Pomorski od przeszłości do teraźniejszości i Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim. Rajd wsparł również, jak zawsze gotowy do współpracy Urząd Gminy Węgorzyno na czele z Burmistrzem Moniką Kuźmińską, sołtysi Wiewiecka i Ginawy, Robert Wrzeszcz oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych ze Szczecinka. Wszystkim instytucjom i osobom, które pomogły w organizacji i przeprowadzeniu VII Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D serdecznie dziękujemy.

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują