Historia na zdjęciach

Budowla nad jeziorem Drawsko - obecnie hangar

Budowla nad jeziorem Drawsko – obecnie hangar

JEZIORO TAJEMNIC. Od Redakcji Miesięcznika „Odkrywca” otrzymaliśmy bardzo interesujące zdjęcia dawnego Tempelburga. Dotyczą jeziora Drawsko. Jedno z nich dokumentuje dość znaczną zmianę linii brzegowej. Chodzi o półwysep przy Ośrodku Sportów Wodnych.

Zdjęcia zostały przekazane przez Łukasza Orlickiego, przedstawiciela miesięcznika będącego Patronem Medialnym Akcji Jezioro Tajemnic, na ręce Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego, podczas I Pikniku Naukowego „Jezioro Tajemnic” w Czaplinku.

Na fotografiach widać dawnych niemieckich mieszkańców miasta, w tym żołnierzy. Są także pomosty i sprzęt pływający, widok z tarasu nieistniejącej dziś restauracji nad samym jeziorem (aż prosi się o takie atrakcyjne miejsce dziś – dop. red.) oraz prezentowane już wcześniej zdjęcie bandery Kriegsmarine łopoczącej przed dzisiejszym Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Parkowej, gdzie według miejskiej legendy miały się szkolić jednostki tej formacji. Na odwrocie niektórych fotografii widać ołówkowe dopiski z datą – 39 r.

Nas zaintrygowało jedno zdjęcie, na którym widać budynek znajdujący się nad samym jeziorem. Nie rozpoznaliśmy go. Zagadkę udało się wyjaśnić dzięki konsultacji z regionalistą, Zbigniewem Januszańcem.

– Miejsce widoczne na zdjęciu rozpoznałem ze 100-procentową pewnością. Jest to cypel ze wzniesionym w 1925 roku hangarem na łodzie (tzw. Bootshaus) – tłumaczy Pan Zbigniew. – Hangar jest w dużym stopniu przesłonięty przez drzewa, dlatego nie rozpoznano tego obiektu, mimo że hangar ten istnieje do dziś, tylko pełni nieco inną funkcję niż przed wojną. W tym miejscu znajduje się obecnie czaplinecki Ośrodek Sportów Wodnych. Cypel z OSW wygląda teraz zupełnie inaczej niż przed wojną, dlatego zdjęcie kojarzy się z innym miejscem.

Jako dowód, że jest to cypel, na którym obecnie znajduje się Ośrodek Sportów Wodnych – obecnie znacznie dłuższy, sięgający kilkadziesiąt metrów w głąb jeziora – załączył kilka ilustracji.

– Miejsce to było przed wojną chętnie fotografowane – dodaje Z. Januszaniec.- Przesyłam jedną taką fotografię. Fotografia z tym miejscem trafiła nawet do przedwojennego prospektu reklamowego (składanki). Załączam aż dwa skany z pierwszą – tytułową – stroną prospektu, gdzie też widzimy zdjęcie tego cypla i – co ciekawe – również z przesłoniętą drzewami sylwetką hangaru na łodzie (widoczne są tylko okienka na poddaszu). Przesyłam również skan tytułowej strony innego prospektu reklamowego z 1938 roku, gdzie widać wyraźnie ówczesny kształt cypla – jakże różny od dzisiejszego.

Po II wojnie światowej cypel sztucznie przedłużono, w wyniku czego powstał falochron. Załączam też przedwojenne zdjęcia hangaru na łodzie, który Niemcy określali mianem Bootshaus (Boot = łódź; Haus= dom). Na jednym ze zdjęć widać młodych wioślarzy. Przed wojną w Czaplinku było dobrze rozwinięte wioślarstwo. Z otrzymanym od Pana zdjęciem zrobiłem jeszcze  mały zabieg polegający na zrobieniu wycinka, na którym można bez większego trudu rozpozna Pan sylwetkę hangaru stojącego na terenie obecnego Ośrodka Sportów Wodnych.

Serdecznie dziękujemy!

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują