Lubie i Drawsko w 3D

jezioro_drawsko_rzezbaJEZIORO TAJEMNIC. Takie spojrzenie na akweny Pojezierza Drawskiego daje pogląd na ich faktyczną głębię i skomplikowaną strukturę dna.

Wizualizacje 3D obu olbrzymich jezior otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Wydawnictwa EKO-MAP.

– Pliki są wygenerowane z naszych pomiarów batymetrycznych, prowadzonych na jeziorach Drawsko i Lubie w latach 2014-2015, podczas których analizowaliśmy szczegółowo pasy dna w transektach o łącznej długości ponad 1000 km – opowiada Sebastian Bezak. – Możliwe, że wizualizacje okażą się przydatne również podczas prowadzonych przez Państwa badań dna, choć moim zdaniem najlepiej w tym przypadku spisują się mapy 2D na echosondy, pokazujące bieżące ukształtowanie dna pod przemieszczającą się łodzią i w jej okolicy (zresztą sporo drawskich żeglarzy ma nasze mapy na echo, więc być może mieli już Państwo okazję widzieć, jak działają.

Pan Sebastian poinformował także, że Wydawnictwo wkrótce zamierza uruchomić duży turystyczny portal Pojezierza Drawskiego i Szczecineckiego, zawierający m. in. wizualizacje dna kilkudziesięciu jezior.

– Drawsko podzielimy prawdopodobnie na zatoki, dzięki czemu widok będzie znacznie bardziej szczegółowy – dodaje.

Wydawnictwo EKO-MAP powstało w Świdwinie w 2000 roku. Firma zajmuje się redakcją i publikacją map turystycznych, turystyczno-przyrodniczych, tematycznych (mapy rozmieszczenia gatunków fauny i flory, hydrologiczne itp.), planów miast oraz przewodników turystycznych. W ofercie wydawnictwa znajdują się mapy łączące w sobie cechy szczegółowych opracowań kartograficznych i informatorów krajoznawczych w językach: polskim, niemieckim i angielskim. Każdorazowe wydanie nowego tytułu poprzedzane jest wnikliwymi kwerendami terenowymi, a dokładność treści topograficznej gwarantują licencjonowane materiały źródłowe.

www.ekomap.pl

jezioro_lubie_rzezba

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują