El Comandante bywał na poligonie drawskim

Papież i CastroJEZIORO TAJEMNIC. Ciekawostka: Kubański dyktator Fidel Castro kilkakrotnie uczestniczył w ćwiczeniach Układu Warszawskiego w Olesznie pod Drawskiem Pomorskim. Ostatni raz w 1988 roku.

Jak wspominają mieszkańcy Drawska Pomorskiego związani wówczas zawodowo z poligonem, przywódca Kuby lądował na lotnisku pod Mirosławcem. Spał w willi reprezentacyjnej w Olesznie. Stamtąd odbywał rowerowe wycieczki z Wojciechem Jaruzelskim. Podczas gdy ta dwójka jechała obok siebie i dyskutowała, za nimi jechał cały sztab ochroniarzy i obsługi. Na hali sportowej w tej miejscowości grywali również w ping-ponga. Uczestniczyli także w koncercie w nieistniejącym już amfiteatrze.

– Największy z koncertów w amfiteatrze w Olesznie odbył się podczas wielkich manewrów polskiej armii latem 1988 r. Myślę że tak naprawdę wtedy nie było ważne kto i jakie koncerty tego lata dawał. Amfiteatr zapełnił się po same brzegi. Najważniejszym byli widzowie w pierwszym rzędzie obok siebie usiedli generał Wojciech Jaruzelski i… przywódca kubański Fidel Castro – mówi Tomasz Jasyk z Magazynu Drawskiego, jednego z Patronów Medialnych Akcji „Jezioro Tajemnic”.

Wcześniej, El Comendante odwiedził Pomorze w czerwcu 1972 roku. Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej i wieloletni dyktator tego kraju, zmarł rok temu. Miał 90 lat.

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują