Doskonała wiadomość dla żeglarzy!

Marek Halter 27.10.08

JEZIORO TAJEMNIC. Na specjalne zamówienie Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim powstał najlepszy tekst locyjny opisujący jezioro Drawsko – specjalnie pod kątem żeglarzy. Został już umieszczony na stronie internetowej projektu „Jezioro Tajemnic” w zakładce Ustalenia/Jezioro Drawsko. Autorem tej perełki jest Redaktor Marek Andrzej Halter.

    M. A. Halter to niestrudzony i bardzo zasłużony popularyzator żeglarstwa, wieloletni współpracownik najbardziej prestiżowych czasopism dotyczących tej tematyki. Aktualnie przebywa na terenie Pojezierza Drawskiego. Jest gościem pensjonatu „Stary Drahim” w Starym Drawsku. Przypomnijmy, ze jest to pierwsza i jak na razie jedyna restauracja, gdzie można zjeść dania związane z akcją „Jezioro Tajemnic”. W menu są tam bowiem apetyczne „U-Booty z jeziora Drawsko”, o których już pisaliśmy.

Pan Marek przyjechał do nas odpocząć, niemniej jednak planuje różnorodne spotkania, m.in. niebawem wygłosi prelekcję dla uczniów czaplineckich szkół. Jest także otwarty na propozycje spotkań z mediami, dotyczące ciekawostek związanych z żeglowaniem i jeziorem Drawsko.

Serdecznie polecamy tekst locyjny Pana Marka! http://jeziorotajemnic.pl/ustalenia/jezioro-drawsko/

Stary Drahim: http://starydrahim.pl/

Marek Andrzej Halter – dziennikarz specjalizujący się w tematyce szlaków wodnych, urodzony w 1937 roku. Ukończył studia na wydziale elektroniki Politechniki Warszawskiej. Od dzieciństwa miał wpajaną rzetelność w poznawaniu świata i tej idei pozostaje wierny. Zamiło­wanie do zwiedzania świata, poszanowania i podziwu dla własnego kraju wyniósł z domu rodzinnego. W wieku 6 lat dowiedział się dlaczego piaskarskie łodzie żaglowe na Wiśle w Warszawie potrafią pływać pod wiatr. Wiedzę tę rozszerzał i sprawdzał wielokrotnie w praktyce początko­wo budując łódki z kory, a później jako modelarz, a jako in­struktor modelarstwa przekazywał ją młodzieży. Na pokła­dzie łodzi żaglowej pierwszy raz stanął ponad 60 lat temu, w 1953roku. Człowiek bardzo wielu zainteresowań i pa­sji, jedną z nich jest żeglarstwo jako forma rekreacji oraz dawne szkutnictwo. Łączy je z zainteresowaniami historią, etnografią i kartografią. Dziś jest uznanym dziennikarzem żeglarskim i byłym współpracownikiem miesięcznika „Ża­gle”. Zajmuje się żeglarstwem i turystyką wodną.

Marek Andrzej Halter przez lata wypracowywał własny styl w dziennikarstwie wodniackim, zgromadził ogromną wiedzę, którą chętnie dzieli się z kolejnymi pokoleniami czy­telników, a swoje społecznikowskie zacięcie ukierunkował także na działania z młodzieżą i dla niej. Zawsze przy okazji wyjazdów w teren w celu zbierania materiałów do swoich artykułów przeprowadza wiele rozmów z działaczami i ak­tywistami terenowymi co zaowocowało powstaniem kilku przystani i klubów wodniackich, głównie młodzieżowych. Jego dotychczasowy podstawowy dorobek dziennikarski to blisko 100 artykułów o tematyce szkutniczej i technicznej oraz ponad 300 artykułów o charakterze locyjnym. Opisuje niezwykle ciekawie, nie tylko pod względem turystycznym, znane i nieznane akweny Polski.

Jego opisy akwenów, często w formie odbitek kserogra­ficznych, krążą wśród wodniaków krajowych i zagranicz­nych pływających po polskich wodach. Artykuły jego są prawdziwą encyklopedią śródlądowych wód całej Polski, a także miejscowości, marin, portów i przystani, oraz nie­zastąpionym przewodnikiem turystycznym. Należy pod­kreślić że redaktor Marek Andrzej Halter posiada znakomi­te rozeznanie w tym, co się na brzegach polskich akwenów dzieje. Dzięki rozległej wiedzy o wodach śródlądowych w Polsce, w środowiskach wodniackich, zarówno amator­skich jak i profesjonalnych, traktowany jest jako autorytet w skali krajowej. Marek Andrzej Halter jest znany w kraju z wielu inicjatyw na polu popularyzacji i rozwoju turystyki wodnej w Polsce, społecznik.

Za niezwykłe zaangażowanie i ogromny wkład w pro­mocję szlaków wodnych całej Polski a także działalność społeczną na polu popularyzacji turystyki wodnej, odzna­czony został Srebrną i Złotą Odznaką „Za zasługi dla spor­tu”, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju’1, „Złotą Honorową Odznaką PTTK”, „Specjalną Nagrodą Przyjaznego Brzegu za rok 2013″ oraz wyróżniony wielo­ma honorami przez kluby, organizacje i instytucje w całym kraju.

zdj2

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują