Historia pod stopami

JEZIORO TAJEMNIC. Jeśli ma się żyłkę detektywa historii i szeroko otwarte oczy, odkryć można dokonać nawet podczas biwaku.

Pan Szymon Radom z okolic Poznania nocował niedawno pod namiotem nad jeziorem Drawsko – na Półwyspie Drawskim, przy Zatoce Ptasiej. Ulokował biwak na wzniesieniu, naprzeciw wyspy Czaplej. Po przebudzeniu przeżył niespodziankę:

– Dopiero nad ranem zobaczyłem, że ten zalesiony fragment obok którego spaliśmy i gdzie rósł piękny majestatyczny dąb, był obwałowany kamieniami. Poszedłem trochę do przodu ścieżką lekko wydeptaną i zobaczyłem fragment jakiś fundamentów, zabudowy? Niestety nie zapuściłem się dalej, bo spieszyło nam się i musnąłem ledwie to co na zewnątrz. To co zobaczyłem, jest dobrze widoczne na załączonych zdjęciach. Dorzuciłem też orientacyjną fotografię miejsca w którym się znajdowałem. Nawet na załączonym zdjęciu satelitarnym widać jakby lekko te różnicę w terenie. Mają Państwo jakąkolwiek informacje, co to może być? Jakieś stare gospodarstwo? Element obwarowania półwyspu? Widać, że ktoś tam chodzi od czasu do czasu, jestem bardzo ciekaw historii tego miejsca i mam nadzieję, że może państwo już coś o nim wiedzą. Nie wiedziałem, gdzie się o to spytać, więc napisałem tutaj. Koordynaty miejsca: 53.598559,16.201474.

Dziękujemy za nadesłanie informacji. Prosimy niezawodnych Czytelników o wskazówki, co mogło być w tym miejscu!

Formularz kontaktowy: http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

Zatoka Ptasia – opis Marka Haltera:

Za półwyspem Kołomąt mamy szerokie na 1200 m wejście do dużej Zatoki Ptasiej, ograniczone od północy przez Półwysep Drawski. W połowie długości linii wejścia łączącej cyple półwyspów Kołomąt i Drawskiego płytko pod wodą (0,5m) znajduje się skała podwodna. Skałę oznakowano czerwoną boją.

Na zatoce o powierzchni 100 ha są trzy wyspy. Na linii wejścia do zatoki, w odległości 150 m od Półwyspu Drawskiego, leży Wyspa Żurawia, a 200 m dalej w głąb zatoki Wyspa Czapla. Bliżej brzegu półwyspu Kołomąt mamy Wyspę Kaczą. Przejście między Czaplą a Kaczą jest szerokie ledwie na 100 m i dodatkowo jeszcze obustronnie zwężone przez trzciny otaczające wyspy. Dlatego należy między nimi przechodzić w osi przesmyku. Półtorakilometrowy wschodni brzeg Zatoki Ptasiej, należący do półwyspu Kołomąt, jest na całej długości zadrzewiony, a pobrzeże porośnięte szuwarami. W pobliżu niego (30 – 50 m) leżą dwie małe nie nazwane wysepki połączone z lądem pasem trzcin. Ostatnie 600 m tego brzegu należy do jednej z dwóch bezimiennych małych zatok kończących Zatokę Ptasią. Obie zatoki dochodzą do naturalnej grobli wododziałowej, szerokiej na 100 – 150 m, rozdzielającej jezioro Drawsko i jezioro Żerdno. Po grobli biegnie droga krajowa nr 163. Obie końcowe zatoki rozdziela niewielki, zadrzewiony półwysep. Brzeg Kołomątu jest ostatnim fragmentem brzegu wschodniego należącym do miasta Czaplinek. Dalej administrowanie przejmuje Gmina Czaplinek.

Północny brzeg Zatoki Ptasiej, o długości 1 km, należy do zadrzewionego Półwyspu Drawskiego. Dno wzdłuż tej części tego półwyspu stromo opada pod kątem 30 – 45 stopni przez 40 – 50 m od linii brzegowej. Brzeg cypla dochodzący do wody, porośnięty lasem łęgowym na długości 500 m jest płaski, a następnie przechodzi w klifowy, zalesiony bukiem.

Półwysep Drawski, częściowo zalesiony, oddziela Zatokę Ptasią od Zatoki Drahimskiej, do której wejście z plosa głównego ma 600 m. szerokości.

Zapraszamy do nurkowania!

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują