Czaplinek Zdrój. W pobliżu są solanki?

Pijalnia wody mineralnej Połczyn-Zdrój 1935 rok

JEZIORO TAJEMNIC. Takiej możliwości nie odrzuca Marek Zygmunt, doktorant ze szczecińskiej Akademii Morskiej goszczący na Pojezierzu Drawskim na zaproszenie „Pałacu Siemczyno”, partnera Akcji „Jezioro Tajemnic”. Gdyby w okolicach były złoża solankowe, gmina podobnie jak sąsiedni Połczyn Zdrój, mogłaby zostać uzdrowiskiem.

Udało mi się nawiązać kontakt z Akademią Górniczą w Krakowie – informuje M. Zygmunt. – Analizują oni mapy geologiczne, karty otworów wiertniczych oraz potencjalną lokalizację obszaru do przeprowadzenia badań geofizycznych. Wstępnie powiem, że prawdopodobnie zostaną przeprowadzone badania geofizyczne na obszarze Siemczyna w celu rozpoznania budowy warstw geologicznych i określenia czy taka solanka mogła się w nich zgromadzić.  Nie jest wykluczone, że będą one na wiosnę.

Starosta Drawski Stanisław Kuczyński także widzi w informacji o potencjalnych złożach solankowych wielką szansę dla regionu.

– Wyobrazam sobie, że w Czaplinku mogłaby powstać cała dzielnica turystyczna w okolicach jeziora Drawsko, podobnie jak to jest w Kołobrzegu. W takiej dzielnicy są całoroczne hotele ze SPA i basenami, czy kortami i miejscami rozrywki dla całych rodzin. Dzielnica tego rodzaju dawałaby pracę wielu osobom bez względu na kwalifikacje i oddziaływała na sąsiednie gminy powiatu. Jeżeli istnieją szanse na rozwój, powinniśmy z nich korzystać. W przeciwnym razie pogłębi się nasza marginalizacja, a już nie tylko młodzi ludzie, będą nadal stąd odpływać. Kto zatem będzie budował przyszłość regionu? – pyta retorycznie Starosta Kuczyński.

Aby sprawdzić prawdopodobieństwo występowania solamek, Starosta wysłał pismo z zapytaniem o ewentualne wyniki badań w przeszłości do Państwowego Instytutu Geologicznego. Na odpowiedź czekamy.

Właściwości połczyńskiej solanki: http://uzdrowisko-polczyn.pl/solanka

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują